Výnos, na který ostatní spořicí produkty nedosáhnou. To i nadále nabízí stavební spoření. Díky státní podpoře své peníze zhodnotíte až o 5,7 %. Problém je, že současná vláda uvažuje o zrušení této podpory. I kdyby k tomu však došlo, zachová si stavebko jednu zásadní výhodu, na kterou ostatní spoření nestačí.
K vysokému zhodnocení stavebního spoření navíc v posledních měsících přispívá nejen státní příspěvek, ale zejména rostoucí úroky.
Zatímco ještě před rokem všechny spořitelny nabízely úrokovou sazbu 1 %, v současnosti se pohybuje mezi 2,5 % a 3 %. A výjimečně dosáhnete i výš.
K tomu se navíc přidávají různé bonusy a zvýhodnění. I díky nim se výsledné zhodnocení šplhá nad 5 %.
Děti získají až 5,7 %
Suverénním lídrem z hlediska zhodnocení je stavební spoření od Buřinky, a to ve formě určené dětem. Právě u něj totiž získáte výnos až 5,7 %.
Stavebko pro děti, které nabízí Buřinka, totiž přináší:
K tomu si ještě přidejte státní příspěvek až 2 000 korun ročně. A i když odečtete poplatek 500 korun za uzavření smlouvy, dostanete se na už zmíněné zhodnocení.
Stačí jen spořit 1 700 korun měsíčně.
Buřinka má jednu z nejvýhodnějších nabídek také u klasického stavebního spoření pro dospělé. Podmínky jsou totiž stejné jako v předchozím případě, jen místo bonusu 3 500 korun vám spořitelna dá 2 500 korun.
Při spoření 1 700 korun za měsíc tak dosáhnete na zhodnocení 5,4 %.
Mezi nejlepší patří i Moneta
Stejně výhodnou nabídku jako Buřinka má pro své klienty i Moneta Stavební spořitelna. Také u ní získáte zhodnocení až 5,4 %.
Stejně jako Buřinka nabízí úrok 2,5 % a jednorázový bonus. U Moneta Stavební spořitelny je „jen“ 2 000 korun, zároveň se ale nesetkáte s poplatkem za uzavření smlouvy.
Díky tomu je výsledné zhodnocení stejné jako u Buřinky.
Úrok 5 % a víc získáte i jinde
Zhodnocení alespoň 5 % nabízí ještě další dvě stavební spořitelny:
Modrá pyramida sice nemá žádné jednorázové bonusy, zato vám k základní úrokové sazbě 0,5 % přidá bonusový úrok 2,5 %. A pokud za první čtyři měsíce spoření našetříte alespoň 50 000 korun, získáte bonusový úrok dokonce 3 %.
Celkem tak můžete dosáhnout na úročení až 3,5 %.
Přesto je výhodnější spokojit se s nižším bonusovým úrokem a spořit okolo 20 000 korun ročně (tedy zhruba 1 700 korun za měsíc). Maximálně tak využijete státní příspěvek a dosáhnete na zhodnocení zhruba 5,2 %.
Nevýhodou je, že bonusový úrok získáte jen na prvních 6 let. Poté může celkové úročení klesnout jen na 0,5 % a zhodnocení se tak výrazně propadne.
Abyste na něj dosáhli, musíte navíc každý měsíc naspořit 0,5 z cílové částky.
Pokud je tedy vaše cílová suma například 200 000 korun, potřebujete poslat na stavebko alespoň 1 000 korun měsíčně – tedy 12 000 korun ročně.
Povinnou částku si můžete předplatit
U stavebního spoření od Lišky dosáhnete na zhodnocení 5 % teprve od konce srpna.
Tak dlouho totiž ČSOB Stavební spořitelna nabízí základní úrok 1,5 % a bonusovou sazbu 1 % – a tedy celkové úročení 2,5 %.
Pro získání zmíněného bonusu musíte:
Podmínky jsou tedy podobné jako u Modré pyramidy. Jediným rozdílem je, že u Lišky je nižší povinná částka, kterou musíte za každý měsíc naspořit.
U Modré pyramidy i u Lišky si tuto částku můžete „předplatit“ a uložit najednou povinný vklad za všechny měsíce v roce.
Konec podpory může být problém
Zhodnocení nad 5 % u ostatních spořicích produktů běžně nenajdete (i když se najdou i výjimky). Proto hraje stavební spoření stále prim.
Problémem pro něj může být zrušení státní podpory, o kterém uvažuje současná vláda.
V takovém případě by zhodnocení poměrně výrazně kleslo. A odvíjelo by se čistě od úrokové sazby, jednorázových bonusů a od různých poplatků.
V současnosti by tak lepší zhodnocení nabízely spořicí účty i termínované vklady.
Získáte garantovaný úrok na 6 let
I kdyby ale zrušení státní podpory prošlo, zachovalo by si stavební spoření jednu nezanedbatelnou výhodu – garanci úroku na 6 let.
U stavebního spoření totiž máte jistotu, že se úroková sazba celých 6 let nezmění. Nemusíte se tak bát žádných výkyvů a propadů.
I proto je důležité stavební spoření dobře vybírat.
A víc než kdy jindy se vyplatí sledovat zejména úrokovou sazbu. Zaručí vám stabilní a poměrně zajímavé zhodnocení i ve chvíli, kdy úroky u spořicích účtů a termínovaných vkladů opět klesnou.
Využijte proto naše srovnání stavebního spoření. Veškeré nabídky si v něm seřadíte například podle úroků a snadno tak vyberete takové stavebko, která se vám maximálně vyplatí i bez státní příspěvků.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
KOMENTÁŘE k článku Zhodnocení až 5,7 %. I to aktuálně nabízí stavební spoření
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.