Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Základní podmínky pro získání hypotéky

Základní podmínky pro získání hypotéky

Základní podmínky pro získání hypotéky
5.2.2018, Hypotéka

Pro získání hypotéky je potřeba splnit několik základních podmínek. Mimo dostatečného příjmu a čistých rejstříků je třeba mít i adekvátně hodnotnou zástavu, přiměřený věk a aspoň přechodný pobyt v ČR. Na co se před jednáním s bankou připravit?

Jak získat hypotéku?

Níže uvádíme 6 základních podmínek, které je třeba splnit pro získání hypotéčního úvěru. Banky mají různě přísné metriky skóringu. Z drobností se lze obvykle vykoupit vyšší úrokovou sazbou.

Věk

Banky půjčují jen pracujícím v rozmezí 18-65 let (ve výjimečných případech do 70 let). Mladším nelze peníze půjčit z důvodu jejich nezpůsobilosti k právním úkonům (v ČR je tato hranice stanovena právě na 18 let). U starších je zase vysoké riziko ztráty příjmu (z důchodu hypotéku ufinancovat nelze) a úmrtí.

Příjem

Pro získání hypotéky je třeba mít dostatečný příjem. Požadovaná výše průměrného čistého měsíčního příjmu je závislá na výši úvěru a době splatnosti, resp. na velikosti měsíční splátky. Zaměstnanci dokládají potvrzení o příjmu vystavené mzdovou účtárnou jejich zaměstnavatele, která také potvrzuje, že žadatel o úvěr není ve zkušební ani výpovědní lhůtě. OSVČ dokládají své příjmy pomocí posledních 2 daňových přiznání.

Registry dlužníků

Pro získání jakéhokoliv úvěru je třeba mít čisté rejstříky dlužníků (BRKI, NRKI, Solus). Banky přihlížejí k záznamům mladším 4-5 let. Některé banky mohou tolerovat menší prohřešky (malá částka po splatnosti), ale naúčtují si za to vyšší úrok. Za žádných okolností nelze půjčit peníze lidem v exekuci či insolvenci.

Závazky

dane-00.jpg

Při žádosti o hypotéku je ideální nemít žádné závazky v podobě půjček, kontokorentů či kreditních karet. Jen málokdo je schopen ze svého příjmu splácet více než jeden úvěr. Banky do skóringu zahrnují i nečerpané kontokorenty a kreditky (neboť je žadatel o hypotéku může kdykoliv čerpat, a pak by mu nemuselo zbýt na splácení hypotéky). Proto se vyplatí s předstihem zrušit všechny nevyužívané úvěrové produkty. Zvýší se tím naše bonita.

Zástava

Hypotéka je úvěr s ručením nemovitostí. Bance musíme výměnou za půjčené peníze dát do zástavy nemovitost adekvátní hodnoty. Banky nám nemohou půjčit více než 90% z hodnoty nemovitosti (pro lepší úrok jen 80%), tedy zbylých 10-20% je třeba dofinancovat z vlastních úspor. Alternativně lze dát bance do zástavy ještě jinou než kupovanou nemovitost, čímž snížíme LTV pod hranici požadovaných 90%. Nemovitost by měla být bez zástav, věcných břemen a dalších právních vad, neboť tyto prvky výrazně snižují zástavní hodnotu nemovitosti. Více info v našem článku Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven.

Pobyt v ČR

S českým občanstvím je toto jen formalita, ale pro cizince to může být velmi omezující podmínka. U občanů EU je vyžadován aspoň přechodný pobyt. Ostatní cizinci se bez trvalého pobytu či českého občanství neobejdou.

Výše uvedené podmínky je třeba splnit pro získání hypotéky. Při koupi nemovitosti je však třeba počítat i s dalšími výdaji. Kupující platí daň z nabytí nemovitosti 4%. Daň je splatná do 3 měsíců od konce měsíce, ve kterém došlo k přepisu vlastnických práv na katastru. Dalším nákladem je poplatek notáři či advokátovi za sepsání kupní smlouvy a smlouvy o úschově. Kupujeme-li nemovitost přes realitní kancelář, počítejme s provizí ve výši min. 3%. Více info v našem článku Prodej nemovitosti 1 a Prodej nemovitosti 2.

ANKETA k článku "Základní podmínky pro získání hypotéky"

Splácím hypotéku?
Počet odpovědí: 253

KOMENTÁŘE k článku Základní podmínky pro získání hypotéky

12.2.2018 16:50:51

Jaká je míra?, Komentoval(a):

Velmi dobře napsaný článek, ale není jasné, jaká je optimální úroková sazba.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Státní půjčka na bydlení

Státní půjčka na bydlení

16.8.2018, Hypotéka, Autor: Pavel Strašák

Od poloviny srpna nabízí stát prostřednictvím fondu rozvoje bydlení (SFRB) úvěry mladým na pořízení bytu či domu. Půjčky ale mají mnoho omezení a na zvýhodněný úrok (aktuálně 1,12%) dosáhne málokdo. Co je třeba splnit pro získání úvěru?

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

27.7.2018, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Kupujete nemovitost na úvěr nebo jen refinancujete hypotéku? Vyřízení hypotéky trvá obvykle 2-4 týdny. Jak vše urychlit a čeho se naopak vyvarovat?

Velké porovnání hypoték – červenec 2018

Velké porovnání hypoték – červenec 2018

20.7.2018, Hypotéka, Autor: Pavel Strašák

Průměrná sazba u hypoték klesla na 2,4%. Největší banky na trhu nečekaně zlevnily. Poslední šance na úvěr za dobrých podmínek před zavedením dalších omezení? Poradíme, které banky nabízejí nejnižší úroky. 

Hypotéky čeká od října další omezení

Hypotéky čeká od října další omezení

19.6.2018, Hypotéka, Autor: Pavel Strašák

Po snížení LTV na 90% zavádí ČNB další zpřísnění pro hypotéky. Od října bude splátka úvěru omezena na max. 45% čistého měsíčního příjmu. Celkové zadlužení nebude moci být vyšší než devítinásobek ročního příjmu.

Hypotéka a RPSN

Hypotéka a RPSN

12.6.2018, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Celková nákladovost hypotéky v sobě nezahrnuje pouze placené úroky, ale taktéž všemožné poplatky za sjednání a vedení úvěru či povinné doplňkové služby (pojištění, vedení běžného účtu). Jaký je rozdíl mezi úrokem a RPSN?Rychlé odkazy

Banky v ČR