Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Odhad nemovitostí

Odhad nemovitostí

Definice Odhad nemovitostí

Je nedílnou součástí procesu k získání hypotečního úvěru ve kterém rozlišujeme několik cen nemovitostí:
Věcná hodnota nemovitosti
Reprodukční hodnota nemovitosti
Obvyklá cena nemovitosti
Výnosová cena nemovitosti
Srovnávací cena nemovitosti
Tržní hodnota 

Odhad nemovitosti obsahuje spoustu důležitých parametrů, vypisujeme tedy ty nejdůležitější:
1/ Detaily o nemovitosti – Adresa nemovitosti, katastrální údaje, ostatní stavby, pozemky, vlastníka stavby nebo nemovitosti a vlastníka pozemku
2/ Objednatel odhadu – U většiny případů se jedná o banku tzn. název banky, adresu banky a kontaktní údaje banky.
3/ Zhotovitele odhadu – Jedná se o odhadce, který odhad zpracovává buď fyzicky, nebo online.
4/ Účel ocenění – Za účelem hypotečního úvěru. (Koupě nemovitosti, Výstavba nemovitosti, Rekonstrukce nemovitosti, atd.)
5/ Stav posuzované nemovitosti – To znamená typ konstrukce (zděná, betonová, kovová, atd.) Způsob využití nemovitosti (bydlení, pronájem, podnikání, rekreace, atd.) Okolí nemovitosti (bytová zóna, průmyslová zóna, nákupní zóna, atd.) Přípojky (voda, elektro, kanalizace, plyn, telefon, atd.) Dopravní dostupnost, polohu nemovitosti v obci. Energetický průkaz stavby. Prodejnost nemovitosti. Vytápění. Stavebnětechnický stav stavby. Věcná břemena, zástavní práva a obdobná zatížení. LV. Fotodokumentaci.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Odhad nemovitostí

MN

#10630, Odhad nemovitosti a žádost o hypotéku, Hypoteční poradna, 7.7.2020

Dobrý den, žádal jsem u banky o hypoteční úvěr. Ručil jsem jednou nemovitostí, na obou nemovitostech byl samozřejmě odhadce a nyní když jsem před podpisem smlouvy žádost zrušil, banka po mně chce zaplatit odhady. Dá se s tím něco dělat? Děkuji

Dobrý den,

s tímto mnoho nenaděláte - jestli jste si u banky objednal službu odhadu nemovitosti, je třeba ji zaplatit (nehledě na sjednání či nesjednání úvěru). I proto doporučuji řešit hypotéky vždy za asistence nezávislého hypotečního poradce, který tyto náklady za klienty hradí (a ještě dokáže nabídnout lepší úrokové sazby než byste dostal v bance).

MB

#9974, Zpětná hypotéka, Hypoteční poradna, 6.5.2020

Dobrý den, jsem majitelem dvou bytů (novostavba z roku 2011), které pronajímám. Do obou bytů jsem loni pořídil klimatizace v celkové hodnotě 340 000 Kč a nový nábytek za cca 100 000 Kč. Mohu dnes požádat o účelovou hypotéku se zpětným proplacením nákladů na celou částku nebo alespoň na částku v hodnotě klimatizací? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

účelovou hypotéku na zpětné proplacení investice do nemovitosti (nákup, rekonstrukce) by šlo teoreticky použít na nákup klimatizace, nicméně prakticky se Vám to pro takto nízkou částku (340 000 Kč) nevyplatí. Úrok pro takto nízký úvěr by byl přinejlepším 2,5%, musel byste dát bance do zástavy celou nemovitost a čelil byste vysoké administrativní náročnosti (odhad nemovitosti, vklad zástavy na katastr, výmaz zástavy po doplacení úvěru, pojištění vinkulované ve prospěch banky - jen tyto úkony by Vás vyšly na 10 000 Kč). Půjčku pořídíte s podobným úrokem (4%), kdy rozdíl 1,5% na půjčené částce 340 000 Kč bude minimální (5 100 Kč ročně). Hypotéku bych doporučil od 0,5 mil. Kč výše.

PS

#9637, Můžu si hypotéku sjednat rok předem?, Hypoteční poradna, 8.4.2020

Dobrý den, plánuji si během následujícího půl roku vzít hypotéku a vzhledem k tomu, že mi moje banka nebyla schopna odpovědět přes email (chtěli osobní návštěvu), tak bych to zkusila tady. Jedná se o nemovitost, kterou vlastní 3 lidé (jedna osoba má 1/2, dvě osoby 1/4). Hypotéku bych si chtěla vzít na odkup 1/4 nemovitosti. Mám pár dotazů: 1) Hypotéku bych si chtěla vzít cca v Listopadu, kdy budu mít k dispozici 10%-15% vlastních prostředků. Dá se o hypotéku zažádat už např. v Září i když v době žádosti nebudu disponovat vlastními prostředky? 2) Na domě se plánují rekonstrukce, na kterých se ale současný majitel nebude finančně podílet - dají se ze znaleckého posudku "odečíst" náklady na tuhle rekonstrukci? 3) Při výpočtu hypotéky jsem použila kalkulačku mojí banky. Je jasné, že výpočet je pouze orientační ale zajímá mě, jestli jsou nějaké další výdaje, se kterými by měl člověk počítat. 4) Současný majitel si chce udělat odhad ceny nemovitosti, aby měl nějakou představu o její hodnotě. V informacích u své banky jsem si zjistila, že v případě hypotéky lze použít znalecký posudek max. 6 měsíců starý, nebo lze posudek vypracovat bankovním odhadcem. Jaká varianta pro mě bude lepší? Podle informací, co jsem četla na realitních serverech se tyto odhady můžou lišit až o 20% ceny, což mi přijde alarmující. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den

Dobrý den,

1) Hypotéku si můžete sjednat až rok před datem čerpání (příklad: dnes podepíšete úvěrovou smlouvu a máte 12 měsíců na načerpání peněz).

2) Odhad nemovitosti bude proveden ke konkrétnímu datu (moment, kdy žádáte o hypotéku). Do odhadu nelze zahrnout plánované budoucí rekonstrukce.

3) Poplatky se liší dle bank - odhad cca 3 900 - 5 900 Kč, sjednání hypotéky 2 000 - 6 000 Kč, expresní čerpání 2 000 Kč, vklad zástavy na KN 2 000 Kč, vklad vlastnického práva na KN 2 000 Kč.

4) Dělat odhad předem nemá smysl, protože banka požaduje odhad provedený smluvním odhadcem banky (u refinancování je přípustný starší odhad provedený smluvním odhadcem předchozí banky). Dělat si odhad "jen tak pro představu o ceně" taktéž nedává příliš smysl. Jakou hodnotu chcete zjišťovat? Zástavní (pro banku), pojistnou/reprodukční (pro pojišťovnu), dle cenových předpisů (pro úřad), tržní (za kolik by to šlo prodat průměrnému kupujícímu v daném místě a čase), individuální (jakou to má hodnotu pro Vás coby majitele nebo kupujícího), atd. Podívejte se na sreality, za kolik se prodávají podobné nemovitosti. Tento odhad modifikujte o tzv. parametr zvláštní obliby (jakou to má hodnotu pro Vás nebo majitele).

JH

#9088, Cena za odhad nemovitosti, Hypoteční poradna, 26.2.2020

Dobrý den, žádali jsme o hypoteční úvěr - banka nám přidělila jejich smluvního odhadce, kterého jsme ani neviděli. Vyhotovil odhad za přemrštěnou cenu a zároveň v odhadu cenu podsekl. Když hypotéku od této banky nakonec chtít nebudeme, musíme mu odhad platit? K ničemu jsme se nezavázali. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ceny za vyhotovení odhadu mají banky ve svých sazebnících (obvykle byt 3 900 Kč, dům/pozemek 4 900 Kč). Pokud jste si odhad objednal, jste povinen ho zaplatit. Pro vyřízení hypotéky doporučuji využít služeb našich hypotečních poradců. Díky dojednaným velkoobchodním slevám umíme nabídnout lepší sazby než jaké byste dostal přímo od bank a navíc za klienty platíme všechny poplatky (nejen odhad, ale taktéž vklad na katastr, atd.). Přijdeme za Vámi kamkoliv, kdykoliv a vše zařídíme na klíč.

M

#9047, Odhad nemovitosti, Hypoteční poradna, 23.2.2020

Dobry den, chtel bych se zeptat, jak probiha zadost o hypotecni uver. Priklad: kupni cena je 5 mil. Kc, k dispozici mam 1,5 mil. Kc, ale pro pripad kdyz odhad bude menis treba o 500 000 Kc, tak si tyto prostredky chci nechat odlozene. Tedy bance reknu, ze mam k dispozici 1 mil. Kc. Banka provede odhad a zjisti, ze kupni cena se rovna odhadu. Ma otazka je, mohu tech 500 000 pridat k te hypotece nebo uz banka pocita s tim, ze mam pouze 1 mil. Kc? Dekuji

Dobrý den,

parametry hypotéky (včetně výše půjčené částky) je možné měnit až do momentu podpisu úvěrové smlouvy. Odhad nemovitosti probíhá ještě před podpisem úvěrové smlouvy, tedy dle výše odhadu se budete moci rozhodnout, kolik použijete vlastních zdrojů a kolik si půjčíte. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky. Díky dojednaným velkoobchodním slevám umíme oproti bankám nabídnout nižší úroky a lepší podmínky. Taktéž za klienty platíme všechny poplatky (odhad nemovitost, vklad na katastr, poplatek za sjednání úvěru, atd.).

Články o Odhad nemovitostí

Na refinancování má letos nárok 130 tisíc lidí. Můžou si tak výrazně zkrátit splácení

Na refinancování má letos nárok 130 tisíc lidí. Můžou si tak výrazně zkrátit splácení

20.1.2020, Hypotéka

Zhruba 130 tisíc. Takový je počet lidí, kterýmletos končí fixace hypotéky a můžou požádat o refinancování hypotéky. U něj zpravidladostanou lepší úrok, než jaký jim nabídne jejich stávající poskytovatel. Za rokdíky tomu ušetří tisíce korun. Fixace hypotéky je pro její držitele napro…

18 000 lidí letos změní poskytovatele hypotéky. Refinancováním ušetří tisíce korun ročně

18 000 lidí letos změní poskytovatele hypotéky. Refinancováním ušetří tisíce korun ročně

20.5.2019, Hypotéka

Téměř 150 tisíc.Tolik je v České republice hypoték, kterým letos končí fixace. Znamená tojediné – jejich držitelé si mohou vybrat jinou banku a získat tak mnohdy lepšíúrok. Podle odborníků to ale udělá jen zlomek z nich. Vezmete sihypotéku, nastavíte fixaci třeba na 5 let a pak už j…

Hypotéka na rekonstrukci

Hypotéka na rekonstrukci

1.4.2019, Hypotéka

Nižší počet zájemců onové hypotéky a konkurenční boj na poli úvěrů nabydlení donutil banky výrazně zlevnit. Jak požádat o hypotéku na rekonstrukci?Zajistěte si nejlepší sazbu na trhu ještě dnes, než přijde plánované zvýšenísazeb ČNB! DOKUMENTY – Co budupotřebovat?Je potřeba důkladně…

Online odhad nemovitosti

Online odhad nemovitosti

30.1.2019, Reality

Prodávátenemovitost, potřebujete znát její reálnou hodnotu a nechcete spoléhat jen narealitního makléře? Nebo jen chcete mít vlastní představu pro případnévyjednávání o ceně nemovitosti? Jednáte s bankou o financování Vaší vysněnénemovitosti? Ve všech těchtopřípadech se pro stanoven…

Hypotéka na stavbu domu

Hypotéka na stavbu domu

21.9.2018, Hypotéka

Málokdo dneszvládne postavit dům ze svých úspor. Řešením je hypotéka na výstavbu. Jakpožádat banku o úvěr a které dokumenty si předem připravit? Jako první banka zkontroluje bonituDle legislativyna ochranu spotřebitele musí banka své klienty řádně prověřit a zkontrolovatjejich bonit…Banky v ČR