Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1456, Dotaz v bankovní poradně

Jak nařídit splátky z platu majitelky úvěru a vyhnout se problémům s neplatičem?

Dobrý den Vám všem Jsem ručitelem na půjčku a bohužel jsem díky té co uzavřela půjčku nucen vše vyřizovat,protože klientka umyslně neplatí a nereaguje na vaše telefonáty, nereaguje na vaše upomínky.Při posledním připomenutí o dání celé záležitosti do pořádku,mě začala hrubě napadat a vyhrožovat .Při dotazu na stavební spořitelně mi nikdo nic nesdělí, ohledně zůstatku, který se má doplatit a tudíž nevím jak dlouho se má ještě platit. Prosím o sdělení, zda by nešlo na majitelku úvěru nařídit splátky přímo z jejího platu? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Dobrý den,

nejsme banka ani stavební spořitelna, ale pouze poradenský portál, tedy u nás žádný úvěr nikdo nemá.

Obecně: pokud si někdo půjčí a nesplácí, banka jde k soudu a nařídí se exekuce (a peníze se pak strhávají třeba přímo z platu dlužníka). Pokud někdo úvěr podepsal jako ručitel, banka to má výrazně jednodušší - nemusí k soudu, nemusí se nařizovat exekuce, atd. - v tomto případě banka jednoduše vyzve ručitele, aby začal platit místo dlužníka. Na ručiteli pak je se s dlužníkem vyrovnat dle jeho uvážení. Banka si ušetří soudní spor, neboť toto břemeno na sebe dobrovolně převzal ručitel (za tuto laskavost banka zpravidla nabízí dlužníkovi lepší podmínky, nižší úrokovou sazbu nebo to, že mu půjčí více, než na kolik by sám svoji bonitou bez ručitele dosáhl, atd.).

Dlužníci občas své ručitele úmyslně zneužívají, neboť ví, že zatímco banka by neplacení řešila ihned soudní cestou, ručitel (rodina, dobrý známý) zpravidla nemá odvahu se s dlužníkem soudit (což je špatně).

Osobně bych ručitelský závazek nepodepsal ani svému dítěti (pro jeho vlastní dobro).

Petr JermářBanky.cz