Nejúspěšnější rok za posledních 5 let mají za
sebou stavební spořitelny na českém trhu. Minimálně z pohledu nově uzavřených
smluv. Poprvé od roku 2014 totiž jejich počet překonal půl milionu. Podle údajů
ČTK dosáhl dokonce na 546 000. Naopak poptávka po úvěrech na bydlení loni
klesala.
Z dat, která získala ČTK od jednotlivých poskytovatelů, vyplývá, že loni stavební spořitelny uzavřely o 12% nových spoření víc než v roce 2018. Už v něm přitom počet nových smluv stoupl o 14% v porovnání s rokem 2017. Z přibližně 426 000 na 486 000.
Ještě koncem prosince ani zástupci spořitelen nečekali, že bude rok 2019 tak úspěšný. Například analytici Českomoravské stavební spořitelny odhadovali, že se počet nových smluv bude pohybovat okolo 500 000. A že letos toto číslo stoupne až na 530 000.
Přestože současný vývoj předčil očekávání, odborníci i nadále počítají s růstem zájmu. Podle některých odhadů letos vyskočí počet nových smluv oproti loňsku ještě zhruba o 5%.
Pokud se tento předpoklad vyplní, uzavřou poskytovatelé do konce letošního roku přes 570 000 smluv o stavebním spoření.
Analytici předpokládají, že větší zájem o stavební spoření souvisí se zhoršením dostupnosti hypoték. Česká národní banka totiž v uplynulých letech vydala několik pokynů, které zpřísnily podmínky pro žadatele.
V současnosti tak zájemci o vlastní bydlení mimo jiné potřebují naspořit alespoň 10–20% z ceny nemovitosti. A právě nutnost našetřit předem několik set tisíc korun lidi často motivuje ke zřízení stavebního spoření.
K vyššímu zájmu o stavební spoření přispívá také výhodné zhodnocení, které „stavebko” nabízí. Podílí se na něm zejména státní příspěvek až 2 000 korun ročně. Když ho přičtete k běžnému úroku, pohybuje se roční výnos okolo 3,5%. Tedy nad úrovní současné inflace.
Stavební spoření je aktuálně jediným produktem na trhu, který slibuje tak vysoké zhodnocení a zároveň bezpečné uložení peněz. Za něj vám ručí systém pojištění vkladů.
Kromě toho se na rostoucím zájmu o stavební spoření projevily různé akce, které poskytovatelé loni nabízeli. Typicky v nich lidé získali finanční příspěvek, který odpovídal poplatku za uzavření nové smlouvy. Případně se mohli těšit na odpuštění dalších poplatků nebo na výhodnější úrok.
Podobné akce se na trhu objevují i letos. Finanční bonus aktuálně nabízí například Raiffeisen stavební spořitelna a Českomoravská stavební spořitelna. Druhá z nich klientům slibuje dokonce až 4 500 korun navíc. Jenže pouze za podmínky, že si spolu se spořením založí také penzijní spoření a nový účet u ČSOB.
Nabídky jednotlivých poskytovatelů se však průběžně mění. Proto je důležité vždy zkontrolovat a porovnat aktuální údaje. Například pomocí našeho srovnání stavebního spoření.
Zatímco počet nových smluv o stavebním spoření výrazně rostl, úvěrů na bydlení loni spořitelny evidovaly podstatně méně. Podle dat Asociace českých stavebních spořitelen si klienti půjčili zhruba 50,6 miliardy korun. Tedy téměř o 17 miliard méně než v předešlém roce.
Přesto poskytovatelé předpokládají, že letos objem půjčených peněz opět poroste. Podle prvních odhadů by mohl dokonce překonat 55 miliard korun.
Zástupci některých spořitelen navíc upozorňují, že se pokles netýká všech úvěrů. Zájem o půjčky na rekonstrukce totiž naopak rostl. Poskytovatelé jich evidovali zhruba o 4% víc než v roce 2018.
Podle analytiků by měl tento trend pokračovat také nadále. Nahrává tomu zejména fakt, že řada českých nemovitostí je zastaralá a majitelé do nich potřebují investovat.
Na celkovém úbytku úvěrů ze stavebního spoření od stavebních spořitelen se podepsaly nejen zmíněné pokyny České národní banky, ale také zdražování nemovitostí. Jen loni jejich cena poskočila o 8 % výš. A podle centrální banky jsou aktuálně nadhodnocené téměř o 20%.
Právě tyto faktory vedly k tomu, že řada zájemců o vlastní bydlení na potřebnou půjčku nedosáhne.
Stavební spořitelny přitom v současnosti dokáží nabídnout srovnatelné úroky s bankami – alespoň pokud ručíte nemovitostí. V takovém případě získáte podobnou sazbu jako u hypotéky v bance.
Musíte se ale jednat o takzvaný hypoúvěr. Pokud zvolíte jen zajištěný úvěr ze stavebního spoření, tak počítejte s tím, že v rámci překlenovacího úvěru splácíte pouze úroky a ne dlužnou částku. Úvěr vás pak může vyjít zbytečně draho oproti hypotéce.
Ať už se rozhodnete využít úvěr u banky nebo u stavební spořitelny, tak částka našetřená ve stavebním spoření vám může posloužit jako základ, díky kterému potřebnou půjčku získáte. A snadněji tak dosáhnete na plánované bydlení.
Jak nejlépe a bezpečně zhodnotit peníze? Většina lidí na tuto otázku v současné době odpoví „na spořicím účtu“. Právě ten je totiž aktuálně nejoblíbenějším typem spoření na trhu. Vyplývá to z Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.
Stavební spoření v Česku dlouhodobě patří mezi oblíbené finanční produkty. Konec roku 2022 byl ve znamení růstu úrokových sazeb. Bez státního příspěvku by spoření přes stavebko v roce 2023 mohlo lehce ztratit význam. Podíváme se tedy na perspektivu stavebního spoření letos a dalších letech.
Úroky na spořicích účtech dál rostou. Nejlepší nabídku v současné době najdete u Všeobecné úverové banky. Tento slovenský poskytovatel začal od listopadu nabízet i v České republice spořicí účet pro fyzické osoby se sazbou 6,15 % ročně.
Úrok 6,01 % ročně. A bez podmínek. Tak v současné době vypadá nejvyšší nabídka mezi spořicími účty. Přišla s ní Max banka, která 4. října vznikla přejmenováním původní Expobank CZ a přechodem pod nového majitele – pod Banku Creditas.
Ještě vyšší zhodnocení a o něco lepší podmínky. Stavební spořitelny využívají současnou situaci a pomocí nejrůznějších akcí bojují o klienty. Díky tomu můžete dosáhnout na 3% úrokovou sazbu a celkové zhodnocení přes 6 %.
KOMENTÁŘE k článku Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.