Jak zrušit spořicí účet a disponovat naspořenými penězi při zbavení svéprávnosti?

16.4.2015 Ostatní

Dobrý den, mám komplikovanější dotaz. Tatínek (70) mého přítele náhle onemocněl,neoperovatelná rakovina. Má spořící účet u ERA. Jeho žena s ním může jen částečně disponovat. Přítel nemůže bez nemohoucího tatínka zrušit ani převést platby. Tatínek se pokusil podepsat jakýsi formulář ke zplnomocněný, ale ten se posílal na centrálu k ověření a neprošlo to, tatínek to prostě podle podpisového vzoru už nezvládne a po operaci hlavy se prostě na pobočku nedokáže dostavit. Přítel chce účet zrušit a udělat jiný na maminčino jméno. Ale ani naspořené peníze nejde vybrat. Zbavení svéprávnosti podle všeho trvá moc dlouho a zplnomocnění touhle cestou nejde....poraďte....co s tím???? Děkuji

Dobrý den,

pokud má tatínek zřízen internetbanking, peníze můžete převést z pohodlí domova na jiný účet (přímo Vy, když Vám tatínek sdělí heslo). Pokud má tatínek k účtu vydanou platební kartu, můžete peníze z bankomatu vybrat Vy (když Vám tatínek sdělí PIN). Jinak se k penězům tatínek dostane pouze osobně na pobočce. V tomto případě bych doporučil zplnomocnění, řádně sepsané notářem (který dojde k Vám domů), které ERA neodmítne. Zbavení svéprávnosti nedoporučuji - stojí to mnohem více času a úsilí než zplnomocnění a váží se na to budoucí povinnosti soudem stanoveného opatrovníka (periodicky podávat opatrovnickému soudu informace, jak je o svěřenou osobu pečováno).