Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #16685, Chci si vzít hypotéku dopředu

Chci si vzít hypotéku dopředu, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, je lepší v těchto podmínkách při hypotéce naruby si vzít 5letou fixaci nebo 7letou? Dále, pokud si nevybereme do 1 roku nemovitost, tak platíme sankci 9 900 Kč a mohl bych tím i zároveň hypotéku zrušit, jakože bych to prostě vzdal a rozmyslel se, že už ji ani nechci, nebo třeba rozvod apod. (nemovitost by stále nebyla vybraná, takže by se ani hypotéka nečerpala). Byla by to stejná sankce nebo větší? Nebo to ani zrušit nejde? Děkuji

Dobrý den,

pokud v horizontu jednoho roku přemýšlíte o rozvodu, hypotéku si nyní neberte a nemovitost nekupujte - ušetříme si tím mnoho starostí. Největší vlnu zdražování hypoték máme již za sebou, současné sazby porostou třeba ještě o 0,5-1%, ale velmi pravděpodobně se nedostanou výrazně nad 5-5,5%. Naopak od třetího kvartálu by mohlo dojít k opětovnému poklesu sazeb. Tedy, pokud si hypotékou nejste jist a nemáte ani vybranou žádnou nemovitost, bude možná lepší vyčkat než následně platit sankce za nenačerpání úvěru (až 5% z nevyčerpané částky).