Jak zvolit banku pro správu běžného, spořícího a akciového účtu a jak podat stížnost na Českou spořitelnu?

23.12.2015 Banka

Dobrý den, byl jsem na pobočce České spořitelny Opatov. Mojí matce je 88 let a je téměř nepohyblivá, nejbližší pobočku ČS má 15 km od svého bydliště a má problémy i nastoupit do auta, proto mi dala generální plnou moc pro nakládání s jejími účty. Mimochodem aby ta plná moc byla opravdu generální jsem musel na pobočku spořitelny matku dovézt třikrát, protože při další mé návštěvě vždy něco chybělo - při poslední návštěvě jsem byl ujištěn, že matka už opravdu s ničím osobně nemusí a vše mohu zařizovat já, stačí pouze můj občanský průkaz. Při dnešním pokusu převést dividendy z jejího akciového účtu na její běžný účet mi paní na pobočce čs po konzultaci s jakýmsi "expertem" na telefonu sdělila, že stejně transakci neprovede, jedině když předložím plnou moc. Spořitelna si nejspíš dělá srandu, vždyť tu plnou moc mají uloženou v systému včetně podpisového vzoru. Rád bych matce zrušil všechny účty u tohoto ústavu a založil jí nové u některé banky, která se na rozdíl od ČS bude chovat profesionálně. Potřeboval bych poradit s výběrem banky - potřebuji, aby dokázala spravovat běžný, spořící a akciový účet - ideálně prostřednictvím internetového klienta. Dále by mě zajímalo, zda je možné s nějakou autoritou řešit stížnost na jednání České spořitelny. Děkuji

Dobrý den,

běžný a spořící účet má dnes nejlepší Equa Bank, správu akcií Fio Banka. V obou případech lze vše plně ovládat na dálku přes internetbanking a na pobočku nemusíte. Běžný účet je zcela bez poplatků a jakýchkoliv podmínek, spoření samozřejmě také. Platíte jen za nákup/prodej akcií. Equa Bank má pobočku na Chodově, ale smlouvy o zřízení účtu umí poslat zdarma i kurýrem až domů (či kamkoliv jinam). Pro akcie bude třeba navštívit pobočku Fio Banky osobně - nejbližší je na Budějovické.

Ohledně autority, nespokojenost s jednáním bank lze řešit s ČNB (dohledový orgán nad bankami).