Jak rozhodnout mezi ukončením stavebního spoření a penzijním připojištěním? Rada pro důchodkyni s ohledem na náklady a výnosy

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
30.3.2015 Spoření

Hezký den! Uvažuji o ukončení Stavebního spoření, kde je cca 130 tisíc a nebo penzijního s 30 tisíci. Na obojí účty již delší dobu peníze nedávám! Co zrušit-ponechat vzhledem k připsanému ročnímu výnosu, ale i ztrátám za poplatky z vedení účtů? Jsem důchodkyně a ráda bych zbytečné náklady snížila a upravila na minimum. Mocděkuji za radu! S pozdravem Eva Pavelkova

Dobrý den,

Stavební spoření: kdy bylo založeno a kolik bylo připsáno státní podpory?

Pokud uplynulo od data založení 6 let, spoření můžete zrušit kdykoliv bez jakékoliv sankce (což vzhledem k ročním poplatkům 300-360 Kč za správu vřele doporučuji). Pokud ještě 6 let neuplynulo, spoření můžete také zrušit kdykoliv, ale přijdete automaticky o veškerou připsanou státní podporu + úroky z ní. Jiné sankce nejsou. V obou případech je výpovědní lhůta 3 měsíce od konce měsíce, ve kterém byla výpověď podána.

Penzijní připojištění: kdy bylo založeno a kolik bylo připsáno státní podpory?

Pokud uplynulo od data založení 5 let, spoření můžete zrušit kdykoliv bez jakékoliv sankce (pokud dále peníze přikládat nechcete, doporučuji zrušení a nechat si vše včetně státní podpor vyplatit - jednorázově či formou doživotní renty).

Pokud uplynulo od data založení méně než 5 let ale zároveň více než 1 rok a byla Vám přiznána nějaká ne nezanedbatelná státní podpora, doporučuji (pokud peníze urgentně nepotřebujete) počkat, dokud neuplyne 5 let od data založení (čekání Vás nic nestojí, zde nejsou žádné poplatky na rozdíl od stavebního spoření). Jinak byste přišla o státní podporu + úroky z ní.

Pokud uplynulo od data založení méně než rok, počkejte aspoň na uplynutí prvního roku (jinak byste při zrušení nedostala zpět nic - ani svůj vklad).