Jak začít spořit pro svého novorozeného potomka? Porovnání stavebního spoření a investičních fondů

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
4.6.2015 Spoření

dobrý den, mám letos narozené dítě, chci mu co nejdříve začít spořit. Jedna z možností je stavební spoření, kterou banku / produkt by jste doporučili? Další možnost jsou investiční fondy, můžte zde něco doporučit? a jaký je váš názor na Fondy životního ciklu?? děkuji za odpověď. MM

Dobrý den,

v 90. letech mi prarodiče coby dítěti uložili na vkladní knížku 100 000 Kč, abych měl něco do začátku po studiích. Za tyto peníze se tehdy prodávaly čtyřpokojové byty v širším centru Prahy. O 15 let později jsem zjistil, že vklad se sice zúročil o úžasných 100% na 200 000 Kč, ale že si za to v aktuálních cenách koupím leda ojetou Fábii.

Jistě, tak velkou inflaci jako v 90 letech už asi nezažijeme, ale pokud máte jakoukoliv jinou možnost, jak prospět svému potomkovi, vložte peníze do něčeho jiného než spoření/fondů/atd. Koupě garsonky či pozemku na hypotéku, investice do vlastního bydlení, které jednou Vaše dítě podědí - takto si úspory uchovají hodnotu přesně na ten účel (bydlení), na jaký se Vašemu dítěti uspořené peníze budou hodit nejvíce.

Stavební spoření - přehled zde, někdo dává vyšší úrok, jiný nabízí nižší poplatky. Sečteno podtrženo, jeden za 18 a druhý bez dvou za 20. Pozor, u produktů designovaných speciálně pro děti (jsou sjednané na jméno dítěte, ne na Vás) se čím dál více diskutují práva rodičů s takovým majetkem dítěte disponovat. V extrémních případech se hrozí nutným souhlasem opatrovnického soudu pro každou operaci s těmito prostředky. Dnes peníze uložíte a 5 let zjistíte, že na ně třeba už nebude možné sáhnout až dosažení dospělosti dítěte (a do té doby se peníze třeba extrémně znehodnotí).

Fondy: pokud se ve financích skutečně dobře neorientujete, vyhněte se fondům a investicím na kapitálových trzích. Velmi dobře se bude mít leda poradce, který Vám takový produkt sjedná a zinkasuje nemalou provizi.

Špatné nemusí být peníze třeba dočasně na chvíli uložit na dobře úročený spořící účet a o investici rozhodnout později. Třeba Sberbank 1,63% do 300 000 Kč. Více info zde.