Jak se vyrovnat s dluhem po prodaném bytu a exekucí? Zde je návod, jak se vyhnout finanční katastrofě

dobrý den, dělal jsem bratrancovi ručitele u Wustenrotu, ale on po čase přestal platit a došlo to až tak daleko, že mi exekutoři sáhli na plat a musím jim měsíčně platit. Jednalo se o hypoteční úvěr na byt v hodnotě cca 1 150 000 kč. Byt už je prodaný, byl v insolvenci a insolvenční správkyně ho prodali za necelých 900 000 kč. Jenže tam vznily nějaký úroky a vyšplhalo se to na částku 750 000 kč. Potřeboval bych od Vás poradit co s tím můžu dělat a jestli je možné se nějak s bankou domluvit, jelikož takovou částku snad nikdy nesplatím a navíc mám ještě tu exekuci. Vím, že to byla moje chyba, že jsem dělal ručitele a už bych to nikdy v životě neudělal. Bylo by možné dát na někoho číslo s kým bych se mohl domluvit? Moc Vám děkuji.

Dobrý den,

bohužel, toto byla velká životní chyba - banka ručitele vyžaduje pouze tehdy, pokud se předem ví, že existuje vysoké riziko nesplacení dluhu. Ručitel má téměř vždy 50% šanci, že úvěr bude muset doplatit on.

Jestli tedy správně chápu situaci, tak dluh původně činil 1 150 000 Kč, byt se prodal za 900 000 Kč, tedy mělo zbývat k doplacení 250 000 Kč, které se ovšem vlivem sankcí vyšplhaly až na 750 000 Kč, které teď banka chce po Vás, ano? Na umoření takto velkého dluhu by bylo nejlepší si vzít tzv. americkou hypotéku, kde si je možné peníze půjčit na 3-4% a splátky si rozložit až na 20 let (ale je třeba ručit nemovitostí). Pokud nemovitost Vy sám osobně nemáte, stálo by za zvážení požádat o osobní bankrot. Splácet 750 000 Kč exekucí z platu se sankčními úroky 10% a více - to je na hranici splatitelnosti.