Banky.cz Bankovní poradna zdarma #66, Dotaz v bankovní poradně

Co dělat s ztrátovými podílovými listy a jaké jsou možnosti pro vklad s 3-4% úrokem?

U IKS KB jsem v r. 2007 zakoupil podíl. listy ve fondu " Fenix- smíšený". Za celé další období poklesla původní hodnota k dnešku o 15 %. - tedy ztráta. Prosím poraďte mi: mám podíly odprodat a fin. prostředky vložit na nějaký termín. vklad s 3-4% úrokem? Proč jsou podíl. listy tak ztrátové? Děkuji!!

Dobrý večer,

smíšený fond je složen z určité části z investic do akcií a právě ve sledovaném období se akciím rozhodně nedařilo vlivem celosvětové krize. Jinak řečeno, investoval jste částečně nepřímo do akcií a kupoval je v předkrizové době, kdy byly cenově na vrcholu. Během krize (cca 2008-2010) akcie zažily strmý pád a i když část ztrát již byla k dnešnímu dni umazána, rozhodně se současné ceny akcií ještě dlouho nepřiblíží těm předkrizovým. Pokud činí Vaše ztráta pouhých 15%, máte si k čemu gratulovat. Nemalá část investorů dopadla podstatně hůře.

Jestli z fondu nyní vystoupit a peníze uložit na termínovaném vkladu či nikoliv je otázkou a bude záležet na Vašem názoru na budoucí vývoj událostí. Jeden směr předpokládá postupné zotavování akciového trhu bez dalších větších kolizí (zůstat ve fondu a prodat v horizontu několika let po umazání ztráty) a ten druhý návrat krize a opětovný propad (prodat hned a investovat do termínovaného vkladu).