Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1221, Dotaz v bankovní poradně

Kam uložit peníze: Mbank vs. KB - která banka je důvěryhodnější a výhodnější pro spoření?

Dobrý den, rád bych se zeptal na následující. Pár let mám účet u Mbank - pro podnikání i pro běžné konto. Současně mám účet u KB (déle než u mBank) ale nevyužívám ho, s účtem u KB mám také jejich kreditní kartu - tu občas použiji. Nyní řeším, jestli má nějaké důvody zůstat pouze u KB nebo KB účet kompletně zrušit. Jde mi o jednu věc - kam ukládat / spořit peníze. Mbank je fajn - je rychlá, bez poplatků. Je to ovšem mladá banka a nejsem si úplně jistý, jestliu ní mít větší obnos peněz - jestli je tolik důvěryhodná. KB je stabilní banka, v podstatě se s bankou nemůže nic stát a o peníze nelze přijít. Jejich karty fungují kdekoliv v zahraničí a je důvěryhodnější. Proti hraje fakt, že má vysoké poplatky - proč bych měl platit 5kč za to, že odešlu platební příkaz? Navíc se mi zdá, že doba transakce je několika násobně vyšší než u mbank. Někde jsem také slyšel, že pokud mi chodí výplata ke KB , mám tam své úspory a jsem jí věrný, má to spoustu výhod v budoucnosti až budu chtít třeba hypotéku nebo větší půjčku. Je to pravda? Je rozdíl, pokud zůstanu u Mbank, kde mi bude také chodit výplata a někdy v budoucnu budu například po KB nebo ČS půjču či hypotéku? Prosím tedy o Vaši radu, pro co se rozhodnout. Myslím, že nemá smysl mít účet u KB jen tak, nevyužitý. Buď ho využívat budu, nebo jej zruším. Přemýšlel jsem například také o spořícím účtu u airbank ale v podstatě je to stejné jako u Mbank - je to mladá banka, nemá historii a ani takovou stabilitu. Není jednoduché se rozhodnout, komu svěřit své peníze - jedině v případě, že by to bylo jedno, o čemž pochybuji. Děkuji za radu.

Dobrý den,

shrnul jste to velmi přesně.

Platební lhůty KB (a větších bank jako ČS, ČSOB, atd.): jsou delší než u moderních nízkonákladových banka (mBank, Air-Bank, atd.), neboť tyto banky využívají v plném rozsahu zákonem stanovenou lhůtu 1 den pro odeslání i připsání platby a tento jeden den mají Vaše peníze zdarma (nebál bych se to nazvat parazitováním). Ve větším objemu na všech klientech to hodí slušný zisk. Dnes lze technicky platbu odeslat a přijmout mnohem rychleji, což také moderní banky dělají - proto u mBank, Air-Bank, atd. Vám platby přicházejí a odcházejí rychleji až o 1 den.

Historie klienta: pokud máte v jakékoliv bance déle běžný účet a v budoucnu budete žádat o úvěr, dostanete lepší podmínky než nový klient, protože Vás má banka již prolustrovaného a představujete pro ni menší riziko. Toto platí pro staré velké i nové malé banky.

mBank nabízí mizerné úrokové sazby u spořicích produktů, tam jsou dobré jen běžné účty a hypotéky

Air-Bank novým klientům nabízí 1,3% u spoření jen do 250 000 Kč (novinka pro nové klienty od 1. února). Slušné sazby také nabízí ZUNO 1,5% a Equa Bank 1,4%. Peníze máte do výše 100 000 EUR pojištěné na 100% hodnoty u všech bank, netřeba se obávat krachu - tedy je to "skutečně jedno" :)

KB je pověstná velmi dobrými kartami, fungujícími po celém světě bez problémů. Dnes se ale již i spousta dalších bank pomalu na KB dotahuje. Těžko posoudit bez vyzkoušení. Za sebe mohu potvrdit, že při cestách po Evropě mě ještě mBank karta nikdy nezradila.

Jedinou výhodu u KB vidím v možná lepších platebních kartách. Jiná pozitiva nejsou. Zvažte, zda Vám to za ty všechny poplatky stojí.

Petr JermářBanky.cz