Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #5268, Běžný účet v insolvenci

Běžný účet v insolvenci, Exekuce a insolvence

A

Dobrý den, můj 23 letý syn je v insolvenci. Jeho příjem chodí ale na můj účet, protože mu prý žádná banka účet otevřít nechce. Byla bych ráda, kdyby měl svůj vlastní. Jde toto nějak vyřešit?

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

skončit v osobním bankrotu 5 let po dosažení plnoletosti není nejšťastnějším vykročením do života. Během insolvence je vykonavatelnost exekucí dočasně pozastavena. Exekutor nemůže z účtu strhávat peníze, ale může je nadále blokovat. Proto si Váš syn nemůže otevřít svůj účet, neboť by mu ho exekutor obratem zablokoval.

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Velké porovnání spoření – září 2019

Velké porovnání spoření – září 2019

18.9.2019, Spoření, Autor: Petr Jermář

Je libo spořící účet s úrokem 2%? Neváhejte, nabídka platí jen do konce září. I tak dnes mnohé banky lákají nové klienty na časově omezené nabídky. Přinášíme Vám přehledné porovnání úroků všech bank

Hypotéky s dlouhou fixací jsou stále levnější. A zájem o ně roste

Hypotéky s dlouhou fixací jsou stále levnější. A zájem o ně roste

16.9.2019, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Předloni za prvních sedm měsíců 31%, loni za stejnou dobu už 41% a letos dokonce víc než 47%. Tak roste v posledních letech poměr hypoték s fixací delší než 5 let. Klienty čím dál častěji lákají na nižší úrok než hypoteční úvěry s pětiletou a kratší fixací.

Zájem o kreditní karty klesá. Některé banky je začínají rušit

Zájem o kreditní karty klesá. Některé banky je začínají rušit

13.9.2019, Půjčka, Autor: Jan Budín

Česká republika – země kreditním kartám zaslíbená? Nic takového v nejbližší době rozhodně nehrozí. Právě naopak – ukazuje se, že Česko bude zemí, která kreditkám nepřeje. Jejich počet už několik měsíců klesá. Některé banky je dokonce vůbec nenabízejí.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

PP

#7529, Lze odstoupit od úvěrové smlouvy?, Hypoteční poradna, 18.9.2019

Dobrý den, už několik let máme hypotéku u Hypoteční banky. Nedávno k nám přišel nějaký "velice chytrý" finanční poradce, který nám poradil, abychom si už teď s předstihem refinancovali hypotéku, protože nám příští rok bude končit fixace a úroky půjdou určitě nahoru. Našel nám dle jeho slov banku s nejvýhodnějším úrokem na trhu (Moneta), samozřejmě jinou než máme teď a my blbci mu s plnou důvěrou smlouvu podepsali (v dubnu). Jenže teď nám přišel dopis ze stávající Hypoteční banky, že nám bude končit fixace a nabízejí nám samozřejmě mnohem výhodnější úrok než v Monetě. My bychom smlouvu u Monety rádi zrušili, ale chtějí po nás za zrušení smlouvy 42 000 Kč a náš úžasný finanční poradce nám pro jistotu vůbec nebere telefony. Samozřejmě si je jistě vědom toho, jak nás obelhal. Proč se nejdřív nezeptal u naší stávající banky, jaký by nám nabídli úrok? Jistě, protože by z toho neměl žádnou provizi, kdybychom neuzavřeli novou smlouvu. Teprve teď vidíme, co jsme udělali za blbost, když jsme mu důvěřovali. Je prosím Vás nějaká možnost zrušení dané smlouvy bez tak vysokého poplatku? Jde s tím vůbec něco dělat? Jsme z toho zoufalý. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, od úvěrové smlouvy můžete bez udání důvodu a bez sankcí odstoupit ve lhůtě 14 dnů od podpisu. Dále se již platí sankce (obvykle 5% z nevyčerpané části úvěru). V době zpomalování ekonomiky a snižování úrokových sazeb obecně platí, že s refixací není kam spěchat - čím později si refixaci sjednáte, tím lepší podmínky (nižší úrok) pravděpodobně získáte. Opačná situace je v době růstu a zvyšujících se úroků - pak se naopak vyplatí sjednat refixaci co nejdříve (i rok předem).

T

#7528, Jsem nemajetný, mám šanci na oddlužení?, Exekuce a insolvence, 18.9.2019

Dobrý den, druhým rokem mám exekuci na plat. Mám trvalý pobyt na městkem úřadě a přechodný každou chvíli jiná ubytovna. Mám možnost jít do insolvence, když nemám žádný majetek? Můj příjem je cca 24 000 Kč a potřeboval bych, aby mi zůstávalo min 13 000 Kč měsíčně. Jde požádat, aby mi zůstávalo víc než minimum? Celkový dluh cca 700 000 Kč

Dobrý den, nemajetnost vstupu do insolvence nebrání, stačí být schopen měsíčně splácet min. 2 000 Kč a projevit snahu uhradit co nejvíce dluhů během 5 let. Nezabavitelné minimum závisí na výši příjmu a počtu vyživovaných osob. S příjmem 24 000 Kč a bez dětí Vám bude měsíčně zůstávat 12 288 Kč. Nemůže Vám zůstávat více než nezabavitelné minimum, ani kdybyste plánoval splatit 100% dluhů (cílem je splatit dluhy co nejdříve - proto pouze nezabavitelné minimum).

A

#7527, Doplňkové penzijní spoření a insolvence, Spoření, 18.9.2019

Dobrý den, jsem krátce v insolvenčním řízení a mám důchodové a penzijní spoření. Ještě s garancí a k tomu je i pojištěna dcera. Můžou na to mít nárok? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, v rámci exekuce ani insolvence nelze zabavit úspory na doplňkovém penzijním spoření. Pokud byste ovšem spoření ukončil a peníze vybral, jednalo by se o mimořádný příjem, který by byl použit na úhradu Vašich dluhů.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 7500 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR