Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Základní podmínky pro získání hypotéky

Základní podmínky pro získání hypotéky

Základní podmínky pro získání hypotéky
5.2.2018, Hypotéka

Pro získání hypotéky je potřeba splnit několik základních podmínek. Mimo dostatečného příjmu a čistých rejstříků je třeba mít i adekvátně hodnotnou zástavu, přiměřený věk a aspoň přechodný pobyt v ČR. Na co se před jednáním s bankou připravit?

Jak získat hypotéku?

Níže uvádíme 6 základních podmínek, které je třeba splnit pro získání hypotéčního úvěru. Banky mají různě přísné metriky skóringu. Z drobností se lze obvykle vykoupit vyšší úrokovou sazbou.

Věk

Banky půjčují jen pracujícím v rozmezí 18-65 let (ve výjimečných případech do 70 let). Mladším nelze peníze půjčit z důvodu jejich nezpůsobilosti k právním úkonům (v ČR je tato hranice stanovena právě na 18 let). U starších je zase vysoké riziko ztráty příjmu (z důchodu hypotéku ufinancovat nelze) a úmrtí.

Příjem

Pro získání hypotéky je třeba mít dostatečný příjem. Požadovaná výše průměrného čistého měsíčního příjmu je závislá na výši úvěru a době splatnosti, resp. na velikosti měsíční splátky. Zaměstnanci dokládají potvrzení o příjmu vystavené mzdovou účtárnou jejich zaměstnavatele, která také potvrzuje, že žadatel o úvěr není ve zkušební ani výpovědní lhůtě. OSVČ dokládají své příjmy pomocí posledních 2 daňových přiznání.

Registry dlužníků

Pro získání jakéhokoliv úvěru je třeba mít čisté rejstříky dlužníků (BRKI, NRKI, Solus). Banky přihlížejí k záznamům mladším 4-5 let. Některé banky mohou tolerovat menší prohřešky (malá částka po splatnosti), ale naúčtují si za to vyšší úrok. Za žádných okolností nelze půjčit peníze lidem v exekuci či insolvenci.

Závazky

dane-00.jpg

Při žádosti o hypotéku je ideální nemít žádné závazky v podobě půjček, kontokorentů či kreditních karet. Jen málokdo je schopen ze svého příjmu splácet více než jeden úvěr. Banky do skóringu zahrnují i nečerpané kontokorenty a kreditky (neboť je žadatel o hypotéku může kdykoliv čerpat, a pak by mu nemuselo zbýt na splácení hypotéky). Proto se vyplatí s předstihem zrušit všechny nevyužívané úvěrové produkty. Zvýší se tím naše bonita.

Zástava

Hypotéka je úvěr s ručením nemovitostí. Bance musíme výměnou za půjčené peníze dát do zástavy nemovitost adekvátní hodnoty. Banky nám nemohou půjčit více než 90% z hodnoty nemovitosti (pro lepší úrok jen 80%), tedy zbylých 10-20% je třeba dofinancovat z vlastních úspor. Alternativně lze dát bance do zástavy ještě jinou než kupovanou nemovitost, čímž snížíme LTV pod hranici požadovaných 90%. Nemovitost by měla být bez zástav, věcných břemen a dalších právních vad, neboť tyto prvky výrazně snižují zástavní hodnotu nemovitosti. Více info v našem článku Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven.

Pobyt v ČR

S českým občanstvím je toto jen formalita, ale pro cizince to může být velmi omezující podmínka. U občanů EU je vyžadován aspoň přechodný pobyt. Ostatní cizinci se bez trvalého pobytu či českého občanství neobejdou.

Výše uvedené podmínky je třeba splnit pro získání hypotéky. Při koupi nemovitosti je však třeba počítat i s dalšími výdaji. Kupující platí daň z nabytí nemovitosti 4%. Daň je splatná do 3 měsíců od konce měsíce, ve kterém došlo k přepisu vlastnických práv na katastru. Dalším nákladem je poplatek notáři či advokátovi za sepsání kupní smlouvy a smlouvy o úschově. Kupujeme-li nemovitost přes realitní kancelář, počítejme s provizí ve výši min. 3%. Více info v našem článku Prodej nemovitosti 1 a Prodej nemovitosti 2.

ANKETA k článku "Základní podmínky pro získání hypotéky"

Splácím hypotéku?
Počet odpovědí: 199

KOMENTÁŘE k článku Základní podmínky pro získání hypotéky

12.2.2018 16:50:51

Jaká je míra?, Komentoval(a):

Velmi dobře napsaný článek, ale není jasné, jaká je optimální úroková sazba.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

19.2.2018, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Přemýšlíte o koupi nebo výstavbě nemovitosti na hypotéku? Obrňte se trpělivostí a připravte se na malou „papírovací válku“. Které dokumenty po Vás bude banka požadovat?

Nízký úrok u hypotéky nemusí být vždy nejvýhodnější

Nízký úrok u hypotéky nemusí být vždy nejvýhodnější

14.2.2018, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Většina bank se snaží „ulovit“ klienty na nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Pozornost je však třeba věnovat celkové nákladovosti úvěru. Podezřele nízký úrok často maskuje vysoké poplatky za čerpání a pojištění úvěru. Které parametry hypotéky se vyplatí sledovat?

Hypotéka a její zajištění

Hypotéka a její zajištění

29.1.2018, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Na vlně současného hypotéčního boomu často zapomínáme na úvěrová rizika. Jak je to se zajištěním hypotečního úvěru a jak postupovat v případě pojistné události?

Velké porovnání hypoték – leden 2018

Velké porovnání hypoték – leden 2018

22.1.2018, Hypotéka, Autor: Pavel Strašák

Hypotéky zdražují. Za méně než 2% už nabízí úvěry jen Fio. Průměr ostatních bank se blíží 2,4%. Kam pro nejvýhodnější hypotéku? A jakou zvolit fixaci úrokových sazeb?

Zdražování hypoték a nemovitostí v roce 2018

Zdražování hypoték a nemovitostí v roce 2018

8.1.2018, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Touha po vlastním bydlení, nedostatečná bytová výstavba a ekonomiku krotící centrální bankéři ženou výše ceny nemovitostí a úroky hypoték. Co očekávat od hypotečního a realitního trhu v roce 2018? Rychlé odkazy

Banky v ČR