Banky.cz Články Spoření Stavební spořitelny odstartovaly rok akcemi, které si jindy nechávají na prosinec

Stavební spořitelny odstartovaly rok akcemi, které si jindy nechávají na prosinec

19.2.2020 Spoření

Hodně aktivně vstoupily do letošního roku stavební spořitelny na českém trhu. Prakticky všechny spustily akce, které si jinak nechávají až na konec roku. Chtějí tím přilákat nové klienty. A zajistit si dost peněz na úvěry ze stavebního spoření.

REKLAMA
REKLAMA

Jak jsme nedávno psali, minulý rok byl pro stavební spořitelny velmi úspěšný. Alespoň z pohledu nově uzavřených smluv. Jejich počet přesáhl půl milionu a poskytovatelé dělají všechno proto, aby jich letos bylo ještě víc.

Hned v lednu proto spustili akce, se kterými běžně vyčkávají na konec roku. V tom období se jimi snaží získat klienty, kteří na poslední chvíli uvažují o tom, že si založí „stavebko” a získají státní příspěvek.

Výše bonusu závisí na cílové částce

Letos se ale spořitelny rozhodly nevyčkávat. Buď odstartovaly nové akce, nebo nechaly v platnosti ty z konce minulého roku. Hned v lednu tedy klientům nabídly výhodnější podmínky, než jaké jsou běžně k dispozici.

Podoba jednotlivých akcí je zpravidla stejná. Poskytovatelé klientům nabídnou finanční bonus, který při správné cílové částce pokryje poplatek za uzavření nové smlouvy.

Například u Modré pyramidy a u Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinka) nyní dostanete až 2 000 korun. Pokud tedy nastavíte cílovou částku maximálně na 200 000 korun, získáte zpátky celý poplatek za uzavření smlouvy. Ten je vždy 1% z cílové částky.

U obou spořitelen je vyplacení bonusu podmíněné také naspořením určité částky. V prvních čtyřech měsících tak musíte na „stavebku” našetřit alespoň:

  • 2 000 korun u Modré pyramidy
  • 3 000 korun u Stavební spořitelny České spořitelny

Spoření bez poplatku pro mladé i starší

Podobnou akci nabízí také Raiffeisen stavební spořitelna. Poplatek za uzavření smlouvy odpustí všem novým klientům, kteří si založí stavební spoření s cílovou částkou 150 000 korun. V praxi tak ušetříte 1 500 korun.

Nabídka Raiffeisen stavební spořitelny přitom platí až do konce března. U akcí Modré pyramidy a Stavební spořitelny České spořitelny máte čas jen do konce února.

Termínovavný vklad s úrokem 7,3%

Na odpuštění úvodního poplatku láká už od konce minulého roku také Wüstenrot stavební spořitelna. V jejím případě na něj ale mají nárok pouze mladí do 24 let nebo naopak klienti, kterým bylo alespoň 55 let. A to u cílových částek 200 000 nebo 500 000 korun.

Maximální bonus: až 4 500 korun

Nejvyšší bonus aktuálně nabízí Českomoravská stavební spořitelna (Liška). Až 4 500 korun. Je ale podmíněný:

  • založením běžného účtu v ČSOB
  • a penzijního spoření v ČSOB penzijní společnosti

Pokud si ke „stavebku” sjednáte pouze běžný účet, dostanete 3 500 korun.

A když naopak přidáte jen penzijní spoření, bude prémie 2 500 korun.

Spořitelny potřebují rezervu na úvěry

Proč se ale spořitelny k těmto akcím odhodlaly už zkraje roku? Odpověď je jednoduchá – potřebují víc peněz na zajištění úvěrů ze stavebního spoření.

Přestože loni zájem o tyto půjčky výrazně klesl, lidé si stále půjčili 50,6 miliardy korun. A analytici předpokládají, že letos tato částka poroste. Proto se poskytovatelé potřebují na očekávaný růst poptávky připravit.

Tím spíš, že v současnosti mají lidé od stavebních spořitelen půjčených celkem 287 miliard korun. Úspory na „stavebku” se přitom pohybují okolo 355 miliard. Rezervy se tak postupně tenčí.

Stavební spoření ČS s bonusem 7 500 Kč

Zhruba třetina z asi 3,2 milionu smluv o stavebním spoření je navíc starší než 6 let. Znamená to, že je klienti mohou kdykoliv ukončit a peníze si vybrat, aniž by přišli o státní podporu.

Zhodnocení přes 3,5 % překoná i inflaci

Stavebním spořitelnám pomáhá s přilákáním nových klientů kromě akčních nabídek také současná ekonomická situace. Zejména vysoká inflace. Stavební spoření je totiž v současnosti jediným spořicím produktem, který si s ní dokáže poradit.

Pokud na „stavebko” každý rok vložíte 20 000 korun, získáte od státu maximální možný příspěvek. Tedy 2 000 korun. Když k tomu přičtete i nabízené úroky, dostanete se na výnos přesahující 3,5% ročně. A pokud využijete některou ze současných akčních nabídek, může se zhodnocení dostat i na 4%.

Stačí si jen projít srovnání stavebního spoření a vybrat to, které je aktuálně nejvýhodnější.

Pamatujte ale, že byste peníze ze stavebního spoření neměli vybrat dřív než po 6 letech. Jinak přijdete o státní bonus. A budete se muset spokojit jen s úrokem, který se aktuálně pohybuje okolo 1% nebo lehce nad touto hranicí.

Spořit od začátku roku je jednodušší

Podle Asociace českých stavebních spořitelen se založení „stavebka” začátkem roku vyplatí ještě z jednoho důvodu. Snadněji naspoříte částku, kterou potřebujete k získání státního příspěvku.

„Pokud lidé nechají stavební spoření až na závěr roku, může se stát, že jim peníze v rodinném rozpočtu budou nakonec chybět. Je rozdíl dát dvanáctinásobek sjednané měsíční úložky najednou, nebo platit plánovaně necelé dva tisíce korun měsíčně,“ upozornil tajemník asociace Jiří Šedivý.

ANKETA k článku Stavební spořitelny odstartovaly rok akcemi, které si jindy nechávají na prosinec

Máte sjednané stavební spoření?

Počet odpovědí: 162

KOMENTÁŘE k článku Stavební spořitelny odstartovaly rok akcemi, které si jindy nechávají na prosinec

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Možnosti spoření u spořicích účtů a termínovaných vkladů

30.1.2024 Spoření

Když se řekne spořicí nástroje, většině z nás se jako první vybaví spořicí účty a termínované vklady. Jak fungují? Jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody? A jaké jsou mezi těmito nástroji největší rozdíly?

Porovnání a hodnocení různých způsobů spoření

1.1.2024 Spoření

Spoření je nedílnou součástí finančního plánování a finančně zdravého života. Bez rezervy, v podobě peněz odložených stranou, se nežije vůbec snadno. Čemu čelí lidé bez úspor? A jaké jsou největší výhody pravidelného spoření? Podíváme se na produkty krátkodobého a dlouhodobého spoření s časovou vázaností, i bez ní. Porovnáme a zhodnotíme všechny v současnosti dostupné spořicí produkty, nastíníme i možnosti investování.

Jak vysoký budete mít důchod?

22.11.2023 Spoření

S probíhající důchodovou reformou se stále více lidem vkrádá otázka, jak vysoký vlastně budou mít důchod, až se do něj dostanou, jak důchodový systém v ČR vlastně funguje nebo jak se bude vyvíjet hranice pro důchodový věk. Podívejme se na současný výpočet výše důchodu a jak by se, podle vládních návrhů, měl postupně měnit. Ukážeme, kam pro informativní výpočet důchodu a jak zvýšit důchod s využitím jednoduché administrativy.

Možnosti spoření na důchod

27.10.2023 Spoření

V současnosti probíhající změny v oblasti důchodů, a k nim další projednávaná opatření ukazují, že to český stát myslí s individualizací důchodového zabezpečení opravdu vážně. Raketově roste důležitost spoření na důchod. Ať je vám 20 nebo 50, bez svého důchodového připojištění či spoření, nebo jiné formy úspor na stáří se zkrátka neobejdete.

Důchodová reforma a penzijní spoření - jaké změny čekat

20.10.2023 Spoření

Důchodová reforma teď hýbá nejen českou politickou scénou. Nenechá spát ani většinu z nás, kteří jsme v aktivním věku, důchod se nás bude týkat až za nějaký čas, ale potřebujeme se na něj připravit. Stát totiž dává stále hlasitěji najevo, že od penzí vyměřených v budoucnosti nijak vysoké částky čekat nemůžeme. O to pádnější důvod zajistit si doplňkový příjem ke státnímu důchodu co nejdříve!

Z naší bankovní poradny

Proč musím v penzijním spoření spořit minimálně 2 roky?

18.2.2024 Spoření

Dobrý den, jsem starobní důchodce. Spořím 1 000 Kč měsíčně jeden rok. Proč Penzijní společnost KB neumožní ukončení smlouvy bez vynucování plateb minimálně ještě jeden rok? Já jako účastník jsem nic neporušil a bohatá banka mi blokuje peníze a nutí mě spořit minimálně ještě jeden rok?

Dobrý den,

dodržování těchto pravidel (spoření min. 2 roky) po Vás nevynucuje banka ani penzijní společnost, ale platná legislativa, kterou si musí banky/penzijní fondy řídit. Předpokládám, že jste toto pravidlo znal před sjednám penzijního spoření. Pokud jste s tímto pravidlem nesouhlasil, neměl jste si tento produkt sjednávat. 

Penzijní spoření je nástroj pro celoživotní spoření na penzi. Není to vhodný produkt pro krátkodobé uložení peněz na dobu kratší než 5 let. Chcete-li penzijní spoření ukončit z důvodu omezení státních příspěvků pro starobní důchodce, doporučuji ve spoření pokračovat ještě 1 rok. Máte 2 možnosti:

spořit ještě 1 rok s minimálními měsíčními vklady (nemusíte vkládat celých 1 000 Kč) a po odspoření 2 let dostanete zpět vaše vklady a výnosy/zhodnocení (nedostanete státní příspěvky)spořit ještě 4 roky, do 7/2024 celých 1 000 Kč/měsíc (do této doby budete dostávat státní příspěvky 230 Kč/měsíc), následně snížit měsíční úložky na nejnižší možné minimum a po odspoření 5 let dostanete zpět vaše vklady, výnosy/zhodnocení i státní příspěvky

Pro krátkodobé spoření/uložení peněz doporučuji:

spořicí účettermínovaný vkladstavební spoření (se státní podporou 1 000 Kč/rok) - peníze možno vybrat až za 6 let
ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení.

Daňová úleva pro podniky

Investice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně.

Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám.

Daňová úleva pro jednotlivce

Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní.

Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní.

Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní.

Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena