Banky.cz Články Spoření Úroky nad 1 % končí. Spořicí účty zpřísňují podmínky

Úroky nad 1 % končí. Spořicí účty zpřísňují podmínky

7.12.2020 Spoření

Po několika měsících klidu ohlásili poskytovatelé spořicích účtů další změny. A klienty nepotěší. Přináší totiž snížení úrokových sazeb nebo limitu, ve kterém se vložené peníze ještě úročí.

REKLAMA

Přesně takové novinky přinesly alespoň banky, které dosud poskytovaly nejvýhodnější spořicí účty na českém trhu. Tedy:

mBank opouští pozici číslo 1

Nejnověji oznámila změny mBank. Tato banka dosud nabízela spořicí účet s nejvýhodnějším úročením na bankovním trhu – 1,2 %.

Jenže od prosince už to neplatí. Úroková sazba spadla hned o 0,3 procentního bodu, tedy na 0,9 %.

mBank tak sice i nadále nabízí jeden z nejzajímavějších úroků na trhu, nově má ale horší úročení než Hello Bank!

Oproti tomuto poskytovateli má však mBank jednu velkou výhodu. A tou je celkový limit vkladů, které banka úročí.

U mSpoření totiž můžete zadat až 8 cílů a u každého z nich naspořit až 100 000 korun. Celkem tedy 800 000 korun. Tato částka se pak zhodnocuje o zmíněných 0,9 %.

Na zajímavý úrok tak dosáhnete i u vysokých částek.

Zároveň si ale musíte dávat pozor na to, abyste u jednotlivých cílů limit 100 000 korun nepřekonali. Jinak úročení spadne na 0,01 %.

Pro někoho můžou být problémem také poměrně specifické podmínky tohoto produktu. Peníze na mSpoření míří automaticky při každé platbě kartou.

Můžete si přitom vybrat, jestli chcete vždy odkládat:

  • stejnou částku,
  • určité procento z dané platby
  • nebo zaokrouhlení dané platby.

Úroky snižuje také Equa Bank

O pozici druhého nejlépe úročeného spořicího účtu se dosud dělila Equa bank a Hello Bank! Obě nabízely klientům úrok 1 %.

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

U Equa bank se to ale mění. Od 1. ledna 2021 totiž snižuje zhodnocení spořicího účtu na 0,7 %.

Od příštího roku se tak posune za mBank a Hello Bank!

Abyste u Equa bank maximální úrok získali, musíte splnit 2 podmínky:

  • vklad nesmí přesáhnout 200 000 korun
  • a musíte investovat prostřednictvím Equa bank alespoň 50 000 korun nebo každý měsíc alespoň třikrát zaplatit kartou.

Co se stane, pokud tyto požadavky nesplníte?

U vkladu nad 200 000 korun se vložené peníze rozdělí na 2 části. U částky do 200 000 můžete stále dosáhnout na úrok 0,7 %, u zbývající sumy ale získáte sazbu jen 0,1 %. Tedy základní úrokovou sazbu u spořicího účtu Equa bank – zbylých 0,6 % banka vede jako bonusovou sazbu.

Se základní sazbou se musíte spokojit také v případě, že nesplníte předepsaný počet plateb kartou nebo jste u Equa bank neinvestovali alespoň 50 000 korun.

Hello Bank! = jednička s nižším limitem

Na rozdíl od předchozích poskytovatelů Hello Bank! na úrokovou sazbu nesáhla. Naopak garantuje, že bude platit také po Novém roce. I nadále tedy můžete u jejího spořicího účtu počítat s úrokem 1 %.

Od ledna 2021 tak nabídne nejvyšší snadno dostupné zhodnocení na trhu.

Ani této bance se ale nevyhnuly změny. Od 1. ledna 2021 totiž klesá limit částky, u které maximální úrok získáte. Zatímco dosud jste na 1% zhodnocení dosáhli si úsporami až 300 000, nově to bude maximálně 200 000 korun. Tedy stejně jako u Equa bank.

Nevýhodou je, že cokoliv nad tuto částku vám Hello Bank! úročit nebude.

Naopak výhodou oproti mBank i Equa bank jsou nulové podmínky pro získání maximální sazby. Nemusíte tedy řešit žádné platby kartou.

Vyšší úrok? Jen dočasně

Penzijní spoření od České spořitelny

Přestože jsme zmínili, že předchozí tři banky nabízí nejlepší úročení na trhu, můžete v současnosti narazit i na účty s vyššími úroky. Mají ale i poměrně podstatné nevýhody.

Prvním z těchto účtů je Spořicí účet XL od Raiffeisenbank. Od září nabízí úrok dokonce 3 %. Abyste ho získali, musíte:

  • sjednat si nový běžný účet, ke kterému získáte Spořicí účet XL,
  • běžný účet aktivně využívat – každý měsíc na něj musí přijít alespoň 15 000 korun a zároveň z něj musí odejít nejméně 3 platby (včetně plateb kartou nebo výběrů z bankomatů),
  • dodržet limit vkladů, který je 150 000 korun.

Když tyto podmínky nesplníte, klesne úročení:

  • na 0,3 % – u vkladů nad 150 000 a do 500 000 korun,
  • nebo dokonce na 0,1 % – pokud naspořená částka přesáhne 500 000 korun nebo běžný účet aktivně nepoužíváte.

Další problém je, že 3% úročení získáte jen na půl roku. Pak sazba klesne na maximálně 0,6 %.

Zajímavý výnos slibuje také záložna

Úrok nad 1 % získáte ještě v družstevní záložně Artesa, která nabízí sazbu dokonce 1,7 %. Jenže u ní musíte počítat také s členským vkladem, který je 10 % z ukládané částky.

Tyto peníze se přitom neúročí. A nevztahuje se na ně ani zákonné pojištění.

Nezapomínejte přitom, že podmínky u jednotlivých poskytovatelů se průběžně mění. Proto si vždy porovnejte aktuální nabídky. Pomůže vám s tím naše srovnání spořicích účtů. Snadno v něm seřadíte jednotlivé účty například podle úroků nebo minimálního vkladu.

A vyberete takový, který vám nejvíc vyhovuje.

REKLAMA

ANKETA k článku Úroky nad 1 % končí. Spořicí účty zpřísňují podmínky

Máte peníze úročeny 1%?

Počet odpovědí: 181

KOMENTÁŘE k článku Úroky nad 1 % končí. Spořicí účty zpřísňují podmínky

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

[AKTUÁLNĚ] Česká spořitelna přestala zakládat vkladní knížky

10.4.2024 Spoření

Česká spořitelna definitivně ukončila možnost zakládání vkladních knížek pro nové klienty. Dříve založené knížky banka rušit nebude, peníze z vkladních knížek nikam převádět nemusíte. Jedinou bankou s možností založení nové vkladní knížky zůstává ČSOB, a to pouze na pobočkách České pošty.

[AKTUÁLNĚ] Aktuální výše úroků na spořicích účtech

9.4.2024 Spoření

V souvislosti s poklesem základní sazby v ekonomice se spustila lavina snižování úroků na bankovních i spořitelních spořících produktech. Týká se především spořicích účtů, ale zasáhla i výhled v oblasti termínovaných vkladů. Banky čekají přesun peněz právě na „termíňáky“, investiční společnosti ale vidí velkou příležitost zvýšit zájem Čechů o investování.

Inflace klesla na 2 %. Jak to ovlivní spoření a hypotéky?

15.3.2024 Spoření

Inflace klesla v únoru 2024 na 2 %, z lednových 2,3 %. O celoplošné překonání vysoké inflace se sice ještě nejedná, ale už nyní můžeme pozorovat změny u spoření i hypoték. Podívejme se na vše podrobněji.

Možnosti spoření u spořicích účtů a termínovaných vkladů

30.1.2024 Spoření

Když se řekne spořicí nástroje, většině z nás se jako první vybaví spořicí účty a termínované vklady. Jak fungují? Jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody? A jaké jsou mezi těmito nástroji největší rozdíly?

Porovnání a hodnocení různých způsobů spoření

1.1.2024 Spoření

Spoření je nedílnou součástí finančního plánování a finančně zdravého života. Bez rezervy, v podobě peněz odložených stranou, se nežije vůbec snadno. Čemu čelí lidé bez úspor? A jaké jsou největší výhody pravidelného spoření? Podíváme se na produkty krátkodobého a dlouhodobého spoření s časovou vázaností, i bez ní. Porovnáme a zhodnotíme všechny v současnosti dostupné spořicí produkty, nastíníme i možnosti investování.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení.

Daňová úleva pro podniky

Investice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně.

Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám.

Daňová úleva pro jednotlivce

Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní.

Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní.

Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní.

Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena