Banky.cz Články Běžný účet Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

5.8.2020 Běžný účet

Zcela zdarma a bez podmínek. Takový je nový běžný účet České spořitelny. Jmenuje se Standard a nemusíte se u něj bát žádných poplatků za vedení ani za odchozí platby. S těmi jste přitom dosud museli u České spořitelny počítat.

REKLAMA
REKLAMA

Banka touto novinkou míří zejména na klienty, kterým stačí pouze základní služby a kteří nechtějí za běžný účet zbytečně utrácet. Přesně tak totiž konto Standard funguje.

Klienti u něj mají zdarma:

 • vedení účtu,
 • příchozí platby v České republice i Evropské unii,
 • odchozí platby v České republice i Evropské unii
 • i výběry z bankomatů České spořitelny.

Připlatí si tak pouze za výběry z cizích bankomatů.

I bezplatný účet skrývá poplatky

Novinka má také dva drobné háčky.

Tím prvním je povinné založení účtu na pobočce. Konto si totiž nemůžete sjednat on-line ani pomocí mobilní aplikace, jak to stále častěji umožňují ostatní poskytovatelé.

Druhým jsou pak poplatky za některé odchozí platby.

I když Česká spořitelna avizuje, že jsou odchozí transakce zdarma, pokud pošlete platbu z pobočky nebo prostřednictvím telefonního bankéře, nemine vás poplatek 2 koruny. Jestli ale platíte pomocí internetového či mobilního bankovnictví, snadno se mu vyhnete.

Rozšířilo se i konto Moje zdravé finance

Nový účet Standard tak jasně předčí Základní účet České spořitelny. Právě ten byl dosud nejlevnějším kontem této banky. Účtuje si pouze:

 • 7 korun za odchozí platbu do České republiky,
 • 5 korun za odchozí europlatbu
 • a 5 korun za výběr z bankomatů České spořitelny.

Pokud tedy toto konto využíváte, vyplatí se vám požádat o převod na účet Standard. Tím spíš, že díky němu zdarma získáte stejné služby, jaké dosud nabízel účet Moje zdravé finance. U toho ale musíte počítat s poplatkem za vedení až 100 korun.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Pokud se mu chcete vyhnout, musíte splnit 3 podmínky:

 • Každý měsíc vám musí na účet přijít alespoň 7 000 korun.
 • Alespoň jednou měsíčně musíte zaplatit pomocí karty.
 • Musíte mít u ČS sjednaný další vybraný produkt (hypotéka, doplňkové penzijní spoření, atd.).

Aby Česká spořitelna konto Moje zdravé finance od nového účtu Standard výrazněji odlišila, přidala do něj služby, které byly dosud zpoplatněné. U konta Moje zdravé finance tak nyní zdarma získáte například výběry ze zahraničních bankomatů skupiny Erste nebo druhou debetní kartu.

Účet zdarma? Nabízí ho i další banky

Česká spořitelna se tak zařadila po bok dalších poskytovatelů, kteří běžné účty zdarma nabízejí. Jsou to:

Většina těchto bank ale zpoplatňuje některé nadstandardní služby. Například výběry v zahraničí.

Zcela zdarma tak v současnosti nabízí běžné konto pouze:

 • Banka Creditas,
 • Equa bank,
 • Expobank
 • a Moneta Money Bank.

Nejlevnější není vždy nejlepší

Přestože bezplatný účet vypadá na první pohled lákavě, pamatujte, že to není zdaleka jediné kritérium výběru. Vyplatí se vám sledovat například také:

 • povinný minimální vklad
 • nadstandardní služby zahrnuté v ceně účtu
 • nebo moderní způsoby placení, jako je možnost okamžité platby.

Abyste nemuseli porovnávat jednotlivé nabídky ručně, využijte srovnání běžných účtů. Sami v něm nastavíte, které parametry chcete sledovat. A snadno najdete konto, které vám nejvíc vyhovuje.

UniCredit bank platí za nové klienty

Běžný účet bez poplatků

Běžný účet zdarma od České spořitelny není jedinou novinkou, se kterou poskytovatelé v poslední době přišli. Své klienty nedávno potěšila například UniCredit Bank. Slibuje jim totiž vrácení až 3 % z každé platby kartou, a to na celý rok.

A za co tuto odměnu dostanete? Stačí, když bance přivedete nové uživatele U konta. Výše bonusu pak závisí na tom, kolik nových zákazníků pro UniCredit Bank získáte.

 • Za 1–2 nové klienty vám banka vrátí 1 % z každé platby kartou.
 • Za 3–4 nové klienty vám banka vrátí 2 % z každé platby kartou.
 • Za 5 a víc nových klientů vám banka vrátí 3 % z každé platby kartou.

Dostanete i tisíce korun za měsíc

Velkou výhodou je, že konečná částka není nijak limitovaná. Měsíčně vám tak banka může vrátit i tisíce korun. Stačí jen každý měsíc udělat jakoukoliv platbu prostřednictvím aplikace Smart Banking. Když na ni zapomenete, získáte v daném období maximálně 200 korun.

Kolik na bonusech získáte, tak v praxi záleží pouze na tom, kolik klientů přivedete a jak moc utrácíte, respektive platíte kartou.

Pamatujte ale, že do plateb kartou banka nepočítá:

 • platby sázkovým kancelářím,
 • převody peněz do elektronických peněženek,
 • nákup spojený s výběrem hotovosti
 • ani nákupy, u kterých zboží vrátíte.

A samozřejmě také platí, že nový klient nesmí od UniCredit Bank hned odejít. Pokud zruší konto do 1 roku od jeho uzavření, banka vám za něj přestane posílat odměny.

ANKETA k článku Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

Účtuje Vám banka poplatky za vedení účtu či základní bankovní služby?

Počet odpovědí: 163

KOMENTÁŘE k článku Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

Přidejte nový komentář

Placení služeb., Komentoval(a): Jiří Kalva

1.3.2023 11:25:17
Dobrý den, to vubec neni pravda, že je zdarma. Stojí 100 Kč + nahlížení do internetového bankovnictví je zpoplatnění 2,50 Kč.

RE: Placení služeb, Komentoval(a): Petr Jermář

1.3.2023 22:06:50
Dobrý den, Základní běžný účet od ČS je skutečně bez poplatku za vedení a bez podmínek. Nahlížení do internetového bankovnictví je též zdarma.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Co se děje s běžným účtem po úmrtí

22.1.2024 Běžný účet

Co se stane s účty v bance, když jejich majitel zemře? Za jak dlouho banka zjistí, že majitel účtu už nežije a na jak dlouho prostředky na účtu zablokuje? Co potřebujete bance doložit, aby vám coby dědicům vyplatila peníze z účtů zůstavitele? Jak se bude tento příjem danit? Musí banky pojišťovat i vklady na zablokovaných účtech?

Dispoziční právo k účtu. Kdy má smysl a na co si dát pozor?

19.1.2024 Běžný účet

Možná jste už slyšeli termíny „disponent“ nebo „dispoziční právo k účtu“. Možná víte, že jde o téma správy bankovních účtů jinou osobou, než je majitel. Ale možná neznáte podrobnosti. Podívejte se, jak založit disponentská práva, jak určit jejich rozsah, nebo jak je pro změnu zrušit. V jaké roli se ocitá disponent po smrti majitele účtu, či kde se disponentství používá nejčastěji.

Podnikatelské účty pro OSVČ: Vše na jednom místě

11.12.2023 Běžný účet

I když zákon OSVČ neukládá povinnost zřizovat si podnikatelský účet, řada drobných podnikatelů si ho nemůže vynachválit. Účet pro podnikatele totiž nabízí snadné řešení, jak oddělit peníze z osobního života od těch z podnikání. A nejen to. Jaké jsou další výhody, a naopak nevýhody podnikatelských účtů? A existuje podnikatelský účet zcela bez poplatků? 

Kolik stojí výběr z bankomatu?

6.12.2023 Běžný účet

Výběr hotovosti z bankomatu zdarma nebo i za stovky korun. Účtované poplatky se u jednotlivých bank liší. Poradíme, které banky nabízejí nejlevnější výběry doma i v zahraničí, nebo co je to bankomat sdílený a jak funguje.

Průvodce bankomaty v Česku: Jak vybírat zahraniční kartou bez zbytečných poplatků?

6.11.2023 Běžný účet

Bezplatné výběry z bankomatů vnímáme jako samozřejmost. Ve skutečnosti ale samozřejmostí být nemusí – zvlášť pokud vybíráte peníze kartou vedenou v cizí měně. Poplatky za výběr z bankomatu v Česku pak mohou vyskočit i na několik set korun.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Brutto vs. netto

Brutto a netto jsou dva pojmy, které jsou často používány ve finančním světě, zejména v oblasti mezd a platů. Jednoduše řečeno, brutto je celková částka před jakýmikoli odečty, zatímco netto je částka, která zůstává po odečtení všech daní, poplatků a dalších nákladů.

Výpočet mzdy

V kontextu mezd a platů:

Brutto mzda je celková částka peněz, kterou zaměstnanec vydělá před odečtením jakýchkoli daní a odvodů. To zahrnuje základní plat, příplatky, bonusy a jakékoli jiné finanční výhody.

Netto mzda je čistá částka peněz, která zůstává po odečtení všech daní a odvodů z hrubé mzdy. To zahrnuje daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění a další povinné odvody.

Důležitost rozlišení

Je důležité rozlišovat mezi brutto a netto:

Plánování rozpočtu: Znát rozdíl mezi brutto a netto mzdou je nezbytné pro správné plánování osobního rozpočtu. Netto mzda je skutečná částka, kterou zaměstnanec dostává na svůj bankovní účet a může ji používat na pokrytí svých životních nákladů.

Srovnání nabídek práce: Při porovnávání nabídek práce berte v úvahu nejen brutto mzdu, ale také výši odvodů a daní, které budou odečteny. To pomáhá získat lepší představu o skutečné hodnotě nabídky.

Daňové účely: Pro daňové účely je důležité znát svou hrubou mzdu, protože to je částka, ze které se vypočítává daň z příjmů.

Rozlišení mezi brutto a netto je základním konceptem, který je nezbytný pro správné finanční plánování a rozhodování. Je důležité vědět, kolik peněz skutečně dostanete na svůj běžný účet a kolik bude odečteno na daních a odvodech.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena