Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba #2600, Může si prodejce sám strhnout peníze z karty?

Může si prodejce sám strhnout peníze z karty?, Platba

14.3.2016 Platba

V roce 2014 jsem zaplatila firme McAfee 399 kč bankovní kartou, v tomto roce si sami z mého učtu stahly peníze a to 2399 Kč, jak je možné, že z mého učtu si cizí firma sebere peníze a ani banka mě neupozornila na to, že někdo cízí dá příkaz mé bance a z mého účtu si seberou, použíjí číslo mé karty. Jde o banku GE MONEY bank. Banka mi tvrdí, že když jsem zaplatila kartou a dala firme McAfee svůj email a jméno, tak si mohou peníze vzít a vzali si o dva  2000 Kč víc. Pořád si myslím, že je to muj ůčet a měla bych si rozhodnout komu pošlu peníze. Chtěla jsem na bance, aby mi je vrátili. Napsali mi: Podle společnosti Master Card je tato dokumentace nenapadnutelná a obchodník jednal správně. Děkuji za odpověď Stanislava Kuželová

Dobrý den,

toto jde skutečně mimo GE Money Bank a MasterCard. Váš účet je sice Váš, ale pokud někomu udělíte dobrovolně souhlas s inkasem, pak si peníze může dotyčný stahovat dle své potřeby. Je to podobné jako SIPO či inkasa za elektřinu, plyn nebo mobil - také se Vás po udělení souhlasu nikdo neptá na každou položku.

Není mi zcela jasné, proč jste cokoliv McAfee platila (antivirů k bezplatnému užití pro soukromé účely je plný internet - AVG, atd.). Ale když už jste si od nich něco koupila a zaplatila, měla jste si pořádně prostudovat smluvní podmínky - ve kterých byste se třeba dočetla, že první rok je se slevou 2 000 Kč a od dalšího roku budete platit plnou cenu 2 399 Kč. Mně osobně se takto konstruované smlouvy nelíbí a část z nich se určitě pohybuje na hranici klamavé reklamy. Ale nejlepší obranou proti těmto obchodním praktikám je si vždy důkladně přečíst kupní smlouvu a rámcové smluvní podmínky.

Pro udělení souhlasu s platbou jste musela poskytnout více než jen svůj email a jméno - sdělila jste jim číslo karty, datum expirace a tzv. CV2 kód z rubu karty (který slouží jako PIN) - bez těchto údajů by nikdo platbu nemohl autorizovat a nikdo jiný tyto údaje mimo Vás nezná.

Můžete zkusit otevřít diskuzi s McAfee o tom, že jste si myslela, že kupujete něco jiného za jinou cenu a bez automatické prolongace. Třeba Vám tuto reklamaci uznají a peníze vrátí. Ale banku a MasterCard z toho doporučuji vynechat - toto je Váš soukromý obchodní vztah s McAfee. Je to podobné, jako by Vám v supermarketu omylem naúčtovali více a Vy jste omylem více zaplatila kartou - za to přece také nemůže banka, ale dílem Vy (nepozornost) a dílem pokladní (omyl).