Banky.cz Bankovní poradna zdarma #71, Dotaz v bankovní poradně

Jak financovat nákup bytu a rekonstrukci bez vlastních prostředků a ručitele?

Dobry den. Chtel bych se zeptat,chci koupit byt a zaroven srekonstruovat ale nemam zadne sve prostredky a zaroven cim rucit. jsem osvc. dekuji za jednoudouche vysvetleni zdali jde dosahnout na koupy bytu cca 600 000kc+ cca250-300 000kc rekonstrukce... Preji hezky den

Dobrý večer,

možné to je, bude však záležet na mnoha faktorech - výše pravidelného příjmu (u OSVČ se stanovuje dle doloženého daňového přiznání za poslední rok), Váš věk, jak dlouho chcete úvěr splácet, hodnota bytu stanovená odhadcem nemovitostí, Vaše další závazky - všechny tyto a mnohé další parametry bývají zohledňovány při žádosti o úvěr.

Pokud nemáte vlastní prostředky, budete si tedy půjčovat celých 100% hodnoty bytu a možná i více (na potenciální rekonstrukci, kterou banka k hodnotě bytu spíše nepřipočte než připočte a když už, tak pouze částečně). Banky Vám proto nabídnou o něco horší podmínky (vyšší úroková sazba) než jakých by bylo možné dosáhnout půjčením si např. pouze na 80% hodnoty bytu a některé instituce Vás můžou rovnou odmítnout - proto by bylo vhodné zvážit i možnost posečkání s nákupen cca rok, dokud nenašetříte aspoň 10-20% hodnoty bytu. Více v našem článku "Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven".

Sečteno podtrženo, na úvěr dosáhnout lze, ale bude to komplikovanější, s méně výhodnými podmínkami a ne každá banka bude ochotna přistoupit na financování 100% hodnoty nemovitosti. Zcela určitě nepochodíte u takové mBank, která sice nabízí velmi výhodné hypotéky s nulovými poplatky, ale za to vyžaduje od klientů určitou část již naspořených prostředků (nepůjčuje 100%). Proto se obraťte např. na Hypoteční banku, která je sice dražší, ale bude spíše ochotna přistoupit na tyto komplikovanější podmínky.