Chci do insolvence, Exekuce a insolvence

Dobrý den, kamarádka zatím žádné exekuce nemá, ale dluhy si nabrala s partnerem a ten se na ní pak vykašlal. Dluhy zatím splácí a normálně vydělává, ale trápí ji, ze ji dluhy budou tížit dlouho. Je tedy možnost zažádat o insolvenci, i když ještě nemá žádné exekuce? Děkuji. Je spousta diskuzí, ale už se v tom ztrácíme.

Dobrý den,

dlužník nemusí být v exekuci, ale musí být se splátkami v prodlení nebo být předlužen. Insolvence je posledním řešením, když selže vše ostatní a není jiné východisko. Není to tak, že by si splácející dlužník řekl, že sice vše zvládá, ale chce raději do insolvence. Ani by se to nevyplatilo. Splátky v insolvenci by byly velmi pravděpodobně vyšší než nyní (kamarádce by zůstávalo každý měsíc na živobytí méně).

Taktéž není možné si nabrat úvěry a následně požádat o insolvenci s tím, že se tak chcete úvěrů zbavit (přestože je stíháte splácet). To by mohlo být bráno jako úvěrový podvod či nepoctivý záměr.