Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #3410, Blokace peněz na účtu

Blokace peněz na účtu, Banka

28.2.2017 Banka

Dobry den, dnes jsem prodaval bitcoiny u CZ smenarny. Prisly mi ma ucet 2 platby po 24 000. Celkem tedy 48 000, behem pul hodiny vidim, ze mam na uctu blokaci na 48 000. Nechapu jednani Fio banky, nikdo mě nekontaktoval o duvodech blokace. Hned jsem psal na podporu v IB, zatim neodepsali. Ja jsem ted v zahranici a tahle situace mi podstatne komplikuje situaci, kdyz si nemam za co koupit letenku do CR. Hned jak prijdu do CR tak rusim ucet, protoze jednani Fio banky vuci klientovi je katastrofalni. Chci se zeptat, jake pravo ma banka blokovat prichozi penize a na jak dlouho, připadne zda je moznost podat nejakou stiznost u inspekce, protoze ocividne jde o "buzeraci" ze stranky Fia, protoze vidi, ze obchoduji s bitcoinem a podle toho co jsem googlil, tak to banky berou jako konkurenci. Co mi poradite? Jak se branit a jak "zatlacit" na banku? Dekuji

Dobrý den,

banky jsou povinny podezřelé transakce blokovat a hlásit Finančně analytickému útvaru MF. V těchto případech nedávají hned echo klientovi, ale čekají na vyjasnění původu platby (obvykle pár dní). Obchodování s Bitcoiny je samozřejmě zcela v pořádku, tedy těžko soudit, co vedlo banku k blokaci připsaných peněz. Dalším důvodem blokace peněz mohl být pokyn exekutora (nečelíte exekuci?) či technická chyba na straně banky. Více důvodů mě nenapadá.

Obecně banky provádějí blokace peněz ne ze své vůle či pro své potěšení, ale pouze tehdy, když to po nich vyžaduje zákon. Určitě se to brzy vyjasní. Banky zcela jistě neberou Bitcoiny jako konkurenci, kterou se snaží cíleně diskriminovat - to je falešná konspirační teorie.

Nejste-li se svou bankou spokojen, není nic snazšího než přejít ke konkurenci - na trhu je přes 30 bank. Máte-li pocit, že jste byl poškozen, je možné podat podnět dohledovému orgánu nad bankami (ČNB).