Banky.cz Banky.cz Články Spoření Stavební spořitelny odstartovaly rok akcemi, které si jindy nechávají na prosinec

Stavební spořitelny odstartovaly rok akcemi, které si jindy nechávají na prosinec

Stavební spořitelny odstartovaly rok akcemi, které si jindy nechávají na prosinec
19.2.2020, Spoření

Hodně aktivně vstoupily do letošního roku stavební spořitelny na českém trhu. Prakticky všechny spustily akce, které si jinak nechávají až na konec roku. Chtějí tím přilákat nové klienty. A zajistit si dost peněz na úvěry ze stavebního spoření.

Jak jsme nedávno psali, minulý rok byl pro stavební spořitelny velmi úspěšný. Alespoň z pohledu nově uzavřených smluv. Jejich počet přesáhl půl milionu a poskytovatelé dělají všechno proto, aby jich letos bylo ještě víc.

Hned v lednu proto spustili akce, se kterými běžně vyčkávají na konec roku. V tom období se jimi snaží získat klienty, kteří na poslední chvíli uvažují o tom, že si založí „stavebko” a získají státní příspěvek.

Výše bonusu závisí na cílové částce

Letos se ale spořitelny rozhodly nevyčkávat. Buď odstartovaly nové akce, nebo nechaly v platnosti ty z konce minulého roku. Hned v lednu tedy klientům nabídly výhodnější podmínky, než jaké jsou běžně k dispozici.

Podoba jednotlivých akcí je zpravidla stejná. Poskytovatelé klientům nabídnou finanční bonus, který při správné cílové částce pokryje poplatek za uzavření nové smlouvy.

Například u Modré pyramidy a u Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinka) nyní dostanete až 2 000 korun. Pokud tedy nastavíte cílovou částku maximálně na 200 000 korun, získáte zpátky celý poplatek za uzavření smlouvy. Ten je vždy 1% z cílové částky.

U obou spořitelen je vyplacení bonusu podmíněné také naspořením určité částky. V prvních čtyřech měsících tak musíte na „stavebku” našetřit alespoň:

  • 2 000 korun u Modré pyramidy
  • 3 000 korun u Stavební spořitelny České spořitelny

Spoření bez poplatku pro mladé i starší

Podobnou akci nabízí také Raiffeisen stavební spořitelna. Poplatek za uzavření smlouvy odpustí všem novým klientům, kteří si založí stavební spoření s cílovou částkou 150 000 korun. V praxi tak ušetříte 1 500 korun.

Nabídka Raiffeisen stavební spořitelny přitom platí až do konce března. U akcí Modré pyramidy a Stavební spořitelny České spořitelny máte čas jen do konce února.

Na odpuštění úvodního poplatku láká už od konce minulého roku také Wüstenrot stavební spořitelna. V jejím případě na něj ale mají nárok pouze mladí do 24 let nebo naopak klienti, kterým bylo alespoň 55 let. A to u cílových částek 200 000 nebo 500 000 korun.

Maximální bonus: až 4 500 korun

Nejvyšší bonus aktuálně nabízí Českomoravská stavební spořitelna (Liška). Až 4 500 korun. Je ale podmíněný:

  • založením běžného účtu v ČSOB
  • a penzijního spoření v ČSOB penzijní společnosti

Pokud si ke „stavebku” sjednáte pouze běžný účet, dostanete 3 500 korun.

A když naopak přidáte jen penzijní spoření, bude prémie 2 500 korun.

Spořitelny potřebují rezervu na úvěry

Proč se ale spořitelny k těmto akcím odhodlaly už zkraje roku? Odpověď je jednoduchá – potřebují víc peněz na zajištění úvěrů ze stavebního spoření.

Přestože loni zájem o tyto půjčky výrazně klesl, lidé si stále půjčili 50,6 miliardy korun. A analytici předpokládají, že letos tato částka poroste. Proto se poskytovatelé potřebují na očekávaný růst poptávky připravit.

Tím spíš, že v současnosti mají lidé od stavebních spořitelen půjčených celkem 287 miliard korun. Úspory na „stavebku” se přitom pohybují okolo 355 miliard. Rezervy se tak postupně tenčí.

Zhruba třetina z asi 3,2 milionu smluv o stavebním spoření je navíc starší než 6 let. Znamená to, že je klienti mohou kdykoliv ukončit a peníze si vybrat, aniž by přišli o státní podporu.

Zhodnocení přes 3,5 % překoná i inflaci

Stavebním spořitelnám pomáhá s přilákáním nových klientů kromě akčních nabídek také současná ekonomická situace. Zejména vysoká inflace. Stavební spoření je totiž v současnosti jediným spořicím produktem, který si s ní dokáže poradit.

Pokud na „stavebko” každý rok vložíte 20 000 korun, získáte od státu maximální možný příspěvek. Tedy 2 000 korun. Když k tomu přičtete i nabízené úroky, dostanete se na výnos přesahující 3,5% ročně. A pokud využijete některou ze současných akčních nabídek, může se zhodnocení dostat i na 4%.

Stačí si jen projít srovnání stavebního spoření a vybrat to, které je aktuálně nejvýhodnější.

Pamatujte ale, že byste peníze ze stavebního spoření neměli vybrat dřív než po 6 letech. Jinak přijdete o státní bonus. A budete se muset spokojit jen s úrokem, který se aktuálně pohybuje okolo 1% nebo lehce nad touto hranicí.

Spořit od začátku roku je jednodušší

Podle Asociace českých stavebních spořitelen se založení „stavebka” začátkem roku vyplatí ještě z jednoho důvodu. Snadněji naspoříte částku, kterou potřebujete k získání státního příspěvku.

„Pokud lidé nechají stavební spoření až na závěr roku, může se stát, že jim peníze v rodinném rozpočtu budou nakonec chybět. Je rozdíl dát dvanáctinásobek sjednané měsíční úložky najednou, nebo platit plánovaně necelé dva tisíce korun měsíčně,“ upozornil tajemník asociace Jiří Šedivý.

ANKETA k článku "Stavební spořitelny odstartovaly rok akcemi, které si jindy nechávají na prosinec"

Máte sjednané stavební spoření?
Počet odpovědí: 162

KOMENTÁŘE k článku Stavební spořitelny odstartovaly rok akcemi, které si jindy nechávají na prosinec

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

18.1.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Stačilo mít jen trochu štěstí a mohli jste loni při založení stavebního spoření ušetřit i několik tisíc korun. Stavební spořitelny se totiž předháněly v akcích, při kterých klientům odpouštěly vstupní poplatek. Šance, že se do takové akce trefíte, byla 45 %. Vychází to z analýzy serveru stavebky.cz.

Úroky nad 1 % končí. Spořicí účty zpřísňují podmínky

Úroky nad 1 % končí. Spořicí účty zpřísňují podmínky

7.12.2020, Spoření, Autor: Jan Budín

Po několika měsících klidu ohlásili poskytovatelé spořicích účtů další změny. A klienty nepotěší. Přináší totiž snížení úrokových sazeb nebo limitu, ve kterém se vložené peníze ještě úročí.

Spoření? Lidé si podle průzkumu nejčastěji odkládají 1 000 až 3 000 měsíčně

Spoření? Lidé si podle průzkumu nejčastěji odkládají 1 000 až 3 000 měsíčně

4.11.2020, Spoření, Autor: Jan Budín

Ať je pandemie, nebo není, na spoření lidí v České republice to nemá vliv. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisenbank z letošního září. Hned dvě třetiny dotazovaných totiž uvedly, že pandemie jejich spořicí návyky nijak neovlivnila.

Spoření s úrokem 3 % i pro současné klienty? Nabídka skončila po 3 týdnech

Spoření s úrokem 3 % i pro současné klienty? Nabídka skončila po 3 týdnech

7.10.2020, Spoření, Autor: Jan Budín

Spořicí účet s úrokem 3 % pro nové i stávající klienty. S takovou nabídkou přišla začátkem září Raiffeisenbank. Lákavým úročením oslovila mnoho svých současných klientů. Jenže řada z nich má smůlu – banka pro ně tuto akci ukončila už po necelých 3 týdnech.

Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

16.9.2020, Spoření, Autor: Jan Budín

Zajistit se na důchod pomocí investic a ještě využít daňové odpočty. Přesně to má zájemcům nabídnout účet dlouhodobých investic, který se může na trhu objevit už v roce 2022. Návrh zákona, který s touto novinkou počítá, schválila vláda koncem srpna. Má ale i odpůrce.Banky v ČR