Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1111, Dotaz v bankovní poradně

Co znamená p.a. v nájemní smlouvě a jak se vypočítá?

Dobrý den, prosím o vysvětlení, oč se jedná, když máme v nájemní smlouvě uvedeno, že v případě předčasného ukončení nájmu uhradíme ... 9% p.a. Co to je to p.a. - per annum, jak se vypočítátá, kdo ho stanovuje o kolik je to vlastně % skutečného úroku, opravdu 9%?. Děkuji. Mgr. M. Plšková 606769122

Dobrý den,

z čeho přesně máte platit oněch 9% p.a.? (z roční výše nájmu?) Jedná se o smluvní pokutu za předčasné ukončení nájmu?

p.a. => per annum, čili roční sazba

Př. Pokud máte platit 9% p.a. ze 100 Kč, zaplatíte ročně 9 Kč.

p.m. => per mensem, čili měsíční sazba

Př. Máte-li platit 9% p.m. ze 100 Kč, zaplatíte měsíčně 9 Kč a ročně 9x12 = 108 Kč.