Banky.cz Články Spoření Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

22.1.2020 Spoření

Nejúspěšnější rok za posledních 5 let mají za sebou stavební spořitelny na českém trhu. Minimálně z pohledu nově uzavřených smluv. Poprvé od roku 2014 totiž jejich počet překonal půl milionu. Podle údajů ČTK dosáhl dokonce na 546 000. Naopak poptávka po úvěrech na bydlení loni klesala.

REKLAMA

Z dat, která získala ČTK od jednotlivých poskytovatelů, vyplývá, že loni stavební spořitelny uzavřely o 12% nových spoření víc než v roce 2018. Už v něm přitom počet nových smluv stoupl o 14% v porovnání s rokem 2017. Z přibližně 426 000 na 486 000.

Loňský růst předčil očekávání

Ještě koncem prosince ani zástupci spořitelen nečekali, že bude rok 2019 tak úspěšný. Například analytici Českomoravské stavební spořitelny odhadovali, že se počet nových smluv bude pohybovat okolo 500 000. A že letos toto číslo stoupne až na 530 000.

Přestože současný vývoj předčil očekávání, odborníci i nadále počítají s růstem zájmu. Podle některých odhadů letos vyskočí počet nových smluv oproti loňsku ještě zhruba o 5%.

Pokud se tento předpoklad vyplní, uzavřou poskytovatelé do konce letošního roku přes 570 000 smluv o stavebním spoření.

Spořitelnám nahrávají podmínky hypoték

Analytici předpokládají, že větší zájem o stavební spoření souvisí se zhoršením dostupnosti hypoték. Česká národní banka totiž v uplynulých letech vydala několik pokynů, které zpřísnily podmínky pro žadatele.

V současnosti tak zájemci o vlastní bydlení mimo jiné potřebují naspořit alespoň 10–20% z ceny nemovitosti. A právě nutnost našetřit předem několik set tisíc korun lidi často motivuje ke zřízení stavebního spoření.

Zhodnocení, které překoná inflaci

K vyššímu zájmu o stavební spoření přispívá také výhodné zhodnocení, které „stavebko” nabízí. Podílí se na něm zejména státní příspěvek až 2 000 korun ročně. Když ho přičtete k běžnému úroku, pohybuje se roční výnos okolo 3,5%. Tedy nad úrovní současné inflace.

Stavební spoření je aktuálně jediným produktem na trhu, který slibuje tak vysoké zhodnocení a zároveň bezpečné uložení peněz. Za něj vám ručí systém pojištění vkladů.

Poskytovatelé nabízí bonusy i několik tisíc

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Kromě toho se na rostoucím zájmu o stavební spoření projevily různé akce, které poskytovatelé loni nabízeli. Typicky v nich lidé získali finanční příspěvek, který odpovídal poplatku za uzavření nové smlouvy. Případně se mohli těšit na odpuštění dalších poplatků nebo na výhodnější úrok.

Podobné akce se na trhu objevují i letos. Finanční bonus aktuálně nabízí například Raiffeisen stavební spořitelna a Českomoravská stavební spořitelna. Druhá z nich klientům slibuje dokonce až 4 500 korun navíc. Jenže pouze za podmínky, že si spolu se spořením založí také penzijní spoření a nový účet u ČSOB.

Nabídky jednotlivých poskytovatelů se však průběžně mění. Proto je důležité vždy zkontrolovat a porovnat aktuální údaje. Například pomocí našeho srovnání stavebního spoření.

Úvěrů ze spoření bude letos přibývat

Zatímco počet nových smluv o stavebním spoření výrazně rostl, úvěrů na bydlení loni spořitelny evidovaly podstatně méně. Podle dat Asociace českých stavebních spořitelen si klienti půjčili zhruba 50,6 miliardy korun. Tedy téměř o 17 miliard méně než v předešlém roce.

Přesto poskytovatelé předpokládají, že letos objem půjčených peněz opět poroste. Podle prvních odhadů by mohl dokonce překonat 55 miliard korun.

Zájem o půjčku na rekonstrukci loni rostl

Zástupci některých spořitelen navíc upozorňují, že se pokles netýká všech úvěrů. Zájem o půjčky na rekonstrukce totiž naopak rostl. Poskytovatelé jich evidovali zhruba o 4% víc než v roce 2018.

Penzijní spoření od České spořitelny

Podle analytiků by měl tento trend pokračovat také nadále. Nahrává tomu zejména fakt, že řada českých nemovitostí je zastaralá a majitelé do nich potřebují investovat.

Pomoc se získáním hypotéky i její alternativa

Na celkovém úbytku úvěrů ze stavebního spoření od stavebních spořitelen se podepsaly nejen zmíněné pokyny České národní banky, ale také zdražování nemovitostí. Jen loni jejich cena poskočila o 8 % výš. A podle centrální banky jsou aktuálně nadhodnocené téměř o 20%.

Právě tyto faktory vedly k tomu, že řada zájemců o vlastní bydlení na potřebnou půjčku nedosáhne.

Stavební spořitelny přitom v současnosti dokáží nabídnout srovnatelné úroky s bankami – alespoň pokud ručíte nemovitostí. V takovém případě získáte podobnou sazbu jako u hypotéky v bance.

Musíte se ale jednat o takzvaný hypoúvěr. Pokud zvolíte jen zajištěný úvěr ze stavebního spoření, tak počítejte s tím, že v rámci překlenovacího úvěru splácíte pouze úroky a ne dlužnou částku. Úvěr vás pak může vyjít zbytečně draho oproti hypotéce.

Ať už se rozhodnete využít úvěr u banky nebo u stavební spořitelny, tak částka našetřená ve stavebním spoření vám může posloužit jako základ, díky kterému potřebnou půjčku získáte. A snadněji tak dosáhnete na plánované bydlení.

REKLAMA

ANKETA k článku Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

Máte sjednané stavební spoření?

Počet odpovědí: 152

KOMENTÁŘE k článku Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

[AKTUÁLNĚ] Česká spořitelna přestala zakládat vkladní knížky

10.4.2024 Spoření

Česká spořitelna definitivně ukončila možnost zakládání vkladních knížek pro nové klienty. Dříve založené knížky banka rušit nebude, peníze z vkladních knížek nikam převádět nemusíte. Jedinou bankou s možností založení nové vkladní knížky zůstává ČSOB, a to pouze na pobočkách České pošty.

[AKTUÁLNĚ] Aktuální výše úroků na spořicích účtech

9.4.2024 Spoření

V souvislosti s poklesem základní sazby v ekonomice se spustila lavina snižování úroků na bankovních i spořitelních spořících produktech. Týká se především spořicích účtů, ale zasáhla i výhled v oblasti termínovaných vkladů. Banky čekají přesun peněz právě na „termíňáky“, investiční společnosti ale vidí velkou příležitost zvýšit zájem Čechů o investování.

Inflace klesla na 2 %. Jak to ovlivní spoření a hypotéky?

15.3.2024 Spoření

Inflace klesla v únoru 2024 na 2 %, z lednových 2,3 %. O celoplošné překonání vysoké inflace se sice ještě nejedná, ale už nyní můžeme pozorovat změny u spoření i hypoték. Podívejme se na vše podrobněji.

Možnosti spoření u spořicích účtů a termínovaných vkladů

30.1.2024 Spoření

Když se řekne spořicí nástroje, většině z nás se jako první vybaví spořicí účty a termínované vklady. Jak fungují? Jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody? A jaké jsou mezi těmito nástroji největší rozdíly?

Porovnání a hodnocení různých způsobů spoření

1.1.2024 Spoření

Spoření je nedílnou součástí finančního plánování a finančně zdravého života. Bez rezervy, v podobě peněz odložených stranou, se nežije vůbec snadno. Čemu čelí lidé bez úspor? A jaké jsou největší výhody pravidelného spoření? Podíváme se na produkty krátkodobého a dlouhodobého spoření s časovou vázaností, i bez ní. Porovnáme a zhodnotíme všechny v současnosti dostupné spořicí produkty, nastíníme i možnosti investování.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení.

Daňová úleva pro podniky

Investice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně.

Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám.

Daňová úleva pro jednotlivce

Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní.

Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní.

Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní.

Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena