Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #6828, Blokace účtu a splácení exekuce

Blokace účtu a splácení exekuce, Exekuce a insolvence

M

Dobrý den, jako spousta tazatelů tady mám problém. V Česku mám exekuce a v současné době pracuji v Rakousku, abych mohl splácet své dluhy. V Česku nemám běžný účet, proto nechávám posílat výplatu na účet přítelkyně. Co se stane? Exekutor zablokuje její účet. Není variantou založit účet v Rakousku a z něj splácet dluhy? Děkuji za vaši radu a pomoc.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

Vaše situace (stejně jako dalšího zhruba 1 mil. lidí v exekuci) bohužel nemá žádné dobré řešení. V ČR chybí institut chráněného účtu, který by dlužníky nevykazoval z bezhotovostního platebního styku. Účet v Rakousku je jen o něco hůře blokovatelný než účet Vaší přítelkyně v ČR.

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti

Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti

21.11.2019, Daně, Autor: Lukáš Taragel

Pokud chcete pronajímat nemovitost nebo plánujete nějakou koupit za účelem pronájmu, nezapomeňte také na daňové povinnosti. Příjem z pronájmu je určitou formu pasivního příjmu, která se musí uvádět do daňového přiznání. Velmi podstatné je v této souvislosti rozlišit, zda nemovitost pronajímáte jako občan nebo jako podnikatel.

Vteřina nepozornosti vás může stát statisíce. Připravte se na ni s pojištěním odpovědnosti za škodu

Vteřina nepozornosti vás může stát statisíce. Připravte se na ni s pojištěním odpovědnosti za škodu

20.11.2019, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Stačí vteřinka nepozornosti. Neposypaný chodník před domem. Chyba v daňovém přiznání, které děláte pro klienta. A před škodou za statisíce nebo dokonce i miliony korun už vás nic nezachrání. Existuje ale jednoduchý způsob, jak se na ni připravit. Jmenuje se pojištění odpovědnosti.

Horší než Uganda nebo Tádžikistán. Česko je ve vyřízení stavebního povolení mezi nejhoršími

Horší než Uganda nebo Tádžikistán. Česko je ve vyřízení stavebního povolení mezi nejhoršími

18.11.2019, Reality, Autor: Marek Hadač

Uganda, Tádžikistán, Moldávie, Kyrgyzstán nebo například Tanzanie. To jsou jen některé státy, ve kterých je vyřízení stavebního povolení jednodušší než v České republice. Podle nedávno zveřejněné zprávy Doing Business 2020 je před Českem hned 156 zemí světa. Naše republika tak patří mezi třicítku nejhorších.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

ŠL

#8097, Neoprávněný výběr z bankomatu, Běžný účet, 21.11.2019

Pokračování dotazu č. 8096: Ještě jednou dobrý den, děkuji za bleskovou odpověď. O neoprávněném výběru jsem se dozvěděla přes infolinku dané banky, kdy mi bylo přesně sděleno kdy, kde k tomu došlo a slovy operátora mi bylo sděleno že je potřeba tuto skutečnost nahlásit v řádech 15 hodin tuším, což se stalo, protože i v policejním protokolu stojí přesně doba, kdy mi byla karta atd odcizena. Navíc z kamery v bankomatu se dá přesně určit, že jsem výběr nepovedla já. Mám i svědky, že v době výběru jsem se vyskytovala v jiné části města. Mám tedy písemně (emailem) podat reklamaci i bez uvedení konkrétních paragrafu zákona o platebním styku? Částka co mi zmizela z účtu byla vyšší než 5 000 Kč. Celková škoda včetně hotovosti atd vyšší než 8 000 Kč. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, reklamaci podejte bez uvedení paragrafů (to by ničemu nepomohlo). Nicméně tento výběr z bankomatu může být problematický, protože peníze bankomat nevydá bez zadání PINu a ten jste znala pouze Vy. Jsou podvodníci, kteří se na krádeže z bankomatů specializují. Ti na bankomat instalují čtečku karet a malou kameru, které umí platební kartu zkopírovat a natočit zadání PINu. V takovém případě by Vám ale nikdo nekradl kartu, neboť by ji měl již zkopírovanou. Netušíte, jak se mohl pachatel dostat k Vašemu PINu? Skutečně nikdo mimo Vás ho nemohl znát. 

SL

#8096, Odcizená platební karta, Banka, 21.11.2019

Dobrý den, dne 12.11 mi byla odcizena peněženka se všemi doklady a půl hodiny po té zneužita karta, došlo ke dvěma neautorizovaným výběrům. Kartu jsem blokovala a vše nahlásila na policii. Bohužel k výběrům došlo před blokaci karty, nějakou chvíli zabralo než mě na infolince podle bezpečnostních pravidel prověřili. Můj dotaz zní, jaká část zákona o platebním styku pojednává o zneužití karty popř o neautorizovaném výběru? Ráda bych podala reklamaci a v jejím textu bych ráda uvedla konkrétní paragrafy zákona. Moc děkuji. Čekat až policie zasáhne a něco vypátrá bohužel nemohu, vzhledem k mé ekonomické situaci, kdy mě onen pachatel připravil o celý můj měsíční příjem a tudíž jsme já a mé tři děti zůstaly úplně bez prostředků. Děkuji za odpověď. S pozdravem

Dobrý den, obecně platí, že do momentu nahlášení odcizené karty a její blokace ručíte za škodu Vy a po tomto momentu banka. Bez znalosti PINu lze dnes provést pouze 10 hotovostních operací do 500 Kč, takže i případná krádež karty by Vás měla připravit max. o 5 000 Kč. Online transakce se povinně autorizují přes SMS/mobilní aplikaci. Nad rámec zákona některé banky poskytují náhrady i v případech, kdy jim to legislativa neukládá. Reklamaci tak zkuste podat a uvidíte. Třeba Vám banka část peněz vrátí.

IV

#8095, Překážky v práci a náhrada mzdy, Osobní a rodinné finance, 21.11.2019

Dobrý den, přítel pracuje ve firmě v Prostějově (Mubea), zaměstnavatel jim sdělil, že od 16. do 31. prosince jim odpadají všechny plánované směny a mají neplacené volno. Ten kdo má dovolenou, si ji může vzít a ten kdo ne, si má směny nadpracovat ve svém volnu. Podotýkám, že přítel pracuje v tzv. režimu krátký a dlouhý týden - 12 ti hodinové směny. Do firmy nastoupil 1.6. tohoto roku, v létě si vybral dovolenou, na kterou měl již nárok, tudíž mu žádná nezbyla, neboť nebyl upozorněn, že nastane tato situace. Je to prý u firmy takto stejně prvním rokem. Nikdy předtím, v prosince prý směny neodpadly. Firma se pro tuto situaci rozhodla až teď v listopadu. Dříve to prý nevěděla. Jak se má přítel bránit? Má nějakou šanci, například, že by měl zaměstnavatel při této překážce v práci platit náhradu - např. % z výdělku, když směny zruší? Díky

Dobrý den, zaměstnavatel může nařídit celozávodní dovolenou, ale musí tak učinit s předstihem a ne měsíc před koncem roku. Tuto situaci lze spíše klasifikovat jako překážku v práci na straně zaměstnavatele, za kterou zaměstnancům náleží náhrada mzdy ve výši 60-80% průměrného výdělku (dle typu překážky). Podnět můžete podat Úřadu práce.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8000 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR