Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1281, Dotaz v bankovní poradně

Investiční životní pojištění Vital Invest DUO: Jaká rizika hrozí a jak je to s pojištěním vkladů?

Dobrý den, chci v pobočce KB založit investiční životní pojištění Vital Invest DUO (jednorázový vklad), kdy poskytovatelem tohoto produktu je Komerční pojišťovna. Vztahuje se na tyto vklady pojištění na 100% hodnoty jako na peníze uložené v bance? Jaká rizika zde mohou nastat? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nikoliv, životní pojištění není předmětem pojištění vkladů. Krachu životního pojištění KB bych se neobával, nicméně důrazně nedoporučuji si jakýkoliv produkt životního pojištění/investičního životního pojištění/kapitálového životního pojištění sjednávat - jedná se o zcela nejhorší produkty na trhu, které jsou v podstatě zcela neprodejné a sjednané je má jen minimum lidí, kterým to bohužel natlačili finanční poradci (z takto špatného produktu mají gigantické provize, proto Vám zrovna tento produkt směle doporučí každý finanční poradce). ČNB dokonce zakázala prezentaci tohoto produktu jako vhodného pro spoření/uložení peněz.

Reálně se po provedení vkladu strhnou velké provize a poplatky (to Vám nikdo otevřeně nepřizná) a na nulu se dostanete po 5-10 letech. Až od této chvíle může (ale nemusí) nastat nějaké malé zhodnocení.

Petr JermářBanky.cz

Pojištěné vklady

  • Běžné účty v české nebo cizí měně fyzických a právnických osob
  • Spořicí účty v české nebo cizí měně fyzických a právnických osob
  • Termínované účty v české nebo cizí měně fyzických a právnických osob
  • Vkladové účty v české nebo cizí měně fyzických a právnických osob
  • Vkladní knížky v české nebo cizí měně fyzických a právnických osob

Nepojištěné vklady

  • Směnky a cenné papíry (např. akcie, dluhopisy, podílové listy)
  • Vklady bank (mezibankovní vklady), finančních institucí (např. investičních společností, penzijních fondů, podílových fondů, pojišťoven), zdravotních pojišťoven a státních fondů. Pojištění vkladů se tedy nevztahuje na důchodové spoření, doplňkové penzijní spoření, životní pojištění a kapitálové pojištění.
  • Podřízené dluhy (vklady, které je pojištěná instituce oprávněna zčásti zahrnout do svého kapitálu)