Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #2512, Ukradená platební karta

Ukradená platební karta, Podvod

12.2.2016 Podvod

Dobrý den, nedávno maminka ztratila platební kartu (bohužel i s pinem, což nám řekla až dnes). Podle banky bylo z úctu vybráno bezkontakne 70.000 CZK. Maminka měla na úctě ale jen 8.000 CZK. Mohu se tedy zeptat jak je to možné?? Nebo se to jako-by bezkontaktním výběrem neblokuje?? Děkuji.

Dobrý den,

jediný rozdíl mezi kontaktní a bezkontaktní platbou je hranice 500 Kč, do které není třeba u bezkontaktní platby zadávat pin. Většina bank umožňuje čerpat peníze do mínusu (něco jako nepovolený kontokorent) - je jedno, jestli peníze z účtu vyberete na přepážce, zadáte platební příkaz nebo zaplatíte kartou.

Ohledně případné náhrady škody od banky bude důležité zjistit, zda-li byly peníze z účtu vybrány se zadáním pinu (transakce nad 500 Kč) nebo bez (transakce do 500 Kč). Došlo-li k zadání pinu (což je pravděpodobné - 70 000 Kč není možné byť po 500 Kč vybrat za den-dva), pak bohužel banka žádnou náhradu škody poskytnout nemůže. Nosit s kartou poznamenaný pin se nesmí - je to jako nechat při odchodu z domu klíče na klice (takto vykradený byt by pojišťovna také neodškodnila). Nedošlo-li k zadání pinu, některé banky nabízejí automaticky odškodnění (je třeba doložit protokol od PČR o krádeži karty).