„Lidé půjčují lidem. Levněji a s klidem.” S tímto sloganem
vstoupila v roce 2015 na trh peer 2 peer půjček platforma Zonky. Nyní se možná
dočkáme podobného hesla. Jen místo lidem v něm poputují půjčky k firmám. Právě
to je cíl nového projektu Nafirmy.cz.
Za novinkou stojí inovační studio Creative Dock – tedy právě tvůrce platformy Zonky. Proto nepřekvapí, že princip obou zmíněných služeb je podobný.
Na jedné straně jsou žadatelé o úvěr a na druhé lidé, kteří si vybírají, komu ze žadatelů přispějí.
Postupně se tak složí na celou půjčku. Za to pak dostávají spolu se splátkami dluhu také úroky.
Zatímco ale u Zonky půjčují lidé své peníze dalším lidem, Nafirmy.cz zprostředkovává úvěry malým a středním firmám. Tuto půjčku mohou využít i velcí živnostníci.
K nápadu na vytvoření nové platformy přivedla její zakladatele současná situace. Zejména nefunkční pomoc státu malým a středním podnikům, na které silně dopadla koronavirová pandemie. Protože byl systém státních půjček příliš zdlouhavý a komplikovaný, přišel Creative Dock s vlastním řešením.
Projekt, který odstartoval začátkem března, se od začátku soustředí hlavně na pomoc odvětvím, na které dopadla vládní protikoronavirová opatření nejvíc. Tedy hlavně na restaurace, hotely, penziony, služby či specializované obchody.
Záběr se ale postupně rozšiřuje. A nejpozději od léta by měli prostřednictvím tohoto portálu žádat o půjčky i živnostníci.
Žadatelé ale nemají nárok na půjčku od lidí automaticky. Nejprve musí projít skóringem. Není při něm důležité pouze cashflow či úvěrová historie, ale také:
To vše má zajistit, aby se peníze dostaly pouze ke zdravým podnikům.
Jakmile Nafirmy.cz žádost schválí, vystaví ji na své on-line tržiště. Jednotliví investoři si zde mohou vybrat projekty, do kterých vloží své peníze. Za to můžou počítat s úrokem od 3,99 % do 14,99 % – podle rizikovosti investice.
Firmy přitom mohou požádat o půjčku od 100 000 do 1 000 000 korun. Kromě požadované půjčky zadají i minimální částku, která jim pomůže.
Pokud se na ni lidé nesloží, žadatel peníze nedostane. A nezbývá mu než požádat o půjčku znovu. Nebo zkusit štěstí jako obvykle v bance, nebo u leasingové společnosti.
Princip projektu je tedy na vlas stejný jako u již zmíněné peer 2 peer platformy Zonky. Creative Dock si od něj slibuje, že nabídne investorům novou možnost jak zhodnotit peníze. Zároveň pomůže přežít firmám, na které teď dopadla koronavirová krize. Tyto firmy jsou ale jinak zdravé a životaschopné.
Ve světě přitom nejsou podobné projekty nijak výjimečné. Některé státy je dokonce využily i k rozdělování „koronavirových” dotací.
Výhodou projektu Nafirmy.cz je i to, že vše vyřešíte on-line. Ať už jste žadatel nebo investor.
Něco takového banky obvykle neumožňují. S on-line vyřízením úvěru počítají jen u jednotlivců nebo naopak velkých společností. Malé a střední podniky musí obvykle vše vyřídit osobně.
Jenže ani u Nafirmy.cz není vše tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Jak už jsme totiž zmínili, i když o půjčku požádáte, nemusíte ji získat.
Čekají vás 2 nástrahy, které musíte překonat:
Stejně jako u ostatních úvěrů, také v tomto případě musíte počítat i s poplatky. Ten nejzásadnější (a jediný, kterému se určitě nevyhnete) se odvíjí od půjčené částky. Když se totiž lidé na vaši půjčku složí, zaplatíte platformě Nafirmy.cz 3 % z celkové výše úvěru. Podle půjčené částky se tak poplatek může pohybovat od 3 000 do 30 000 korun.
Samozřejmě nechybí ani smluvní pokuty spojené s pozdními splátkami, či jiným porušením podmínek. Do celkové RPSN sazby půjčky si musíte přičíst finálně úrok. Jeho výše vychází ze skóringu a pohybuje se od 3,99 % do 14,99 % p.a. Nicméně pokud jste třeba dnes v prodlení se splácením a potřebujete refinancovat nebo konsolidovat půjčky, tak se vám nová půjčka bez sankčního úročení vyplatí.
Přestože tedy půjčka od lidí vypadá lákavě, musíte také u ní počítat s náklady na marketing a náklady zprostředkovatelské platformy. Počítejte i s možnými zádrhely, nebo s vynaložením nákladů i když úvěr nezískáte.
Proto si nejdřív udělejte srovnání bankovních půjček, které dnes v rámci konkurenčního boje poskytují opravdu nízké úrokové sazby. A spočítejte si na kalkulačce půjček, kde opravdu získáte nejvýhodnější podmínky. Možná zjistíte, že výhodnou půjčku máte na dosah i u své banky.
Půjčíte si 50 000 korun, po roce ale vrátíte i 4× víc. Jen úrok a další náklady spojené s půjčkou vás tak vyjdou na 100 000 korun. I tak může vypadat extrémní příklad, kdy si vyberete drahého poskytovatele úvěru. Vyplývá to z aktuálních dat organizace Člověk v tísni, která vydává Index odpovědného úvěrování.
Nakoupit na internetu zboží, které je zrovna v akci nebo ho nutně potřebujete, i když na účtu nemáte dost peněz? Žádný problém. Obchodníci stále častěji nabízejí takzvané odložené platby. Celkovou částku za zboží díky nim zaplatíte třeba až za dva týdny. Bez jakéhokoliv navýšení.
Rakouský vlastník značky Diners Club (DC), pod kterého spadá i český, slovenský a polský trh, se rozhodl kreditní karty Diners Club ukončit. A tím i všechny služby, včetně bonusů, pojištění a úvěrů. Máte kreditku Diners Club? Řekneme vám, co bude teď následovat. Poradíme, jak to udělat, aby vám nepropadly bonusy, jak splácet čerpanou půjčku z kreditky, do kdy bude platit pojištění a vstup do salonků, ale hlavně: čím tuto kreditní kartu nahradit.
Co je zesplatnění půjčky, kdy má poskytovatel
na takový krok nárok a co to znamená pro dlužníka? Co poskytovatel udělá s
takovým úvěrem a proč je zesplatnění úvěru rychlejší u půjček podnikatelských
než ve světě spotřebitelském? Může k zesplatnění dojít i z jiných důvodů, než
je nesplácení? A jak se při finančních potížích vyhnout zesplatnění půjčky?
Jestli vás zajímají odpovědi na tyto otázky, jste tu na správném místě.
Další možnost, jak ušetřit, i cesta z dluhové spirály. To je refinancování půjčky. Lidé díky němu mohou zlevnit své úvěry o tisíce korun. Ukázal to aktuální průzkum jedné z malých bank mezi tisícovkou respondentů, kteří mají spotřebitelský úvěr.
KOMENTÁŘE k článku Vznikají nové půjčky od lidí firmám. Inspiroval je i koronavirus
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.