Zda může exekutor zabavit invalidní důchod na účtu vedeném na manžela a zda je možné vyplatit životní minimum bez přítomnosti manžela

Dobrý den, invalidní důchod mi chodí na účet, který je veden na manžela (já jsem vedena jako disponent). Manžel má obstaven účet a já jsem bez příjmu. Dříve mi chodil důchod složenkou, ale při mém zdravotním stavu byly stále komplikace kvůli vyplácení. Může exekutor zabavit i důchod, který je na moje jméno? Na výpisu z účtu je to napsané. A ještě bych se chtěla zeptat, jestli musí na pobočku manžel, aby vyplatili aspoň to životní minimum nebo mužů ja, když jsem disponent? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

za dluhy v manželství ručíte oba s manželem společně a nerozlučně (i Vy ručíte za jeho dluhy). Proto exekutor může postihnout i vaše příjmy. Doporučuje se, aby měl každý svůj běžný účet. I kdybyste nebyli manželé, exekutor by detailně nezkoumal původ peněz (předpokládá se, že každý má peníze na svém účtu). Banka může vyplatit majiteli účtu násobek nezabavitelného minima, máte-li na účtu dostatek peněz.