Banky.cz Články Půjčka Vznikají nové půjčky od lidí firmám. Inspiroval je i koronavirus

Vznikají nové půjčky od lidí firmám. Inspiroval je i koronavirus

22.3.2021, Půjčka

„Lidé půjčují lidem. Levněji a s klidem.” S tímto sloganem vstoupila v roce 2015 na trh peer 2 peer půjček platforma Zonky. Nyní se možná dočkáme podobného hesla. Jen místo lidem v něm poputují půjčky k firmám. Právě to je cíl nového projektu Nafirmy.cz.

Za novinkou stojí inovační studio Creative Dock – tedy právě tvůrce platformy Zonky. Proto nepřekvapí, že princip obou zmíněných služeb je podobný.

Na jedné straně jsou žadatelé o úvěr a na druhé lidé, kteří si vybírají, komu ze žadatelů přispějí.

Postupně se tak složí na celou půjčku. Za to pak dostávají spolu se splátkami dluhu také úroky.

Zatímco ale u Zonky půjčují lidé své peníze dalším lidem, Nafirmy.cz zprostředkovává úvěry malým a středním firmám. Tuto půjčku mohou využít i velcí živnostníci.

Úvěry pro firmy - Hlavně pro penziony a restaurace

K nápadu na vytvoření nové platformy přivedla její zakladatele současná situace. Zejména nefunkční pomoc státu malým a středním podnikům, na které silně dopadla koronavirová pandemie. Protože byl systém státních půjček příliš zdlouhavý a komplikovaný, přišel Creative Dock s vlastním řešením.

Projekt, který odstartoval začátkem března, se od začátku soustředí hlavně na pomoc odvětvím, na které dopadla vládní protikoronavirová opatření nejvíc. Tedy hlavně na restaurace, hotely, penziony, služby či specializované obchody.

Záběr se ale postupně rozšiřuje. A nejpozději od léta by měli prostřednictvím tohoto portálu žádat o půjčky i živnostníci.

Půjčka až 1 000 000 korun na podnikání

Žadatelé ale nemají nárok na půjčku od lidí automaticky. Nejprve musí projít skóringem. Není při něm důležité pouze cashflow či úvěrová historie, ale také:

  • potenciál firmy,
  • její historie
  • nebo zkušenosti zákazníků.

To vše má zajistit, aby se peníze dostaly pouze ke zdravým podnikům.

Jakmile Nafirmy.cz žádost schválí, vystaví ji na své on-line tržiště. Jednotliví investoři si zde mohou vybrat projekty, do kterých vloží své peníze. Za to můžou počítat s úrokem od 3,99 % do 14,99 % – podle rizikovosti investice.

Firmy přitom mohou požádat o půjčku od 100 000 do 1 000 000 korun. Kromě požadované půjčky zadají i minimální částku, která jim pomůže.

Pokud se na ni lidé nesloží, žadatel peníze nedostane. A nezbývá mu než požádat o půjčku znovu. Nebo zkusit štěstí jako obvykle v bance, nebo u leasingové společnosti.

Půjčku pro firmu sjednáte on-line

Princip projektu je tedy na vlas stejný jako u již zmíněné peer 2 peer platformy Zonky. Creative Dock si od něj slibuje, že nabídne investorům novou možnost jak zhodnotit peníze. Zároveň pomůže přežít firmám, na které teď dopadla koronavirová krize. Tyto firmy jsou ale jinak zdravé a životaschopné.

Ve světě přitom nejsou podobné projekty nijak výjimečné. Některé státy je dokonce využily i k rozdělování „koronavirových” dotací.

Výhodou projektu Nafirmy.cz je i to, že vše vyřešíte on-line. Ať už jste žadatel nebo investor.

Něco takového banky obvykle neumožňují. S on-line vyřízením úvěru počítají jen u jednotlivců nebo naopak velkých společností. Malé a střední podniky musí obvykle vše vyřídit osobně.

Ne každý žadatel půjčku opravdu získá

Jenže ani u Nafirmy.cz není vše tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Jak už jsme totiž zmínili, i když o půjčku požádáte, nemusíte ji získat.

Čekají vás 2 nástrahy, které musíte překonat:

  • Skóring projektu Nafirmy.cz – studio Creative Dock, které projekt vytvořilo, tvrdí, že skóring je přísnější a pečlivější než v bankách. Má tak co nejlépe ochránit peníze investorů. Žadatelům ale přísný scoring přináší větší riziko, že hodnocením neprojdou.
  • Oslovení investorů – i když skóring úspěšně zvládnete, nemáte ještě vyhráno. Musíte přesvědčit lidi, aby vám opravdu půjčili. A musíte od nich vybrat dostatečnou částku. Jinak je vaše úsilí zbytečné a nedostanete ani korunu. Počítejte tedy že i marketing vás bude něco stát.

Poplatek za sjednání úvěru až 30 000 korun?

Stejně jako u ostatních úvěrů, také v tomto případě musíte počítat i s poplatky. Ten nejzásadnější (a jediný, kterému se určitě nevyhnete) se odvíjí od půjčené částky. Když se totiž lidé na vaši půjčku složí, zaplatíte platformě Nafirmy.cz 3 % z celkové výše úvěru. Podle půjčené částky se tak poplatek může pohybovat od 3 000 do 30 000 korun.

Samozřejmě nechybí ani smluvní pokuty spojené s pozdními splátkami, či jiným porušením podmínek. Do celkové RPSN sazby půjčky si musíte přičíst finálně úrok. Jeho výše vychází ze skóringu a pohybuje se od 3,99 % do 14,99 % p.a. Nicméně pokud jste třeba dnes v prodlení se splácením a potřebujete refinancovat nebo konsolidovat půjčky, tak se vám nová půjčka bez sankčního úročení vyplatí.

Půjčka od banky nebo od lidí? Nejdřív vše porovnejte!

Přestože tedy půjčka od lidí vypadá lákavě, musíte také u ní počítat s náklady na marketing a náklady zprostředkovatelské platformy. Počítejte i s možnými zádrhely, nebo s vynaložením nákladů i když úvěr nezískáte. 

Proto si nejdřív udělejte srovnání bankovních půjček, které dnes v rámci konkurenčního boje poskytují opravdu nízké úrokové sazby. A spočítejte si na kalkulačce půjček, kde opravdu získáte nejvýhodnější podmínky. Možná zjistíte, že výhodnou půjčku máte na dosah i u své banky.

ANKETA k článku Vznikají nové půjčky od lidí firmám. Inspiroval je i koronavirus"

Uvažujete o nebankovním financování firemního úvěru?
Počet odpovědí: 80

KOMENTÁŘE k článku Vznikají nové půjčky od lidí firmám. Inspiroval je i koronavirus

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat