Jak začít spořit pro vnoučata s flexibilními možnostmi manipulace s penězi?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
14.1.2016 Spoření

Dobrý den, jsme s manželem důchodci a rádi bychom spořili vnoučatům, vzhledem k tomu, že naše finanční stránka není tak skvělá, rádi bychom spořili tak 300 korun měsíčně s tím, že v případě potřeby s těmi penězi můžeme manipulovat. Napadla nás, jako byla dříve dětská vkladní knížka? Co vy na to? Děkuji za radu a odpověď. S pozdravem Sedláčková

Dobrý den,

dětské vkladní knížky ani ostatní "dětské" produkty nejsou dnes příliš vhodné vzhledem ke komplikovanějšímu právnímu výkladu práv mladých (peníze jsou jejich, takže rodinní příslušníci s jednou vloženými penězi na dětský účet/knížku/stavební spoření téměř nemohou nakládat - bez souhlasu opatrovnického soudu).

Doporučuji si otevřít dobře úročený spořící účet (1-1,5%) na své jméno, kde budete vnoučatům spořit. Peníze máte v případě potřeby kdykoliv k dispozici bez výpovědní lhůty a až se jednou rozhodnete, peníze dětem převedete na jejich účet (čím později, tím lépe, neboť zvyšujete šanci, že s penězi vnoučata naloží moudřeji).

Konkrétně lze doporučit např. spořící účet HIT od Equa Bank s úrokem 1,5% (základ 1% + 0,5%, když si otevřete i běžný účet a necháte si na něj zasílat důchod). Což vřele doporučuji, neboť se jedná o nejlepší běžný účet v tuzemsku vůbec (máte vše bez jakýchkoliv podmínek zdarma, včetně výběrů z bankomatů všech bank - už nikdy více žádný poplatek).