Je spoření v euru pro budoucnost nejlepší volbou?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
12.1.2015 Spoření

Pokračování dotazu č.1745: děkuji za odpověď. Já jsem koketovala s myšlenkou, zda by nebylo lepší spořit dlouhodobě v euru, až já budu v důchodu předpokládala jsem, že do té doby nám bude euro vnuceno s vysokým kurzem.Termínovaný vklad jsem plánovala uříditt v Euru u Akcenty a 1,150 Kč jsem chtěla převést na TU 10 let do záložny Creditas. Dle Vašeho názovu to vypadá, že můj plán nebyl nejlepší. Děkuji

Děkuji za doplnění.

1) dlouhodobé spoření v EUR: bude tomu právě naopak. Kurz je nyní uměle podhodnocen ČNB na úrovni 28 Kč/EUR. Až centrální banka skončí s intervencemi (cca za rok a půl až dva), kurz poskočí na svoji "tržní úroveň" kolem 25 Kč/EUR. Následně, pokud bychom chtěli přijmout euro, kurz bude nadále až do přijetí eura posilovat (cca na úroveň 20-22 Kč/EUR). Nám se naopak euro budou "snažit vnutit" s co nejnižším kurzem (čím máme kurz vyšší - jako třeba nyní - tím jsme pro EU levnější, což se EU nelíbí, protože naši zemědělci jsou levnější než ti francouzští a náš průmysl levnější než ten německý). Je to v zásadě obecně vypozorovaný jev - každé zemi, která oznámila přijetí eura, kurz výrazně před přijetím eura posílil.

2) 10ti letý termínovaný vklad u Creditas je sice z dnešního pohledu zajímavý svým úrokem 4%, ale dnes jsou obecně všechny úrokové sazby velmi nízké (což odpovídá pokrizové fázi ekonomického cyklu/prvnímu růstu ekonomiky). Za 2-3 roky budeme v jiné fázi ekonomického cyklu (budeme na cestě k vrcholu) a úrokové sazby budou úplně někde jinde. Lepší banky a záložny budou zas dávat bez výpovědi 2-3% a za roční či dvouleté terminované vklady to bude i 4-6%. Takže by bylo škoda si peníze nyní zmrazit na 10 let za pouhá 4%.