Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #2427, Odklánění peněz na dětský účet

Odklánění peněz na dětský účet, Exekuce a insolvence

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu. Přítel požádal o insolvenci, která mu byla povolena, ale soud bude az za dva měsíce. Včera mu na dětský účet, který jsme založili, přišla výplata. Jelikož jsme nebyli informováni o tom, že máme veškeré účty zrušit, tak nám při výběru peněz paní na přepážce oznámila, že nám peníze nemůže dát, jelikož je přítel v insolvenci. Prosím vas o radu, jak peníze od banky získat, jelikož kromě mé mateřské je to jediný náš příjem. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

bohužel není žádné cesty, jak tyto peníze získat. Odklánění peněz (zasílání výplaty) na dětské účty je bohužel velmi rozšířený nešvar dlužníků, a i proto dnes musí banky na pokyn soudů striktně blokovat všechny účty, třeba i ty psané na děti či jiné osoby blízké (pakliže existuje obava z odklánění peněz). Pokud by třeba Váš přítel další výplatu nechal zaslat na účet svých rodičů či kamaráda, můžou být zablokovány i tyto účty - tedy toto nedoporučuji, protože by byli postiženi i Vaši rodinní příslušníci/kamarádi, kteří by museli podávat vylučovací žaloby k soudu (aby se vůbec dostali ke svým vlastním penězům) a prokazovat, co je jejich a co vaše.

Doporučuji se v maximální možné míře uskrovnit a dokud nebude dluh splacen, tak třeba přežívat jen o chlebu a vodě. Čím dříve dluh uhradíte, tím menší celková částka bude (neboť stále narůstá úrok z prodlení, smluvní pokuty a náklady na exekuci/insolvenční řízení). Rozhodně se vyhněte dalším úvěrům (zejména od nebankovních společností - banky vám již stejně nepůjčí) - to by byla trocha dočasného komfortu (lepšího živobytí) výměnou za doživotní problém.