Jak přepočítat splátky půjčky na eura při vstupu do Eurozóny?

Nejlevnější půjčka od Zonky
18.3.2015 Půjčka

Dobry den,budu kamaradce poskytovat pujcku,nez mi to splati,vstoupime do Eurozony,muzete mi poradit,jakym zpusobem to mam potom prepocitat,aby mi mohla splacet v Eurech?Dekuji

Dobrý den,

půjčky mezi kamarády/rodinou vůbec nedoporučuji, neboť ve valné většině případů vedou ke konci doposud přátelských vztahů. V současné chvíli jsou úroky u úvěrů na minimech, resp. půjčit si je možné i za 1,89%-1,99% a peníze lze uložit i za 2,95%. Mimo rizika zničených vztahů tedy půjčka mezi kamarády není ani logická z pohledu kupeckých počtů, když Vy si své peníze můžete nechat uložené s úrokem až 2,95% a Vaše kamarádka si může půjčit od banky za 1,89%-1,99% (+ snížení daňového základu o zaplacené úroky).

Pokud banka kamarádce z jakýchkoliv důvodů nepůjčila, vězte, že to bylo jen a pouze pro její dobro, protože její bonita asi nebyla dostatečná (vysoké riziko nesplacení úvěru).

Do eurozóny nelze vstoupit dříve než za 3 roky od vyhlášení plánu o vstupu. Tedy pokud by se zítra politici rozhodli, že chtějí vstoupit do eurozóny, bude to nejdříve v lednu 2018. Tato vláda deklarovala, že během svého vládního období do eurozóny vstupovat nechce (nebylo by to smysluplné/výhodné za současných podmínek), tedy reálně se lze vstupu do eurozóny dočkat nejdříve až po roce 2020, ale spíše později - cca 2025. Pokud na půjčce kamarádce trváte, stejně nedoporučuji půjčovat na delší dobu než pár měsíců/rok.

Považuji to za vysoce nerozumné, ale pokud peníze přesto chcete půjčit kamarádce na takto dlouho, doporučuji pro splátku v eurech použít kurz, který ČNB vyhlásí jako poslední platný před přijetím eura. Koruna bude před vstupem do eurozóny silně posilovat, možná až na 22 Kč/EUR, tedy čím pozdější kurz použijete, tím lépe pro Vás (tím více eur dostanete nazpět).