Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1197, Dotaz v bankovní poradně

Proč jsou ceny úvěrů ve velkých bankách vyšší než v malých a středních bankách? Jaký je díl úroku z úvěru v celkové hodnotě RPSN? Jak může mezibankovní trh ovlivnit změnu RPSN?

Dobrý den, chtěla bych Vás moc poprosit o radu, pokud je to možné...pro studijní účely se zajímám o problematiku úvěrů a jejich ceny. Velké banky mají cenu úvěru většinou vyšší, než banky malé a střední. Naskytla se mi otázka, proč vlastně velké banky nejsou díky konkurečním tlakům ze strany středních a malých bank vedeny k poklesu RPSN u spotř. úvěrů? Jak je možné, že i přes silnou podobu konkurence v současnosti existují poměrně velké rozdíly v hodnotě RPSN u úvěrových produktů? Dále mi není příliš jasné, jaký díl RPSN vlastně představuje samotný úrok z úvěru, který je zpravidla výrazně ovlivněn aktuální situací na mezibankovním trhu? Popřípadě jak vlastně může úroková míra mezibank. trhu ovlivnit změnu RPSN? Moc Vám děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním pěkného dne Andrea Šikulová

Dobrý den Andreo,

klasická velká banka bude vždy dražší než moderní nízkonákladovka, protože má vysoké náklady např. na pobočkovou sít. To se netýká jen úvěrů, ale i všech ostatní bankovních produktů - běžných účtům atd.

Z toho plyne, že pro 99% běžných retailových klientů by měla být moderní nízkonákladová banka jasnou volbou (rozdíly jsou značné: klasická banka = poplatky za sjednání a vedení úvěru + RPSN 15-20%, moderní nízkonákladovka = nulové poplatky a RPSN 9-11%.).

Velké banky se konkurenci přizpůsobovat moc nemusí, neboť Češi jsou v tomto ohledu extrémně neflexibilní až líní (raději budu mít dvakrát dražší úvěr od banky, kterou pamatuje i moje prababička, než vyzkoušet něco nového).

RPSN = úrok + poplatky. U moderní nízkonákladovky bez poplatků je úrok s RPSN skoro totožný, u klasické velké banky záleží do značné míry na výši úvěru. Poplatek za vedení úvěru je fixní, tedy čím více si půjčím, tím bude RPSN blíže úroku a naopak. Rozdíl může činit i 4-8% (záleží, čím vším banka úvěr zatíží - povinností si nechat u ni vést drahý běžný účet, atd.).

Úrok je ovlivněn aktuální výší ceny peněz (mezibankovní trh, do značné míry ovlivněno sazbami ČNB). Když je cena peněz nízká (jako dnes), jsou úroky u spořicích i úvěrových produktů nízké...a naopak. Nejvíc je to vidět u spořicích účtů a hypoték, kde každý desetina procenta je výrazná. U spotřebitelských úvěrů je to reflektováno výrazně méně (většinu nákladů u těchto úvěrů tvoří administrativa a riziko, ne samotné půjčené peníze).