Problém s mezinárodní platbou: Peníze nepřišly na Ukrajinu, banka neřeší situaci. Jak dál?

8.2.2017 Platba

Pokračovaní dotazu č. 3350: Dobrý den, takže 30.01.2017 jsem posilala 970 eur na Ukrajinu. Platba nepřišla, informovala jsem se v bance a tam nic nevěděli, po urgenci (když jsem tam udělala křik) zjistili, že 02.02. přišla zprava z korespondenční banky, že banka přijemce nema žadnou kor. banku, ktera umí přijmout platbu v EUR nebo něco v tom smyslu, ukrajinska banka byla hned požadana o informaci přes kterou kor. banku se to ma odeslat, všechno bylo ješte v ten ted vyřešeno a řekli že 02.02. platba v pořadku odešla. Dneska je 8.2. a penize pořad nepřišly, volala jsem do banky a stejna situace, aboslutní neochota řešit situaci, musela jsem nalehat at se na to zeptaji kolegu, znova po me urgenci zjistili že platbu jen dneska banka korespondenta strhla a penize tam budou do 3 dnu. Duvod proč to tak dlouho trva neřekli. Doufam že penize přijdou a nebudu to muset řešit potřetí... Podle mě bude vina u Monety která je absolutně neprofesionalní a bez ochoty něco řešit. Penize jsem odesilala pokažde z čs a přišli do 3 dnu, ted jak jsem posilala z monety tak je hned tento problem... Mužete se vyjadřit kde muže byt problem? Proč to tak dlouho trva nebo jak to cele vidite Vy? Připadně mam narok na odškodné z banky za problemovou platbu? Jde o to že přijemce na peníze čeká a pořad si myslí, že ja jsem penize neodeslala a celkově to budí dojem o me neserioznosti.

Dobrý den,

jak psal kolega v odpovědi na předchozí dotaz č. 3350, problém je v rozdílných korespondenčních (zprostředkovatelských) bankách. Každá tuzemská banka má cestu peněz na Ukrajinu řešenou jinak (přes jiné banky). Tudíž jedno spojení (ČS) může být rychlejší a bezproblémovější než jiné (MONETA). Banky se v mezinárodních platbách liší cenou (výše poplatku), kvalitou (rychlost platby) a ochotou (celkový přístup k zákazníkovi). Volte takovou banku, která Vám vyhovuje nejvíce (na trhu jich máme přes 30, rozhodně je z čeho vybírat). Případný nárok na odškodné je dle podmínek vaší banky (obvykle pokud by banka porušila závažným způsobem smluvní podmínky pro mezinárodní platební styk z jiného důvodu než "force majeure"). Nicméně zatím to celé trvá lehce nad týden, což se ještě výrazně nevymyká normálu.