Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #1710, Dotaz na běžný bankovní účet

Platba na poště: Co dělat, když se podpis neshoduje s vzorem?

20.12.2014 Běžný účet

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jistou situaci, která se udála kolegovi a sice, požadoval provést platbu na poště (Poštovní spořitelna) pro slovenského příjemce v eurech. Příkaz podepsal v domnění podle podpisové vzoru, úřednice toto přijala a kolega předpokládal, že platba je vyřízena. Za dva dny dostal informaci z Era banky, že jeho podpis neodpovídá vzoru a musí toto vyřídit znovu na Era bance. Je tento postup správný? Poštovní úřednice má přeci přístup do systému a podpis přímo ověřit na postě a tím nezdržovat ptabu. Děkuji.

Dobrý den,

pokud se platební příkaz podává na pobočce pomocí pobočkového pracovníka, je povinností zaměstnance banky podpis ihned zkontrolovat a příkaz k platbě případně odmítnout. Pokud by naopak byl platební příkaz podán pomocí tzv. sběrného boxu, dochází ke kontrole podpisů se zpožděním (až při kontrole obsahu sběrného boxu).

V případě Poštovní spořitelny je třeba brát na zřetel, že veškeré úkony prováděné na pobočkách České pošty provádějí pracovníci České pošty. Česká pošta není banka. Ano, jejích zaměstnanci by měli být proškoleni na úrovni bankovních úředníků, ale realita může být jiná.

Tedy máte pravdu, postup správný nebyl. V případě České pošty/Poštovní spořitelny vidím situaci takto: o co je pobočková síť rozsáhlejší, o to méně kvalitní bankovní služby zde dostanete.

Obecně nejjistější je zadávat platební příkazy přes internetbanking - zde je nulová šance na jakékoliv pochybení lidským faktorem. I v sebelepší bance je nenulová pravděpodobnost chyby způsobené lidským faktorem.