Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #535, Dotaz v bankovní poradně

Banka požaduje odeslání přebytku prostřednictvím Western Union - je to podvod?

29.11.2012 Podvod

Dobrý den, jsem studentka a zatím se ještě v některých bankovních operacích nevyznám. Nedávno jsme přes Hyperinzerci prodala jedné Američance svůj telefon. Zvolila pro mě do té doby neznámý způsob platby tím stylem, že po mém odeslání telefonu jsem měla odeslat číslo balíčku a tím měla banka přeposlat peníze na můj účet. Nastala však nějaké chyba. Údajným nedopatřením měla banka omylem poslat 900 USD místo 400 USD a nyní po mně vyžadují odeslání přebytku prostřednictvím Western Union s tím, že po zaplacení 500 USD mi bude vyplaceno celých 900 USD. O problému mě kontaktovala i sama banka (Wachovia bank), která navíc tvrdí, že transakce se nedá zastavit ani vyplatit peníze zpět, tak že není jiný způsob, jak peníze uvolnit. Nicméně já mám dojem, že banka si takto peníze přivlastnit nemůže. Mám obavy, že by tu mohl hrozit podvod a připravit mě tak jak o telefon, tak i o peníze. Můžete mi potvrdit či vyvrátit adekvátní postup banky? Předem Vám velmi děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním hezkého dne, Andrea Kubíková

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod, kdy po odeslání 500 USD přes Western Union protistrana přestane komunikovat a oběť své peníze již nikdy neuvidí. Kontaktování od domnělé banky je samozřejmě taky švindl.

Chcete-li bezpečně prodávat do zahraničí, je samozřejmostí vždy žádat peníze předem a nikoliv až po odeslání balíku. Nikdy a za žádných okolností navíc neposílejte protistraně peníze, ať už se vymlouvá na cokoliv. Dále se vždy zamyslete, zda má obchod logiku a nejedná se o podvod. Proč by si asi Američanka kupovala telefon zrovna v Čechách a to ještě od Vás?