Banky.cz Bankovní poradna zdarma #925, Dotaz v bankovní poradně

Banka mi zablokovala účet kvůli exekutorovi a 1000 Kč. Je to normální chování?

Dobry den. Zajimalo by mne jestli mi banka muze zablokovat ucet na pozadavek exekutora kvuli 1000 kc. Na ucte mam 23000 kc. se kteryma nemohu nijak nakladat, platit bydleni, energie, splatky - tudiz se mohu dostat do kolobehu, kdy po me budou chtit penale za neco co jsem nezpusobil. Po nekolika rozhovorech s operatory banky kdy mne nekolikrat uvedli v omyl mi vysvetlili, ze nemuzu nakladat se svym uctem i kdyz jde jen o tu tisicikorunu. Poslal jsem jim i cislo datove zpravy na zaklade ktere je z me strany jiz vse uhrazeno. Operator GE Money mi zase rekl, ze ted budu cekat 7 dni nez se pan exekutor uraci zaslat papir dle, ktereho mam opravdu vse v poradku. To si opravdu muzou dovolit odstavit obcana od svych penez (zatim jsem 10 dni se zablokovanym uctem i kdyz uz je treti den vse uhrazeno), kvuli 10 stovkam. Je tohleto normalni chovani bank?

Dobrý den,

banky/GE Money Bank jsou v tomto zcela nevinně - musí jednat přesně dle litery zákona a pokynů exekutora.

V současné chvíli zákon bohužel umožňuje obstavit dlužníkovy majetek i mnohonásobně vyšší hodnoty než je jeho dluh (včetně všech dodatečných poplatků za exekuci) a exekutoři tak rádi činí, což je samozřejmě nemorální, ale nic s tím nenaděláte (leda si stěžovat k ústavnímu soudu pro špatně formulovaný zákon či na samotného exekutora pro nemorální jednání).