Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #14684, Chtěl jsem podnikat a půjčil jsem si peníze od kamaráda

Chtěl jsem podnikat a půjčil jsem si peníze od kamaráda, Osobní a rodinné finance

Pokračování dotazu č. 14646: Dobrý den, znovu se na Vás obracím, vrtá mi to pořád hlavou. Půjčil jsem si od kamaráda během 2 let milion a půl, máme sepsanou smlouvu na 10 let, po ročních splátkách 200 000, nebo v případě založení společnosti, 30ti procentního podílu. S kamarádem jsme takto domluveni, ví, že jsem v létě roku 2020 zacinal kebab v Hradci a byli jsme domluveni na 50ti procentním podílu, jako splátky za dluh, plus po splácenem dluhu, by zůstal podíl, tak jak je. Bohužel jeho táta začal kolem toho dělat strašný nepokoje. Ze jsem kamaráda podvedl, že jsem ho využil, že jsem ho vydíral, apod. Nikdy jsem ho nevydiral. Pokaždé jsme spolu mluvili, řešili vše okolo, věděl kam peníze půjdou, věděl vše. Dokonce mi sam napsal, že neví co má s tím dělat, nechali si od něj podepsat plnou moc, aby to za něho mohli řešit, kamarád je ctí, což chápu, rozumím tomu, ale ma strach z táty atd, psal mi to hodnekrat, že ví, že jsme domluveni na něčem, ví že teď otevírám obchod s potravinami a domluva je jasně dana, jak mu vrátit peníze, takže jsem se žádného úvěrového podvodu na jeho osobu nedopustil. Plno lidí si půjčili peníze od kamarádů, sepsali smlouvy a já nikam neutikam, nestranim se, naopak s kamarádem každý den si píšeme, volame, chodí ke mě domů na kafe, apod. Co mám teď dělat. Nevím jak dlouhé prsty má jeho otec. Nezná mě osobně. Párkrát jsme si psali ohledně toho, nechtěl nic slyšet chtěl jsem mu říct, můj záměr, atd, slušně s ním vše jednat, nejde to. S jejich právnickou jsem chtěl taky jednat, neví že máme sepsanou smlouvu o půjčce dělají tam něco za zady a já mám z toho stres. Ne, proto že jsem si půjčil peníze. Znám sebe, znám svůj záměr, chci peníze vrátit chci kamarádovi poté pomáhat taky, až otevřu byznys. Ten podíl není jen ve prospěch dluhu. Ale co dal mám dělat?! Obviní mě z vydírání apod., nesmyslu, a vím že kamarád je takový že u soudu nebude za mě stát. Za dalsi ted podali k soudu, aby kamarad byl zbaven svych prav, skrt uvery. Nepujcil jen me penize, predtim si bral obrovske uvery se zastavou nemovitosti atd, co kdyz ted specialne rychke ho zbavi práv, aby ukazali, ze je vlastne neschopny a ze jsem vyuzil jeho dobroty. Jezisi ja o tom nevedel. Nevedel jsem ze bude zbaven svych práv proc ho nezbavili prav nekolik let zpatky, kdyz si bral milionove uvery atd...Víte kolikrát se stalo, že jsme si psali a on mi najednou napsal ,,táta říkal že jsi podvodník a že jsi mě podvedl" a začal se mnou mluvit na téhle bázi, přitom já jemu nikdy nevyhrozoval. Zeptal jsem se, vysvětlil situaci, půjčil mi, sepsali jsme smlouvu. To je vše. Jeho táta je rasista. Říkal mi do telefonu ,že takoví lidé jako jsi ty, nedělají nikdy čestné věci". Já? Já jsem možná snedy, ale nikdy jsem podvody nedělal. Nikdy jsem nekradl ani nic podobného. Chápu že třeba jeho otec tlačí na to abych peníze vrátil. Já každý den to řeším, otevřít potraviny není ze dne na den. A já jen čekám až mi přijde dopis, že si půjdu sednout a já ani nestihnu říct jak to bylo. Lidí budou vidět snedeho a hned mě pošlou za mříže, apod. Já jsem s kamarádem byl pokaždé čestný. Ok, kebab v Hradci skrz Covid nevyšel. Otevřeli ho Armenci a předali byznys nám. Vydělali tam denně zatím 6,7000 a tak jsme začali. Jenze zacala druha vlna a trzby klesly o polovinu, protoze jsme museli prodavat pres okenko. A to jen maso mesicne vyslo na 50 000, a kde je zelenina, pita chleba, najem, poplatky apod. Museli jsme to zavřít, co jsme vydělali jsme je splatili suroviny, elektřinu, a odjeli jsme s prázdnou kapsou a ukoncili kebab. Ja jsem Komunikoval celou dobu s kamarádem. Už 3 roky spolu komunikujeme, navštěvujeme se, apod. Zachránil mi ten kluk zivot, proboha proč bych ho měl podvest, nebo ho nechat na holickach. Strasne me to posílá do depresi. Protože něco chystám. Otevírám svoji firmu, kebab jsme dělali s jedním armenskym kamarádem na jeho firmu, teď chci začít já otevřít potraviny. Zkušenosti mam, takže se nebojím.ale tohle mě nejvíc ničí, že jsem si půjčil, je to pravda a chci to vrátit, snažím se ale okolo mě kamarádův táta jeho to nezajímá. Dneska zrovna jsem psal kamarádovi ať řekne tátovi že otevírám firmu, že chci mít potraviny, aby o tom věděl protože trestní oznámení prý údajně podali už v červnu, skrz plnou moc. Je divný že k tomu kamarada ani nepotřebovali, třeba nějaký poznámky, nebo vysvětlení apod. Napsal jsem dlouhý text, chtěl jsem to vysvětlit taky aby jste viděli celou tu záležitost podrobně. Díky moc za Váš čas ať se Vám daří.

Dobrý den,

podnikání je o podstupování rizika. Může se Vám to zdařit, uspějete a vybudujete fungující podnik. Taktéž je zde ale nemalé riziko selhání a ztráty investovaných peněz. Proto banky začínajícím podnikatelům bez příjmů poskytují půjčky jen se zástavou majetku.

Začít podnikat tak, že si od kamaráda půjčíte 1,5 mil. Kč, zastavíte mu byt a slíbíte podíl na zisku není ideální. Upřímně se divím, že s tímto Váš kamarád souhlasil (a nelze se moc divit tomu, že kamarádův otec se z Vás snaží získat peníze zpět). Jestli kamarád vše činil bez nátlaku, za plného vědomí Vám takto odevzdal svůj majetek a Vy jste ho o peníze žádal v dobré vůli, o podvod se nejedná. Jen je to "velmi nestandardní".