Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Odhad nemovitostí

Odhad nemovitostí

Definice Odhad nemovitostí

Je nedílnou součástí procesu k získání hypotečního úvěru ve kterém rozlišujeme několik cen nemovitostí:
Věcná hodnota nemovitosti
Reprodukční hodnota nemovitosti
Obvyklá cena nemovitosti
Výnosová cena nemovitosti
Srovnávací cena nemovitosti
Tržní hodnota 

Odhad nemovitosti obsahuje spoustu důležitých parametrů, vypisujeme tedy ty nejdůležitější:
1/ Detaily o nemovitosti – Adresa nemovitosti, katastrální údaje, ostatní stavby, pozemky, vlastníka stavby nebo nemovitosti a vlastníka pozemku
2/ Objednatel odhadu – U většiny případů se jedná o banku tzn. název banky, adresu banky a kontaktní údaje banky.
3/ Zhotovitele odhadu – Jedná se o odhadce, který odhad zpracovává buď fyzicky, nebo online.
4/ Účel ocenění – Za účelem hypotečního úvěru. (Koupě nemovitosti, Výstavba nemovitosti, Rekonstrukce nemovitosti, atd.)
5/ Stav posuzované nemovitosti – To znamená typ konstrukce (zděná, betonová, kovová, atd.) Způsob využití nemovitosti (bydlení, pronájem, podnikání, rekreace, atd.) Okolí nemovitosti (bytová zóna, průmyslová zóna, nákupní zóna, atd.) Přípojky (voda, elektro, kanalizace, plyn, telefon, atd.) Dopravní dostupnost, polohu nemovitosti v obci. Energetický průkaz stavby. Prodejnost nemovitosti. Vytápění. Stavebnětechnický stav stavby. Věcná břemena, zástavní práva a obdobná zatížení. LV. Fotodokumentaci.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.14 %

Dotazy v poradně k Odhad nemovitostí

VP

#15352, Refixace a navýšení hypotéky, Hypoteční poradna, 17.9.2021

Dobrý den, ve chvíli kdy mi končí fixace u hypotéky, mi stávající banka nabídne novou fixaci. Ale já bych potřeboval hypotéku navýšit o cca 500 tis. je to možné? Pokud by to bylo možné, je nutné udělat nový odhad nemovitosti? A zároveň budu platit 2 000 Kč za výmaz zástavního práva a znovu 2 000 Kč za zápis do katastru nebo to nebude nutné, když zůstávám u stávající banky?

Dobrý den,

s dostatečnou bonitou (dostatečný příjem a hodnota zástavy) nebude problém požádat o navýšení hypotéky o 500 000 Kč. Ohledně odhadu a katastru - přijde na to, jak starý je původní odhad a kolik jste již z hypotéky splatil. Taktéž se zohledňuje lokalita a typ nemovitosti (např. byt v Praze lze u některých bank ocenit interně online bez nutnosti poptávat odhadce). Pokud byste např. již splatil 500 000 Kč a chtěl si je znovu půjčit, nový odhad vyžadován spíše nebude. Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí optimální řešení.

HJ

#13946, Hypotéka a vypořádání společné nemovitosti, Hypoteční poradna, 19.4.2021

Dobrý den, exmanželovi zůstal po rozvodu dům a dle dohody na sebe převzal stávající hypotéku, kterou doplatí a mě vyplatí z domu. U stejné banky jako byla hypotéka mu byl na to dne 18.1. schválen úvěr a byl proveden vklad na katastru. Do dnešního dne jsem ale peníze neobdržela a to se mi zdá celkem dlouhá doba na vyřízení. Odhad nemovitosti byl již proveden před 1/2 rokem, tudíž jej nebylo nutné řešit. Je možné že pozdržení platby je z jeho strany? Dává on termín kdy má být úvěr čerpán? Děkuji za info.

Dobrý den,

jak jste se s exmanželem přesně domluvili a co jste si sepsali v dohodě o vypořádání majetku? Má Vás vyplatit on nebo banka? Pokud on, pak banka po načerpání hypotéky poskytla peníze vašemu exmanželovi a je pouze na něm, kdy Vám peníze zašle. 

JU

#13316, Prodal jsem byt, musím příjem zdanit?, Reality, 6.3.2021

Dobrý den, zdědil jsem se svými bratry byt po své zemřelé sestře v září 2019. Byt jsme prodali v březnu 2020 za cenu, která byla vyšší než byl odhad nemovitosti pro dědické řízení. Musím platit daň z celého přijmu z prodeje bytu nebo pouze z části, která je nad odhad nemovitosti k dědickému nemovitosti? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem

Dobrý den,

daň se platí ze zisku, tedy pouze z rozdílu prodejní ceny a nabývací hodnoty. Od placení daně jste osvobozen pokud jste nemovitost min. 5 let vlastnil nebo v ní min. 2 roky bydlel (do těchto lhůt se v případě dědictví započítává i doba, po kterou nemovitost vlastnil zůstavitel).

PR

#12969, Dědictví a dluhy, Osobní a rodinné finance, 14.2.2021

Dobrý den, budeme se sestrou dědit nemovitost a pozemky. Zjistila jsem ale, že má vysoké dluhy. Odhad nemovitosti a pozemku činí 2,5 mil. Kč a dluhy cca 2 mil. Kč. Odhadní cena není prodejní. Na vyplacení nemám. Mohu s ní uzavřít u notáře dohodu o vyplacení, prodat pozemky za 1,2 mil. Kč a vyplatit jí z poloviny odhadní ceny? Nebo se musí vyplatit z tržní ceny? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

není-li sestra v insolvenci, pak se můžete na rozdělení dědictví domluvit zcela libovolně (setra se může dědictví i vzdát). Hrozí-li sestře exekuce, doporučuji mít právně vše velmi dobře ošetřeno (abyste později nemohla být nařčena z odklánění majetku před věřiteli - takové převody nemovitostí by bylo možné stornovat zpětně až 3 roky).

EN

#12569, Hypotéka a odhad nemovitosti, Hypoteční poradna, 21.1.2021

Dobrý den, uvažuji o koupi nemovitosti, která je v katastru vedena jako objekt k bydlení. Reálně se v nemovitosti nachází byt, čtyři pokoje pro ubytování a jídelna s kuchyní. Pokud na nemovitost přijde odhadce z banky, je pro něj směrodatné, že je objekt dle KN k bydlení anebo rozhodne při obhlídce, že je k bydlení méně než 50% nemovitosti? Předem děkuji.

Dobrý den,

nemovitost by měla být užívána k účelu, ke kterému byla zkolaudovaná. Z toho bude odhadce vycházet a samozřejmě přihlédne k aktuálnímu stavu nemovitosti. Doporučuji náš článek Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven.

Články o Odhad nemovitostí

Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta

Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta

26.5.2021, Hypotéka

Ještě před několika týdny bylo sjednání novéhypotéky přes internet jen „zbožným přáním“. To už ale neplatí. Od dubna natuto možnost dosáhnou žadatelé u Moneta Money Bank. Ovšem jen v některýchpřípadech. Záleží totiž na tom, jakou nemovitosti kupujete. Dosud mohli klienti přes intern…

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4.12.2020, Hypotéka

Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysokénáklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitost. Jenžeco když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu shypotékou není v praxi žádný problém. Administrativně je jen o trochusložitější ne…

Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

25.11.2020, Hypotéka

Schválení hypotéky je zásadní bod při řešeníkaždého hypotečního úvěru. Na něm záleží, jestli vám banka půjčí. Podívejte seproto, co musíte zařídit, aby bylo schvalování hypotéky co nejhladší, a jakdlouho její schválení trvá. Nejprve je důležité říct, že základ proúspěšné schválení h…

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

20.11.2020, Hypotéka

Hypotéka na stavbu domu představuje pro řadužadatelů poměrně velkou výzvu. Nestačí jen požádat, předložit potřebné dokladya půjčku vyčerpat. Pokud podceníte postup stavby nebo možné vícenáklady, můževás to stát spoustu peněz. Podívejte se, na co si dát u hypotéky na výstavbudomu poz…

Ceny nemovitostí dál rostou. Hypotéky na ně stále častěji nestačí

Ceny nemovitostí dál rostou. Hypotéky na ně stále častěji nestačí

16.11.2020, Hypotéka

Koronavirová epidemie růst cen nemovitostísice zpomalila, ale nezastavila. Domy a byty dál zdražují. Jenže banky topříliš neakceptují a při určování výše hypotéky jsou stále opatrnější. Přibývátak případů, kdy je bankovní odhad nemovitosti podstatně nižší než prodejnícena. Přestože …Banky v ČR