Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Odhad nemovitostí

Odhad nemovitostí

Definice Odhad nemovitostí

Je nedílnou součástí procesu k získání hypotečního úvěru ve kterém rozlišujeme několik cen nemovitostí:
Věcná hodnota nemovitosti
Reprodukční hodnota nemovitosti
Obvyklá cena nemovitosti
Výnosová cena nemovitosti
Srovnávací cena nemovitosti
Tržní hodnota 

Odhad nemovitosti obsahuje spoustu důležitých parametrů, vypisujeme tedy ty nejdůležitější:
1/ Detaily o nemovitosti – Adresa nemovitosti, katastrální údaje, ostatní stavby, pozemky, vlastníka stavby nebo nemovitosti a vlastníka pozemku
2/ Objednatel odhadu – U většiny případů se jedná o banku tzn. název banky, adresu banky a kontaktní údaje banky.
3/ Zhotovitele odhadu – Jedná se o odhadce, který odhad zpracovává buď fyzicky, nebo online.
4/ Účel ocenění – Za účelem hypotečního úvěru. (Koupě nemovitosti, Výstavba nemovitosti, Rekonstrukce nemovitosti, atd.)
5/ Stav posuzované nemovitosti – To znamená typ konstrukce (zděná, betonová, kovová, atd.) Způsob využití nemovitosti (bydlení, pronájem, podnikání, rekreace, atd.) Okolí nemovitosti (bytová zóna, průmyslová zóna, nákupní zóna, atd.) Přípojky (voda, elektro, kanalizace, plyn, telefon, atd.) Dopravní dostupnost, polohu nemovitosti v obci. Energetický průkaz stavby. Prodejnost nemovitosti. Vytápění. Stavebnětechnický stav stavby. Věcná břemena, zástavní práva a obdobná zatížení. LV. Fotodokumentaci.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Odhad nemovitostí

EN

#12569, Hypotéka a odhad nemovitosti, Hypoteční poradna, 21.1.2021

Dobrý den, uvažuji o koupi nemovitosti, která je v katastru vedena jako objekt k bydlení. Reálně se v nemovitosti nachází byt, čtyři pokoje pro ubytování a jídelna s kuchyní. Pokud na nemovitost přijde odhadce z banky, je pro něj směrodatné, že je objekt dle KN k bydlení anebo rozhodne při obhlídce, že je k bydlení méně než 50% nemovitosti? Předem děkuji.

Dobrý den,

nemovitost by měla být užívána k účelu, ke kterému byla zkolaudovaná. Z toho bude odhadce vycházet a samozřejmě přihlédne k aktuálnímu stavu nemovitosti. Doporučuji náš článek Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven.

S

#12516, Hypotéka a předčasné splacení úvěru, Hypoteční poradna, 19.1.2021

Dobrý den, uvažuji o hypotéce u Moneta Money Bank s fixem na 1 rok. Po té chci přejít k Fio Bance a další rok nemovitost prodat a doplatit hypotéku jednorázově. Je tento postup možný? Nebo mě čekají nějaké sankce z jedné nebo druhé banky za předčasné splacení? Díky za odpověď.

Dobrý den,

hypotéku můžete doplatit bez sankcí vždy ke konci fixace, tedy pokud si u Moneta Money Bank sjednáte fixaci na rok, můžete po roce přejít k Fio (a pokud si u Fio opět sjednáte fix na 1 rok, můžete po roce nemovitost prodat a hypotéku doplatit). Nabízí se však otázka, k čemu je takový postup dobrý. Při refinancování hypotéky budete platit 2x vklad na katastr (4 000 Kč), možná odhad nemovitosti (4 000 - 5 000 Kč) a budete s tím mít starosti. Refinancování má smysl v případě, kdy Vám jiná banka nabídne lepší podmínky. 

P

#11852, Problémy s refinancováním hypotéky, Hypoteční poradna, 20.11.2020

Dobrý den, po komplikacích jsem předložila veškeré podklady v KB k refinancování. Toto řeším od srpna. Vše mělo být v pořádku. Převod všech účtu na jinou pobočku, již rovněž v srpnu. Nyní na této pobočce objevili další překážku ve smlouvě, které si předtím v létě nevšimli a opět, že je to problém a nestihne se do 10 dnů čerpat. Už jsem zoufalá, 12 let refinancuji a nikdy jsem se s takovými komplikacemi nesetkala. Je možné, že to banka umělé natahuje? Chtějí po mně podepsat dodatky ke smlouvě s poplatkem 2x 4 000 Kč. Už nemám slov, dle mého je vše v pořádku. A čerpat do 10 dnů není takový problém. Děkuji za reakci.

Dobrý den,

refinancování hypotéky je poměrně složitým procesem, který má mnoho úskalí. Proto je lepší takovou věc svěřit profesionálům, kteří Vám jsou schopni garantovat bezproblémový přechod k jiné bance. Takto je vše na Vás - Vy běháte do banky, na katastr, na pobočku, za poradcem, domlouváte schůzky, platíte poplatky, řešíte odhad nemovitosti a stresujete se, zdali se vše stihne. Tohle všechno by pro Vás mohl udělat zdarma nezávislý hypoteční poradce, který má v bankách známosti a dobře ví, kde v případě obtíží zalobovat. Hypoteční poradce je placen bankou za každý sjednaný úvěr (tuto službu neplatí klient). Je tak velmi zainteresován na zdárném načerpání úvěru. Má tah na branku, protože dobře ví, že bez načerpání hypotéky nebude jeho úsilí odměněno. A to je velký rozdíl oproti pobočkovým pracovníkům bank, kteří na zdárném dotažení refinancování do konce osobní zájem příliš nemají. 

MN

#10630, Odhad nemovitosti a žádost o hypotéku, Hypoteční poradna, 7.7.2020

Dobrý den, žádal jsem u banky o hypoteční úvěr. Ručil jsem jednou nemovitostí, na obou nemovitostech byl samozřejmě odhadce a nyní když jsem před podpisem smlouvy žádost zrušil, banka po mně chce zaplatit odhady. Dá se s tím něco dělat? Děkuji

Dobrý den,

s tímto mnoho nenaděláte - jestli jste si u banky objednal službu odhadu nemovitosti, je třeba ji zaplatit (nehledě na sjednání či nesjednání úvěru). I proto doporučuji řešit hypotéky vždy za asistence nezávislého hypotečního poradce, který tyto náklady za klienty hradí (a ještě dokáže nabídnout lepší úrokové sazby než byste dostal v bance).

MB

#9974, Zpětná hypotéka, Hypoteční poradna, 6.5.2020

Dobrý den, jsem majitelem dvou bytů (novostavba z roku 2011), které pronajímám. Do obou bytů jsem loni pořídil klimatizace v celkové hodnotě 340 000 Kč a nový nábytek za cca 100 000 Kč. Mohu dnes požádat o účelovou hypotéku se zpětným proplacením nákladů na celou částku nebo alespoň na částku v hodnotě klimatizací? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

účelovou hypotéku na zpětné proplacení investice do nemovitosti (nákup, rekonstrukce) by šlo teoreticky použít na nákup klimatizace, nicméně prakticky se Vám to pro takto nízkou částku (340 000 Kč) nevyplatí. Úrok pro takto nízký úvěr by byl přinejlepším 2,5%, musel byste dát bance do zástavy celou nemovitost a čelil byste vysoké administrativní náročnosti (odhad nemovitosti, vklad zástavy na katastr, výmaz zástavy po doplacení úvěru, pojištění vinkulované ve prospěch banky - jen tyto úkony by Vás vyšly na 10 000 Kč). Půjčku pořídíte s podobným úrokem (4%), kdy rozdíl 1,5% na půjčené částce 340 000 Kč bude minimální (5 100 Kč ročně). Hypotéku bych doporučil od 0,5 mil. Kč výše.

Články o Odhad nemovitostí

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4.12.2020, Hypotéka

Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysokénáklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitost. Jenžeco když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu shypotékou není v praxi žádný problém. Administrativně je jen o trochusložitější ne…

Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

25.11.2020, Hypotéka

Schválení hypotéky je zásadní bod při řešeníkaždého hypotečního úvěru. Na něm záleží, jestli vám banka půjčí. Podívejte seproto, co musíte zařídit, aby bylo schvalování hypotéky co nejhladší, a jakdlouho její schválení trvá. Nejprve je důležité říct, že základ proúspěšné schválení h…

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

20.11.2020, Hypotéka

Hypotéka na stavbu domu představuje pro řadužadatelů poměrně velkou výzvu. Nestačí jen požádat, předložit potřebné dokladya půjčku vyčerpat. Pokud podceníte postup stavby nebo možné vícenáklady, můževás to stát spoustu peněz. Podívejte se, na co si dát u hypotéky na výstavbudomu poz…

Ceny nemovitostí dál rostou. Hypotéky na ně stále častěji nestačí

Ceny nemovitostí dál rostou. Hypotéky na ně stále častěji nestačí

16.11.2020, Hypotéka

Koronavirová epidemie růst cen nemovitostísice zpomalila, ale nezastavila. Domy a byty dál zdražují. Jenže banky topříliš neakceptují a při určování výše hypotéky jsou stále opatrnější. Přibývátak případů, kdy je bankovní odhad nemovitosti podstatně nižší než prodejnícena. Přestože …

Jak na druhou hypotéku: 3 situace, kdy ji využijete

Jak na druhou hypotéku: 3 situace, kdy ji využijete

25.10.2020, Hypotéka

Splácíte jednu hypotéku a chcete si vzítdalší? Nemusí to být takový problém, jak se na první pohled zdá. Banky totižpodobný postup povolují. Má ale svá specifika. Podívejte se tedy, jak druhouhypotéku získat a kdy dvě hypotéky využijete. Nejprve je třeba rozlišit 2 základní typy sit…Banky v ČR