Může exekutor zablokovat účet ve slovenské Fio bance? Zajímavá otázka, kterou si zde položil uživatel

Dobrý den, přečetl jsem si zde několik příspěvků na téma možnosti blokace i zahraničního účtu a přiznám se, že z toho nejsem moc chytrý. Mám účet i ve slovenské Fio bance, víceméně tam mám několik stovek eur. Nejsem si vědom žádného dluhu, ale taky vím od známých, jak lehké je dostat se do exekuce na základě nějaké zapomenuté složenky a máte v důsledku několika tisícového dluhu zablokován celý majetek. Prosím tedy o jasnou odpověď - může čeký exekutor zablokovat i účet ve slovenské Fio bance nebo ne? Skutečně mě to zajímá zatím jen akademicky -ale v naší právní i společenské džungli jeden bohužel nikdy neví! Předem moc děkuji

Dobrý den,

ano, český exekutor může nechat zablokovat účet i ve slovenské Fio bance (a jiné bance na Slovensku či v jiné zemi EU - země mimo EU mohou být obtížnější, ale ani tam to není nemožné). Jde o to, že exekutor musí nejprve vypátrat, kde má dotyčný majetek/vedené účty (a pak je může nechat obstavit). Při pátrání po účtu v tuzemsku musí exekutor oslovit více než 30 bank (v budoucnu mu práci ulehčí centrální registr účtů). A teď si představte, že by měl exekutor obeslat všechny banky v celé EU.

Bude-li exekuce vedena na malou částku a průměrného občana, asi nebude exekutor dotazovat příliš zahraničí. U vyšších částek či lidí, u nichž je větší pravděpodobnost, že systematicky skrývají majetek v zahraničí, by exekutor oslovil i zahraniční banky.

Do exekuce se nelze dostat "jen tak". I na zapomenutou složenku musí nejprve přijít upomínka. Problém obvykle nastává tehdy, když se dlužník zdržuje mimo své trvalé bydliště a nepřebírá poštu.