Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Ostatní #1863, Ostatní dotazy

Ostatní dotazy, Ostatní

K

Dobrý den, mám komplikovanější dotaz. Tatínek (70) mého přítele náhle onemocněl,neoperovatelná rakovina. Má spořící účet u ERA. Jeho žena s ním může jen částečně disponovat. Přítel nemůže bez nemohoucího tatínka zrušit ani převést platby. Tatínek se pokusil podepsat jakýsi formulář ke zplnomocněný, ale ten se posílal na centrálu k ověření a neprošlo to, tatínek to prostě podle podpisového vzoru už nezvládne a po operaci hlavy se prostě na pobočku nedokáže dostavit. Přítel chce účet zrušit a udělat jiný na maminčino jméno. Ale ani naspořené peníze nejde vybrat. Zbavení svéprávnosti podle všeho trvá moc dlouho a zplnomocnění touhle cestou nejde....poraďte....co s tím???? Děkuji

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

pokud má tatínek zřízen internetbanking, peníze můžete převést z pohodlí domova na jiný účet (přímo Vy, když Vám tatínek sdělí heslo). Pokud má tatínek k účtu vydanou platební kartu, můžete peníze z bankomatu vybrat Vy (když Vám tatínek sdělí PIN). Jinak se k penězům tatínek dostane pouze osobně na pobočce. V tomto případě bych doporučil zplnomocnění, řádně sepsané notářem (který dojde k Vám domů), které ERA neodmítne. Zbavení svéprávnosti nedoporučuji - stojí to mnohem více času a úsilí než zplnomocnění a váží se na to budoucí povinnosti soudem stanoveného opatrovníka (periodicky podávat opatrovnickému soudu informace, jak je o svěřenou osobu pečováno). 

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Hypotéka na koupi a rekonstrukci nemovitosti: jak funguje a na co si dát pozor

Hypotéka na koupi a rekonstrukci nemovitosti: jak funguje a na co si dát pozor

26.9.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Nechcete dávat mnoho milionů korun za nákup novostavby? Řešením je koupit starší dům a opravit ho podle svého. I na to ale potřebujete dost peněz. S jejich získáním vám pomůže hypotéka na koupi a rekonstrukci nemovitosti. Podívejte se, jak funguje.

8 rad, jak si půjčit peníze a neprodělat

8 rad, jak si půjčit peníze a neprodělat

23.9.2020, Půjčka, Autor: Jan Budín

Pořádně si všechno promyslet. Tak zní základní pravidlo pro případy, kdy řešíte, jak si půjčit peníze. Musíte si dát navíc pozor, abyste nenaletěli a neskončili v nesplatitelných dluzích. Připravili jsme proto 8 rad, které vám pomůžou, aby vás půjčka nezruinovala.

O jaké hypotéky je největší zájem? Vedou ty s dlouhou fixací

O jaké hypotéky je největší zájem? Vedou ty s dlouhou fixací

21.9.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Hypotéky s dlouhou fixací. Takový je aktuální hit hypotečního trhu. Právě o tento typ půjčky na bydlení je totiž v současnosti největší zájem. Ukazují to alespoň data České národní banky. Důvod je jednoduchý – často u nich získáte výhodnější úrok než u kratších fixací.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

A

#11342, Daň z příjmu, nemocenská a Úřad práce, Daně, 27.9.2020

Dobrý den, od listopadu 2019 do 8/2020 jsem byla na nemocenské. Mám jedno dítě 13 let. Teď jsem na ÚP. Jak se budou počítat daně? Budu mít nárok i za nemocenskou? Musí být i potvrzení od ÚP na daně?

Dobrý den, předmětem daně z příjmu jsou pouze zdanitelné příjmy (nikoliv sociální dávky, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti, atd.). Strávíte-li zbytek roku 2020 na Úřadu práce, nebudete mít žádné zdanitelné příjmy a nebude třeba podávat daňové přiznání za rok 2020 (nebudete mít tedy ani jak uplatnit např. slevu na dítě resp. daňový bonus).

O

#11341, Založení účtu v exekuci, Běžný účet, 27.9.2020

Dobrý den, jsem v registru dlužníků, mám i nějaké exekuce. Potřebuji si založit bankovní účet na odesílání plateb. Po jaké době mi účet obstaví? Je možné, že již při založení účtu? Díky

Dobrý den, exekutor Vám může běžný účet zablokovat v exekuci kdykoliv. Za vedení blokovaného účtu a nucenou spolupráci s exekutorem (poskytování info o stavu vašeho účtu) si banky účtují stokorunové poplatky, tedy zakládání účtu nedoporučuji (jen by Vám na něm rostl dluh za poplatky).

M

#11340, Dluhy a hrozba zbraní, Exekuce a insolvence, 26.9.2020

Dobrý den, nám hodně půjček a již dříve jsem měl zažádat o insolvenci, ale z důvodu že jsem neměl trvalou práci, bydliště a strach, jsem nic nepodstoupil. Teď u mé sestry a jejího manžela zvoní vymahači a hrozili jim zbraní a že se ještě vrátí. Vůbec nevím co mám dělat. Mohu poprosit o radu? Moc děkuji.

Dobrý den, dluhy lze vymáhat dle českého právního řádu exekučně, nikoliv pod pohrůžkou použití zbraně (což lze naopak kvalifikovat jako trestný čin nebezpečné vyhrožování, §353 Trestního zákoníka se sazbou až 1-3 roky). Doporučuji vše nahlásit na Policii ČR. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 11 300 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR