Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #2399, Společný účet pro manžele

Jak si založit společný běžný účet pro manžele a zajistit přístup k penězům i v případě smrti?

5.1.2016 Běžný účet

Dobrý den, chci Vás poprosit o radu. S manželem ( 44 a 43 let) jsme si společně podali žádost o insolvenci, která nám byla schválená a teď mezi svátkami nám už dorazili domů papíry od soudu se splátkovým kalendářem. První splátka bude odcházet teď v lednu 2016. Já jsme normálně zaměstananá na plný úvazek, manžel je v invalidním důchodě po onkologickém onemocnění. Rádi by jsme si založili běžný účet v bance( přemýšleli jsme FIO banku) , kam by přicházeli peníze jako zbytek mé výplaty a taky manželův důchod. Těch peněz za těch 5 let,co bude běžět oddlužení, asi moc nebude. Můj dotaz zní: Je možné a v které bance, založení běžného účtu pro nás oba jako manželé, aby jsme měli k účtu oba příštup. Když sme přemýšleli i do budoucna, i v případě,že by se něco s jedním z nás něco stalo, aby ten druhý mohl se dostat k penězům - třeba v případě smrti. Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

společný účet se zcela rovnocennými právy pro více osob (tedy třeba pro manžele) dnes nabízí pouze UniCredit Bank a mBank. Je to totiž poměrně právně komplikované a mnohem jednodušší je, když si jeden zřídí účet na sebe a druhému udělí dispoziční právo (to umějí všechny banky).

Vůbec nejlepší model je, když si každý z manželů zřídí svůj účet (oba příjmy pak můžou chodit třeba na jeden účet, ze které se platí domácnost) a zbytek se může rozdělit mezi oba účty tak, aby každý měl nějakou tu korunu. Navzájem si sdělíte přihlašovací údaje do internetbankingu a kdyby se cokoliv stalo, je možné manipulovat s oběma účty jednou osobou (v případě úmrtí je třeba peníze převést co nejrychleji na druhý účet, než ho notář zablokuje).

Výše zmíněný společný účet (či varianta s dispozičním právem) je komplikovaná právě v případě úmrtí, kdy dochází k blokaci účtu zemřelého. Ten druhý pak třeba nemá vůbec možnost nějak zajistit domácnost (pravidelné platby), nemůže se dostat k úsporám, atd., než skončí dědické řízení. Tato rizika eliminuje model "každý má svůj účet", kdy je možné ve chvíli nejtěžší všechny trvalé platby převést na druhý účet stejně spolehlivě jako úspory samotné.

Fio Banka je dobrá volba, ale ještě o fous lepší je Equa Bank (identické podmínky jako Fio + navíc bezplatné výběry z bankomatů libovolných bank - zcela bez podmínek a vše ostatní jako u Fio také zdarma).