Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1072, Dotaz v bankovní poradně

Jak se bránit podvodům při investování do podílových fondů?

Vážené dámy. Vážení páni. Shodou okolností jsem při investování do podílových fondů, odhalil podvod jak Brno v ČSOB - viď https://www.soscsob.cz/. Kvůli zvůli bankéřů jsem se ocitl v tížívé situaci, která vyžaduje, aby jsem prodal hluboko pod cenu dům po předcích, smířil se s nespravedlností, beštialitou a nevymožiteľností práva.

Dobrý den,

běžné bankovní služby (vedení účtu, spoření, úvěr) jsou vždy bez rizika a úspory na nich jsou pojištěné až do výše 100 000 EUR (pro případný krach banky).

Investice (dluhopisy, akcie, burza, podílové fondy) jsou naopak vždy s rizikem a zprostředkovatel takovéhoto obchodu (banka, makléř, jiný obchodník s CP) je vždy povinen Vás informovat o riziku ztráty (až do výše 100%) a před samotnou investicí s Vámi projít tzv. investorský dotazník, který by měl blíže poukázat na Váš rizikový profil. V případě risk-averzního profilu Vám obchod do rizikovějších instrumentů nebude doporučen, ale nikdo Vám ho nemůže zakázat.

Banka, makléř, jiný obchodník s CP nikdy nepřebírá za klienta riziko ztráty či jakoukoliv odpovědnost. Tento prostředník Vám může dát/prodat pouze radu/doporučení, jak, kde a kolik investovat. Jak s doporučeními naložíte, je na Vás.

Pokud rizikovému trhu investic nerozumím, vyhýbám se mu obloukem a peníze ukládám do jiných oblastí, kterým buď rozumím, nebo jsou bezrizikové.

Co přesně považujete za podvod/nečestné jednání?