Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #1966, Dotaz na spoření

Dotaz na spoření, Spoření

MM

dobrý den, mám letos narozené dítě, chci mu co nejdříve začít spořit. Jedna z možností je stavební spoření, kterou banku / produkt by jste doporučili? Další možnost jsou investiční fondy, můžte zde něco doporučit? a jaký je váš názor na Fondy životního ciklu?? děkuji za odpověď. MM

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den,

v 90. letech mi prarodiče coby dítěti uložili na vkladní knížku 100 000 Kč, abych měl něco do začátku po studiích. Za tyto peníze se tehdy prodávaly čtyřpokojové byty v širším centru Prahy. O 15 let později jsem zjistil, že vklad se sice zúročil o úžasných 100% na 200 000 Kč, ale že si za to v aktuálních cenách koupím leda ojetou Fábii.

Jistě, tak velkou inflaci jako v 90 letech už asi nezažijeme, ale pokud máte jakoukoliv jinou možnost, jak prospět svému potomkovi, vložte peníze do něčeho jiného než spoření/fondů/atd. Koupě garsonky či pozemku na hypotéku, investice do vlastního bydlení, které jednou Vaše dítě podědí - takto si úspory uchovají hodnotu přesně na ten účel (bydlení), na jaký se Vašemu dítěti uspořené peníze budou hodit nejvíce. 

Stavební spoření - přehled zde, někdo dává vyšší úrok, jiný nabízí nižší poplatky. Sečteno podtrženo, jeden za 18 a druhý bez dvou za 20. Pozor, u produktů designovaných speciálně pro děti (jsou sjednané na jméno dítěte, ne na Vás) se čím dál více diskutují práva rodičů s takovým majetkem dítěte disponovat. V extrémních případech se hrozí nutným souhlasem opatrovnického soudu pro každou operaci s těmito prostředky. Dnes peníze uložíte a 5 let zjistíte, že na ně třeba už nebude možné sáhnout až dosažení dospělosti dítěte (a do té doby se peníze třeba extrémně znehodnotí). 

Fondy: pokud se ve financích skutečně dobře neorientujete, vyhněte se fondům a investicím na kapitálových trzích. Velmi dobře se bude mít leda poradce, který Vám takový produkt sjedná a zinkasuje nemalou provizi.

Špatné nemusí být peníze třeba dočasně na chvíli uložit na dobře úročený spořící účet a o investici rozhodnout později. Třeba Sberbank 1,63% do 300 000 Kč. Více info zde.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Český akciový trh: Kdo by nechtěl zbohatnout na koroně

Český akciový trh: Kdo by nechtěl zbohatnout na koroně

14.7.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Nakoupit akcie není nic těžkého. Stačí si zařídit obchodní účet u banky, případně využít některou z populárních online obchodních platforem. Po vytvoření obchodního účtu si na něj stačí poslat počáteční investiční kapitál – a můžeme začít obchodovat. Teprve teď ale začíná to pravé finanční dobrodružství – co za tituly nakoupit? 

Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla

Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla

13.7.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

S dobrou zprávou pro všechny zájemce o hypotéku přišli minulý týden poslanci. Na svém jednání totiž odhlasovali zrušení daně z nabytí nemovitosti. Zároveň zachovali možnost odečíst si úroky z hypotéky od daně z příjmu. Pro žadatele o hypoteční úvěr to znamená, že ušetří i statisíce korun.

Nejlepší běžný účet roku 2020 nabízí Equa bank

Nejlepší běžný účet roku 2020 nabízí Equa bank

8.7.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Equa bank, Air Bank, Fio banka. Tyto tři společnosti nabízí v roce 2020 nejlepší běžné účty na českém trhu. Bodují zejména minimem poplatků, přehledným mobilním bankovnictvím a moderními způsoby placení. Vyplývá to z výsledků soutěže Zlatá koruna, která zhodnotila produkty od 70 finančních společností.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

P

#10678, Zaplatil jsem předem vysoký poplatek za sjednání půjčky, Podvod, 13.7.2020

Dobrý den, před 20 dny jsem zaslal zálohu 12 500 Kč na bankovní účet a také kopii OP a ŘP v domnění, že mi společnost vyřídí půjčku. Už se mnou nikdo asi 10 dní nekomunikuje. Poradíte mi jak postupovat? Děkuji.

Dobrý den, jedná se o podvod, doporučuji vše nahlásit Policii ČR a případnou škodu (navrácení poplatku) vymáhat v civilním řízení. Peníze si půjčujte výhradně u bank a nikdy nereagujte na podvodné inzeráty nebankovních poskytovatelů úvěrů, které žádají vysoké poplatky za sjednání půjčky předem. 

FK

#10677, Půjčka v insolvenci, Půjčka, 13.7.2020

Dobrý den, můžou si vzít další půjčku manželé, i když jsou v insolvenci? Bohužel nám nesplácí dluh.

Dobrý den, v insolvenci si není možné brát další půjčky. Banky by takovému dlužníkovi stejně nepůjčily a navíc dlužník na sebe v insolvenci nesmí brát další závazky. 

PK

#10676, Nepoužívaný běžný účet, Běžný účet, 13.7.2020

Dobrý den, mám u banky účet, ale z důvodu stěhování se mi veškerá dokumentace ztratila. Účet jsem nikdy nepoužíval, myslíte, že ho stále mám?

Dobrý den, banky obvykle neaktivní účty samy od sebe neruší, není-li na účtu např. rostoucí dluh za poplatky. Nejlepší bude se vaší banky na existenci účtu přímo zeptat.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 600 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR