Chci požádat o insolvenci, Exekuce a insolvence

Dobrý den, měl bych na Vás pár dotazů. Exekuci zatím žádnou nemám. Chci zažádat o insolvenci. Mám účet u banky, kam mi chodí výplata a kde mám také půjčku, kde momentálně nejsem v prodlení se splácením. Od podání žádosti o insolvenci tedy již splátky platit nebudu. Jak to bude s výplatou v dalších měsících? Nestrhne mi banka celou výplatu? Nerad bych byl dlužen i na nájmu atd. Druhá otázka. Jakmile zažádám o insolvenci, od kdy mi začnou strhávat insolvenci? A třetí, poslední otázka. Insolvence se strhává z platu, tedy, budu ji mít uvedenou na výplatní pásce? Nerad bych aby to v práci věděli. Rád bych byl v diskrétnosti. Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

insolvenci Vám soud schválí pouze tehdy, nejste-li schopen prokazatelně dostát svým závazkům a zvládnete-li během následujících 5 let splatit aspoň 30% dluhů. Pokud vše stíháte splácet (půjčku, nájem, atd.), o insolvenci určitě nežádejte - není proč. O insolvenci by se dozvěděl nejen Váš zaměstnavatel, ale i ostatní (banky, dodavatelé služeb, třeba i Vaši kamarádi - neboť všechny informace o insolvenci jsou veřejně dostupné online v insolvenční rejstříku). Což Vám značně ztíží život, neboť mnoho partnerů od Vás dá ruce pryč (banky Vám neotevřou účet, atd.).

Insolvence je porušením úvěrových podmínek - banka Vám pravděpodobně obratem půjčku zesplatní a zablokuje účet. Je to skutečně krizový scénář pouze pro bezvýchodné situace. Je určitě lepší se trochu uskromnit a své dluhy splatit bez asistence exekutora či insolvenčního správce (dluh by se Vám zbytečně navýšil o penále, zpozdné a nemalé odměny exekutora/insolvenčního správce).