Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma #614, Dotaz v bankovní poradně

Dotaz v bankovní poradně,

S

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na zajištění financí u Metropolitního spořitelního družstva. Zda po zkrachování družstva bych přišel o své vložené finance. Děkuji za odpověď. Šrubař.

Dobrý den,

nikoliv, všechny vklady u všech bank a družstevních záložen (tedy i u MSD) jsou ze zákona pojištěny až do výše 100 000 EUR na 100% hodnoty. V případě krachu by Vám tedy fond pojištění vklad vyplatil náhradu vkladu až do výše zhruba 2,5 milion Kč.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

18.1.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Stačilo mít jen trochu štěstí a mohli jste loni při založení stavebního spoření ušetřit i několik tisíc korun. Stavební spořitelny se totiž předháněly v akcích, při kterých klientům odpouštěly vstupní poplatek. Šance, že se do takové akce trefíte, byla 45 %. Vychází to z analýzy serveru stavebky.cz.

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

11.1.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Před několika lety patřilo investiční (a předtím kapitálové) životní pojištění k oblíbeným pojistkám. Hlavně díky kombinaci pojistné a investiční či spořicí složky. Postupem času se ale objevily praktičtější produkty. Lidé proto mnohdy původní pojistky ruší a sjednávají si nové. Takové řešení vás však může stát spoustu peněz. Naštěstí známe způsob, jak se tomu vyhnout.

Česká spořitelna koupila banku Sparkasse

Česká spořitelna koupila banku Sparkasse

7.1.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Česká spořitelna přebírá od ledna 2021 českou pobočku rakouské regionální banky Waldviertler Sparkasse. Co se mění pro klienty Sparkasse?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

A

#12525, Exekuce, Exekuce a insolvence, 19.1.2021

Dobry den, jsem invalidni duchodce, pobiram duchod ve vysi 8 100 Kc. Z povinne castky 2 200 Kc od Ceske kancelari pojistitelu mi prislo zaplatit exekutorovi 17 247 Kc. Exekutor rozhodl o provedeni exekuce u penezniho ustavu CSOB. Co mam delat?

Dobrý den, dlužíte-li peníze a věřitel dluh vymáhá exekučně, nejlepším možným řešením je vymáhanou pohledávku uhradit (jinak Vám dále porostou úrok z prodlení a náklady vymáhání).

JJ

#12524, Nebankovní půjčky a extrémní pokuty, Půjčka, 19.1.2021

Dobrý den, kolega si před čtyřmi lety vzal úvěr ve výši 400 000 Kč u nebankovní společnosti a začátkem letošního roku nebyl schopný splácet, a tak se dostal do prodlení, kdy půl roku nesplácel. Následně byl úvěr předán exekutorovi (jistina 568 000 Kč) a ten jsem v listopadu jednorázově vyplatil. Ale dále nebankovní společnost požaduje po kolegovi pokutu za prodlení ve výši 3,9 mil. Kč nebo mu nabízí nový úvěr ve výši 980 tisíc, který bude sloužit na vyplacení pokuty za nesplácení. Rád bych se zeptal, zda je legálně možné požadovat takové částky jako pokutu z prodlení.

Dobrý den, těžko soudit, k čemu přesně se váš kolega nebankovní společnosti upsal, ale velmi pravděpodobně se jedná o podvod. Doporučuji vám vyhledat odbornou právní pomoc a bránit se takto nesmyslně vysokým pokutám. Určitě si neberte další nucenou nebankovní půjčku.

M

#12523, Mohu v insolvenci uhradit jeden vybraný dluh?, Exekuce a insolvence, 19.1.2021

Dobrý den, lze převzít/zaplatit za příbuzného dluh - jen jednu z mnoha pohledávek přihlášených do ins. řízení? Nevystavuji se tím riziku, že budu muset platit všechny dluhy/všechny ostatní pohledávky v ins. řízení? A jak lze to zaplacení části dluhů právně zrealizovat (nějakou smlouvou?), aniž se tím příbuznému naruší insolvenční řízení a oddlužení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, dlužníkovi v insolvenci můžete darovat peníze a tím mu přispět na umoření dluhů v osobním bankrotu. Nelze však splatit jeden konkrétní dluh, neboť by se jednalo o zvýhodňování vybraného věřitele (v insolvenci nepřípustné).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 12 500 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR