Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1145, Dotaz v bankovní poradně

Jak komerční banky stanovují úrokové sazby u úvěrů a jaký je vliv centrální banky?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak komerční banky stanovují úrokové sazby u úvěrů..mají na to vliv i úrokové sazby, které vyhlašuje centr.banka? Protože když jsem si to dal do souvislosti, přijde mi, že se od nich vůbec neodvíjí... Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

komerční banky stanovují úrokové sazby u vkladů a úvěrů tak, aby na tom nebyly škodné a něco vydělaly. Zcela jistě při tomto procesu jsou ovlivněny sazbami centrální banky, neboť tyto sazby slouží k regulaci volné likvidity a zjednodušeně řečeno stanovují, za kolik si banky můžou přebytečné peníze u centrální banky uložit či naopak za kolik jim centrální banka půjčí.

Pokud jsou sazby nízké, povzbuzuje centrální banka komerční banky k neukládání si peněz u centrální banky a naopak k rozpůjčování peněz lidem (i za cenu nízkých úroků). Naopak vysoké sazby centrální banky motivují komerční banky k ukládání si peněz u centrální banky a půjčování klientům za vyšší úrok. Tímto se dají řídit úrokové sazby komerčních bank u vkladů a úvěrů/množství peněz v oběhu vcelku spolehlivě. Problém nastává, když se sazby ČNB přiblíží nule (aktuálně případ ČR) a již není prostor pro další snižování. Pak je tento nástroj dále neúčinný a dochází v případě potřeby na další prostředky (devizové intervence - které osobně v případě ČR 2013 neschvaluji).