Banky.cz Bankovní poradna zdarma #683, Dotaz v bankovní poradně

Banky budou vrátit poplatky? Prozkoumejte nekalé praktiky a zjistěte si více

Dobrý den. Mám dotaz bude banka vracet poplatky sama a nebo ne. Koluje na internetu nazvané Nekalé praktiky. Děkuji.

Dobrý den,

pravděpodobně myslíte poplatky spojené s hypotečním úvěrem. Na toto téma připravujeme samostatný článek, kde bude vše podrobně rozebráno, ale prozatím aspoň stručně:

1) banky dobrovolně určitě nic vracet nebudou, na druhou stranu je ale slušná šance nyní banku navštívit a požadovat zrušení poplatků u hypotečních úvěrů do budoucna - na to jsou některé banky občas ochotné přistoupit

2) v Německu soud rozhodl, že tyto poplatky jsou nezákonné. Toto rozhodnutí bylo výsledkem velmi sofistikované argumentace strany žalujících, která našla na poli logiky skulinu.

3) v současné chvíli chtějí někteří právníci i v Čechách žalovat hromadně české banky o vrácení poplatků a sdružují nespokojené klienty bank

4) nikdo neví, jak soud (či snaha o mimosoudní vyrovnání) v Čechách dopadne

5) osobně rozhodnutí německého soudu příliš nechápu stejně jako argumentaci žalujících a současné srocování nespokojených klientů v Čechách, neboť každý s poplatky zcela dobrovolně souhlasil při podpisu úvěrové smlouvy. Na trhu máme přes 30 bankovních institucí, které hypotéky nabízejí a mnohé z nich bez poplatků. Nejedná se tedy o žádný monopol, oligopol či jiné zneužití dominantního postavení na trhu či poškozování spotřebitelů. Sám jsem velkým odpůrcem bankovních poplatků a doporučujeme všem ihned ukončit spolupráci s bankami, které jim poplatky účtují a najít si bezpoplatkovou alternativu. Nicméně pokud s poplatky dobrovolně souhlasím, nemůžu je později chtít po bance zpět. Argument německých žalobců a nepotřebnosti technického účtu k úvěru, za který je poplatek vybírán je taky mimo, neboť takto bychom mohli rozebrat náklady např. upečeného chleba a pekárně vytknout, že chleba je příliš drahý, protože v něm má kalkulované nákladové položky (např. na marketing), které mi žádný užitek při konzumaci chleba nepřinášejí. Stejně jako podpis úvěrové smlouvy, tak i koupě chleba z dané pekárny je čistě věc dobrovolná a pokud tak činím, konám tak ze svobodné vůle. Ad absurdum: jedinou šanci na logickou argumentaci žádosti o vrácení poplatků vidím v podobě prohlášení klienta za nesvéprávného - tedy doložit, že klient nejednal ze své vůle.