Exekuce na účtu a změna depozita: Co to znamená a jak získat životní minimum?

Dobrý večer, minulý měsíc jsem dostal exekuci (170 000,-) na účet ze kterého jsem si vyzvedl životní minimum (cca 6 500,-) abych měl na zaplacení složenek, dnes jsem dostal výplatní pásku kde bylo čistý příjem 15 107,- a hned pod tím "změna dep . DV+OST" 2 831,- a pod čarou byl znovu čistý příjem bez této částky. Co to přesně znamená? Mám nárok na nějaké životní minimum? A jak se k němu dostanu, když mám zablokovaný účet. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

2 831 Kč zaměstnavatel posílá exekutorovi a zbytek Vám bude vyplacen. Z každé mzdy máte nárok na nezabavitelné minimum (na jeho výpočet je složitý vzorec zohledňující Váš rodinný stav a bydliště) - obecně tomu pro jednotlivce bez rodiny odpovídá zhruba 12 000 Kč.

Otázkou je, jak se ke svým penězům dostat. Účet je zablokovaný, takže je ideální se domluvit se zaměstnavatelem na výplatě v hotovosti. Aktuálně se v parlamentu projednává návrh tzv. chráněných účtů pro osoby v exekuci, kam by exekutor nemohl a které by právě sloužily pro příjem výplaty a platbu složenek. Ale než toto bude schváleno, budete se bohužel muset vrátit k hotovosti.