Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #17613, Dal jsem známému svůj účet, on si sjednal půjčky

Dal jsem známému svůj účet, on si sjednal půjčky, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
11.4.2022 Půjčka

Dobrý den, vzhledem k tomu, že jeden z mých členů rodiny se zadlužil až do takových mezí, že nebyl schopen pracovat bez toho, aniž by mu někdo na peníze sáhl, otevřel jsem si na své jméno běžný účet, který jsem mu svěřil, aby mu na něj mohla chodit výplata a on tedy mohl běžně fungovat a žít (což byla obrovská chyba). V poslední době jsem pociťoval, že jednání člena mé rodiny není upřímné a nechal jsem si zřídit výpis z registru dlužníků, kde jsem se dozvěděl, že dlužím již nějaké peníze na právě tomto účtě. Po diskuzi se zřejmě z jeho strany udála náprava této skutečnosti, ovšem poté jsem si uvědomil, že tento člověk má přístup k veškerým mým osobním údajům, a mám důvodné podezření, že si na mé jméno otevřel více účtů, o kterých nevím. Velmi dobře si uvědomuji, že se jedná o podvod, za který by mohl jít dotyčný do vězení, nicméně abych se dostal k dotazu: Potřeboval bych vědět, jestli se dá nějakým způsobem zjistit, kolik účtů a kde, otevřených mám. Také mám podezření, že si dotyčný dokonce sjednal firmu, kde nějakým způsobem figuruji, aniž bych o tom věděl. Zároveň by mne zajímalo, jak rychle se registr dlužníků obnovuje a vypíše mi i dluhy firem, v kterých bych eventuálně mohl figurovat? Jsem pevně rozhodnut tuto situaci řešit s Policií, pokud by se prokázalo, že dluhy splaceny nejsou a dosahují vysokých mezí, ale než se k tomu odhodlám, potřebuji shromáždit co nejvíce informací. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

nikdy a za žádných okolností nemůžete dát cizí osobě k užívání svůj účet. To je extrémně rizikové. Dotyčný může na účtu nadělat vaším jménem nejen další dluhy (viz váš případ výše), ale může s účtem např. páchat podvody (nechat si zasílat od okradených z bazarů peníze za nikdy nedodané zboží). V konečném důsledku jste poškozeným Vy, neboť dluhy jsou na vaše jméno a případní poškození z podvodů by škodu též vymáhali po Vás. Nechat vše prošetřit Policií je hezké, ale na po uši zadluženém pachateli si nikdo nic nevezme. Pachatel může dostat za podvody a zneužívání osobních údajů třeba i trest odnětí svobody, ale bude tak jako tak bez peněz a věřitelé tak budou dluhy vymáhat pravděpodobně i po Vás. Na počátku jste to totiž byl Vy, kdo dal svou identitu k dispozici podvodníkovi (byť s dobrým úmyslem).

K vašemu dotazu - zatímco půjčky zjistíte z registrů dlužníků, u účtů budete muset obejít všechny banky.