Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #3311, Kupující žádá vrácení platby

Kupující žádá vrácení platby, Podvod

17.1.2017 Podvod

Dobrý den, před asi 3 tydny jsem prodavala na internetu herni konzoli, ktera byla ve specialni limitovane edici s hodnotou 55 000 Kč. Kontaktoval mě pan až ze Srbska že ma zajem a že mi da o 200 dolaru více, pokud mu to pošlu. Psal, že mi pošle peníze předem. Cele se mi to nezdalo, ale myslela jsem si, že pokud pošle peníze předem, tak se nemam čeho bát. Všechno proběhlo v pořadku, penize přišly, ja mu poslala zasilku a on mě informoval o přijeti. Dneska mě ale kontaktovala banka kvuli tomu, že odesilatel ze Srbska žada vraceni penez kvuli podvodu. Psala jsem mu pak asi 20x co se děje, ale neodepisuje. Obavam se, že peníze co mi poslal asi nebyli celkem čísté, zvlášt když mi psal až ze Srbska a ještě dal o 200 dolarů více, přičemž na ebay může tutež edici koupit levněji a nemusi ani posílat peníze na učet... Moje otazka zní, může moje banka (air bank) i proti me vúli (řekla jsem na pobočce že penize posilat zpět nebudu) penize odeslat zpět pokud žáda jeho banka vráceni?

Dobrý den,

můžete být naprosto v klidu - banka nemá žádné oprávnění komukoliv platbu vracet. Její jedinou rolí může být vás informovat o přání odesílatele platby vrátit peníze. Toho se využívá zejména tehdy, když odesílatel platby zadá omylem špatné číslo účtu a peníze tak odejdou chybně neznámému příjemci. I v této situaci je ale vždy na příjemci, zda-li peníze dobrovolně vrátí (pokud by je nevrátil a skutečně by se jednalo o bezdůvodné obohacení se, pak by se příjemce vystavoval riziku žaloby ze strany odesílatele peněz).

Doporučuji si pečlivě uschovat veškerou komunikaci s kupujícím, ze které plyne, že si věc od Vás koupil. Přijaté peníze mají jasný důvod a nemůže se jednat o bezdůvodné obohacení se ani podvod. Pro vratku peněz není důvod. Bance odpovězte, že za tyto peníze si u Vás odesílatel platby nakoupil onu konzoli.