Srovnání bank: Jak předvídat rizikovost a existenční problémy bank v horizontu pěti let?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
7.7.2015 Spoření

Dobrý den, chci uložit v bance na termínovaném vkladu peníze a to na dobu pěti let. Zajímá mě, zda existuje srovnání bank podle rizikovosti. Myslím tím, zda je možno předvídat, že některá banka má větší pravděpodobnost, že v horizontu např. těch pěti let bude mít existenční problémy. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

do výše vkladu 100 00 EUR (tedy dnes cca 2,7 mil. Kč, za 5 let zhruba 2,5 mil Kč) je to jedno - ve všech bankách jsou vklady pojištěny na 100% hodnoty (v případě krachu banky Vám náhradu vyplatí Fond pojištění vkladů, obvykle v řádu měsíců od vyhlášení krachu). Banku tedy vybírejte čistě podle výše nabízeného úroku - přehled v našem srovnávači termínovaných vkladu zde. Nejlépe vychází Evropsko-ruská banka s 2,7%, následuje JT Banka s 2,4%. Zvažte, zda je rozumné peníze ukládat na 5 let - úrok není o mnoho vyšší než u ročních termínů (2,2%/1,8%) a navíc úrokové sazby v dalších letech porostou. Tedy doporučuji nyní peníze zatermínovat na 1 rok, max. 2 roky (delší termín za malý přírůstek úroku nestojí a podmínky budou do dvou let lepší - o to byste se v dalších 1-4 letech připravila).

Vklady nad ekvivalent 100 000 EUR pojištěny nejsou, tedy bych více než zhruba 2,5 mil Kč do jedné banky nedával. Vklad do dvou bank pokryje 5 mil. Kč a více není rozumné držet v penězích dlouhodobě.