COVID-19 odměna a insolvence, Exekuce a insolvence

Dobrý den, mám téměř stejný dotaz jako paní přede mnou. Můj příjem dělá 30 000 Kč, v insolvenci mi zůstává 14 680 Kč takže předpokládám, že z odměny cca 50 000 hrubého nedostanu nic? A to má být odměna za mou práci?

Dobrý den,

v insolvenci bez vyživovaných osob Vám více než 14 680 Kč nezůstane, tedy celá odměna půjde na splátku vašich dluhů. Vy odměnu za práci dostanete (50 000 Kč), bude Vám řádně zaúčtována do výplatní pásky, vyšší příjem se Vám započte do nároku na důchod, atd. Jen ty peníze dostane místo Vás vyplacené věřitel, kterému dlužíte.

Podívejte se na to z druhé strany. Třeba byste půjčila peníze sousedovi, ten by Vám je nevrátil, dokonce by vstoupil do insolvence a náhle by dostal odměnu 50 000 Kč. Také byste chtěla, aby tyto peníze (byť poctivě vydělané v práci) primárně posloužily k úhradě dluhu a ne dlužníkovi pro jeho osobní potřebu.