Dluh za elektřinu, Osobní a rodinné finance

Mám na elektrině dluh, který byl přiznám do insolvence. Tudíž se z ní i splácí. Potřebuji připojit nové OM, jelikož jsme přišli i o bydlení, ale dodavatel mě odmítl připojit dokud mu celý dluh nezaplatím. Jak to bude po skončení insolvence letos v srpnu? Ten dluh tam stále bude nebo se smaže? A může po mně dodavatel i nadále požadovat zaplacení dluhu?

Dobrý den,

toto je velmi zajímavá situace. V rámci insolvence nesplácíte dluhy přímo svým věřitelům (dodavateli energií), neboť byste se tím dopouštěla zvýhodňování vybraných věřitelů. Vaše peníze rozděluje mezi všechny věřitele rovnoměrně insolvenční správce.

Po úspěšném ukončení insolvence budou všechny nezaplacené dluhy prominuty. Dodavatel energií po Vás tedy zbytek dluhu nebude moci vymáhat. Na druhou stranu Vám ale není povinen poskytnout své služby. U půjček a bank je to stejné. Bance v rámci insolvence nesplatíte celý dluh, ona ho po Vás dále nesmí vymáhat, ale také Vám nemusí půjčit další peníze (4-5 let od momentu ukončení insolvence Vám nikdo nepůjčí). Po skončení insolvence tak nemusíte platit dodavateli dluh na energiích, ale je také možné, že skončíte bez proudu.